şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • son zamanlarda gördüğüm en haksız kadın. videoyu sonuna kadar izlemek cesaret ister, kulaklarım kanadı. özetle, 50 liralık yakıt almış ama benzin ışığı sönmemiş, pompacı abimiz de "50 lira az olduğu için söndürmemiş olabilir" demiş. bu yüzden dakikalarca nefret kusuyor pompacıya, beni aşağıladı diyor.

  -ablacım öncelikle dizel arabaya beeğnzin koyulmaz bunu öğren. mazot diyebilirsin.
  -50 liralık mazot ibreyi yarıya getiremez, dizelin litresi 6,7 lira ortalama 7 litre yakıt alırsın 50 lirayla. 15 litre mi depo?
  -pompacı abi gerçekleri söylemiş, benzin çok az kaldıysa 7 litre doldurduğunda benzin ikaz uyarısı sönmeyebilir. 100 km falan götürecektir 7 litre çünkü, araçlar da 100 km civarlarında ikaz ışığını yakar genelde.
 • ayteegmiz'de yasanan rezalettir, opeegt'de asla yasanmaz.
 • matematik bilmeyen kadındır. olayın matematik kısmını biraz daha açayım:

  - kendisinin de söylediği üzere araç 1.5 dizel clio, deposu 45 litre diye geçer ama genelde 50 litreye kadar alır.

  - aytemiz'in istanbul'daki güncel fiyatlarına baktığımızda eurodiesel 6.56 tl.

  - 50 tl'ye alacağınız yakıt 7.6 litre yapıyor. bu da 50 litre deposu olan bir aracın deposunun yüzde 15'ini dolduracağı anlamına geliyor.

  - hadi 2 litre de araçta bulunsun, %20'lik bir depoda yakıt ışığının yanması çok abes değil.

  buraya kadar sadece basit matematikle olayı anlattım. son 6 senedir clio kullanan biri olarak ilgili kişinin ne kadar haksız olduğuna dair daha bir sürü şey söyleyebilirim, ama gerek yok...

  edit: daha fazla dayanamayıp editleme ihtiyacı hissettim, çok mesaj geliyor. ışık 1/8'de, yani %12,5,'te yanar diyenler var, her araç için aynı değil, böyle bir kaide yok. bir de clio'nun kronik şamandıra probleminden bahsedenler var, bilgim olmadığı için yazmamıştım. her halükarda bu kadın haksız ama..
 • beterin beteri var
  (bkz: 2.5 milyar maaş benim mazotuma yetmez)*
 • muhtemelen depoyu köküne kadar sömürmüş, 50 tl'ye de taş çatlasa zaten 7-8 litre yakıt alabilir. benim araba daha ibre kırmızı bölgeye gelmeden lamba yakmaya başlıyor, belli ki ablanın arabası da öyle.

  yalnız dikkat et ablacım, dizelde sürekli deponun dibini süpürüp durma. iki gün sonra enjektörlerin tıkanır, hava yapar falan daha çok uğraşırsın. o zaman da beenzinciye gittim depoma hava basmışlar diye bir video çekersin.
 • hep 50 liralik yakit alan abla. gercekmis megerse...
 • bence şamandıra bozuktur. 50 lira,kısa sürede olsa ışığı söndürür.
 • 1.5 dizel ise araç büyük ihtimalle renault clio 1.5 dci'dir.

  ınternet'den bakarsanız ilgili aracın yakıt deposunun 45 litre olduğunu görürsünüz. hanımefendi 50 liraya ortanın biraz altında alabildiğini söylüyor lakin söylediği miktar 20 litre ve bugünün dizel fiyatıyla 131 tl eder.

  50 lira ile ancak ve ancak 7 litre alabilirsiniz ki aracınızda hiç benzin yoksa çeyrek depo bile yapmaz.

  ayrıca denildiği gibi 50 lira ile yarım depo alınsa, dizelin litre fiyatının 2.5 lira olması lazım. açtım aytemiz'in sitesinden bakabildiğim en uzak tarihe baktım, 2010 yılında bile 3.14'müş. dolayısıyla son 10 senedir 50 liraya yarım depoya yakın benzin almış olmanız teknik olarak mümkün değil.

  ha aldıysanız da mobilete falan almış olabilirsiniz.
 • videodaki şahıs zaman mekan kırılması yaşayarak 10 yıl öncesinden bugüne gelmiş "50 tl'lik alınca ibrenin yarısına gelmesi gerekiyordu" demiş. fişteki tarihe bakarsa hayatının esas şokunu yaşayacak farkında değil. böyle zaman yolculuklarının yan etkisi olarak "beeenzin" demesi normaldir.

  ek olarak şu zekaya sahip kişiyle aynı şehirde, aynı cadde ve sokaklarda aynı trafikte araç kullanıyoruz. kırmızı ışıkta geçse "bana yeşil yanıyordu" diye kendince haklı çıkmaya çalışıp tartışacaktır. trafikte kendince her zaman haklı olan taksicilerle ve bu tipler yüzünden trafikte sinir harbi yaşıyoruz.
 • akan trafikte ‘story’ler çeken trafik ve matematik canavarı :(
378 entry daha