şükela:  tümü | bugün
  • elinde bir miktar ( yani 50 bin tl ) parası olan kişilerin meraklandığı sorundur.

bu soruyu kime sorsanız ticaret erbabı kesilir.

bazıları saçma sapan fikirler bazıları da mantıklı olsa da uğraşı zor işler söyler.

ilginç olanı da hiçbirini beğenmez yine evde oturursunuz.
  • (bkz: hayvancılık)

kurbanda hayvan fiyatlarını farkında olan insan için al sat bile karlı köfte horlar sizi
  • 50bin liraya ancak devlete olan vergi borcumuzun bir kısmını öderiz. sahi bu süreçte 50binlira nasıl elimize geçti hayali bi zor bu ülkede.
  • harcamak. ama fütursuzca.
  • en iyi iş kısa vadeli dolar, euro, gram al sat yapmaktır. ben vakit buldukça yapabiliyorum ancak gün içinde uygun vaktiniz varsa ondalık sonrası değişimlere göre al satlardan hatırı sayılır para kazanabilirsiniz 50.000 gibi paralarla.

forex ve borsayı ise hiç tavsiye etmem. al satlar için en avantajlısı ise enpara.

edit: yeri gelmişken hatırlatmak isterim. günlük, haftalık al-sat yapmak bekletip yükselince satmaktan daha karlıdır. yani sizin dolar 3 ken alıp 3,5 olana kadar bekleyince elde ettiğiniz kar, 3,5 olana kadar aynı ana parayla günlük-haftalık yaptığınız 1 yıllık alımsatımdan daha düşük getirir. vaktiniz varsa oturup hesaplayın. çünkü al-sat ile en basit mantıkla aynı parayla her seferinde daha fazla dolar alırsınız. çok sorulan bir soru olduğu için değinmek istedim.
  • dolar alım satımı gayet karlı bir şekilde yapılabilir. al sat al sat, değerlere dikkatli bak yeter.
  • kendi yapabileceklerimi yazmaktayım örnek almayın yazar arkadaşlar.

o paraya yapılabilecek şeylerden biri bence kafe açmaktır.
    franchise vs alamak demek fazla masraf yabi bütçemizi açıyor. ismi sen bulacaksın arkadaş. demlik, tavşankanı, kızgın demlik, ince belli vs vs .

öncelikle bütçeyi ayırmak gerekiyor. 30 bin 10 bin 10 bin olarak 3 döneme ayırmak uygun olur gözümde ilk 30 bin dükkan dükkan masrafları dersek uygun olur.
    dükkan kirası, kaporası ( en can alıcısı bu aslında )
    iç dizayn ucuz olması için pres taş kaplama ve de ahşap ağırlıklı eski malzemeler daha uygun olur. ikinci el almak daha mantıklı.
    dükkan için büyük çay makinesi, kahve için ocak, fırın, 2 buzdolabı ( ki soğuk meşrubat firmalarından talep edilirse ürün yada ekipman konusunda yardımcı olabiliyor. )
    sonraki olay tabela onu da retro mu dersiniz vintage mı dersiniz o tip bir tabela lazım ( tabela vergisi de devreye girecek zaten.)
    masa, koltuk, kitaplık , kitap

sonraki durum çay yapmayı bilmeniz yada öğrenmeniz lazım. burada devreye hammadde almak giriyor. çay, şeker, bardak, bardak altlığı, kaşık, kahve, kahve için kömür, kum, peçete, fırında poğça kurabiye yapılacak un, kakao, kabartma tozu, vanilya vs vs. toplu alınacağı için metro, bizim vs gibi toptancıdan alınmalı.

çay için servis elemanı. soğuk meşrubat içinbir dolapta da yerel gazozlara önem verilse güzel olabilir. beyoğlu, niğde, ankara, kayısı kola, zafer gazoz benim bildiklerim bunlar fazlası da vardı ama hatırlamıyorum.

sabahları simit, poğaça, kurabiye vs yapılmalı günde 3 kez filan. birde tabi dükkanı öğrenci dostu bi çevrede yapmak ve de fiyatları uygun tutmak daha da iyi olacaktır. cafelerde çay için 2 bck 3 tl filansa 1, 1 bck tl olursa müşteri çekme olayı daha fazla olabilir. ilk başlarda çeşit az sonra sermaye arttığında geliştirilebilir vs.

50 bine iş deyince aklıma gelen anca bu oldu eğer daha da iyileri olursa yeşillendirin buraları da soran arkadaşa yardımımız olsun.
  • çevremdeki birçok insanın cafe açma hayali var. bu para mütevazı bir cafe için yeterli olabilir. çok daha düşük ücretlere çiğ köfteci de açılabilir. şu ara dolara yatırılıp bekletilmesi de çok makul olabilir. fütursuzca yeme kısmına gelirsek güzel bir yurtdışı seyahati planlanıp çatır çatır yenebilir. fena para değilmiş aslında düşününce birçok şey yapılabilir. her şey yapılabilir 50 bin lirayla. uçak örneğin uçurtma mesela...
  • battalbey açmak değildir.