*

1. en çok elli kelime kullanarak yazılan hikayeler. türkiye'de pek ilgilenen olmamış ama ingilizce içerikli bir kaç internet sitesi var. zamanla ülkemizde de insanların okumaya üşenmeleri sayesinde popüler olabileceğini düşünüyorum.

http://fiftywordstories.com/
  2. zordur. sadece elli kelimede anlatmak, bunu bir de iyi yapmak, her şeyden çok yaratıcılık gerektirir.
  3. uzun bir hikayeden alınmış birer paragraf gibiler. misal:

“huh. it was dead.” (who is "it"?)

“told you. what do we do with it now?” (who is "you" and "we")

“bring it to a scientist? that’s what you’re supposed to do with aliens, right?”

“do you know any scientists? any that survived, i mean.”

“good point. let’s just burn it, i guess.”

the invaders saw the smoke. (so what?)

vn:f [1.4.4_707]
  4. "demek sonunda gelebildin" dedi kadın. "uzun zamandır seni bekliyordum. neden bu kadar geç kaldın?"
    "hayır, tam zamanı" dedi adam cebinden çıkardığı saatine bakarak. saate her baktığında gördüğü şeyi gördü; umudun tükendiği anı...
    kadın ağır ağır doğruldu. son bir kez cansız bedenine baktı ve "ben hazırım" dedi. "hiç olmadığım kadar."
  5. elleri dolandı gözlerime birden. kimin elleriydi bunlar?
    - uyku?
    - hayır, bilemedin.
    - karanlık?
    - hayır.
    - nesin sen, kimsin?
    - bulacaksın. çabala!
    - ama sesini tanımıyorum.
    - bir düşün. kimin sesini hiç duymadın hayatın boyunca?
    - ölüm?
  6. -platonik-

sahilde bir şezlongta oturmuş kitap okuyordu. kafasını kaldırdı ve onun denizden çıkışını izlemeye başladı. uzun zamandır ona aşıktı ama söylemesi imkansızdı. onlar çocukluk arkadaşıydılar. kardeş gibi büyümüşlerdi. ikisinin de başka sevgilileri olmuştu ama yürümemişti. belki de aralarındaki uyumu başkalarında bulamamışlardı. kafasında bu düşüncelerle kitaba tekrar gömüldü ve okumaya devam etti.
  7. -inci kolye-

kadın aynanın karşısında makyajının son rotuşlarını yapıyordu. bu gece için özel diktirdiği siyah elbisesini giymişti. takı seçiminde kararsızdı. kocası mücevher kutusundan inci bir kolye çıkardı ve kadının başının üstünden geçirerek uçlarını boynunun iki yanında tuttu. kadın kafasını kaldırdı ve gülümsedi.”her ihtiyacım olduğunda yetişiyorsun.”
  8. -ayrılık-

-bitti mi?
    -bitti.
    -beni arar mısın?
    -bilmem. aramam heralde.
    -ben seni arayacağım.
    -neden her şeyi daha da zorlaştırıyorsun
    -seni hiçbir zaman unutmayacağım
    -bu kararı tek başıma vermişim gibi davranıyorsun.
    -ama ben…
    -tamam sus artık. otobüsün geldi.
    -sana son bir kez sarılmak istiyorum.
    -…peki
    -beni hiç unutma olur mu?
    -tamam. unutmam.

50 kelimelik hikayeler hakkında bilgi verin