şükela:  tümü | bugün
 • sayın cumbaba recep tayyip erdoğan'ın yeni vecizesi. 15 temmuz şehitler köprüsü’ndeki törende konuşan cumhurbaşkanı erdoğan, yargılanan fetö’cülerle ilgili “bunlar mahkemeye çıkarken guantanamo’da olduğu gibi tek tip elbiseyle mahkemeye çıksınlar” diye konuştu. öte yandan erdoğan konuşmasında "biz 15 temmuz gecesi 250 kahramanı toprağa verdik. karşılığında 50 milyonluk türkiye’nin istikbalini kurtardık" ifadelerini kullandı.

  ayrıştırma? ötekileştirme? bölücülük? devletin başı tarafından ülkenin yaklaşık 30 milyonluk vatandaşı yok sayılmış, ötekinin de ötesinde bir yabancı ilan edilmiştir. üstelik 250 insanın hayatını kaybetmesini sanki üç beş kuruşla kapanacak maddi bir hasar gibi göstermiştir.

  bunu da gördük...

  kaynak
 • 30 milyon kişi trafik kazalarına kurban gitmeyeceğine göre, ya birilerini ya da bir yerleri gözden çıkarmış birinin söylemi olabilir.
 • konuşma 80 darbesi sonrası kenan evren konuşmasından araksa eğer, tam da o dönemde 50 milyona yakın bir nüfusumuz varmış.
 • vatandaşlıktan çıkarılacağımıza veya direkt soykırıma tabi tutulacağımza işarettir muhalifler olarak. şu açıklamayı alıp siyasi iltica başvurusunda bulunsak, bu herif bizi kesecek diye, alınma şansımız nedir? bilgi sahibi arkadaşlar bir açıklasa da ona göre ilerlesek.
 • "otoriter düzenlerde ezilenlerin haklı olmak için güçlü, güçlü olmak için de otoriteden daha fazla taraftara ihtiyacı var. şu anda haklılık savaşının en yakıcı döneminde olunduğu için iktidar artık 80 milyondan değil 50 milyon “vatandaştan” söz ediyor. zira “80 milyon” söyleminin artık her iki tarafta da bir karşılığı, inandırıcılığı yok. iktidar merkezli kutuplaşma, toplumsal ayrışmayı bu kadar netleştirmiş durumda.

  50 milyonun karşısına 30 milyon insanı koyduğunuz veya koymuş gibi yapabildiğinizde, sıradan yurttaşın meyledeceği grup elbette daha kalabalık olanıdır. tehdit kaynağı olarak sunulan fethullahçıların ne 50 ne de 30 milyon içinde herhangi bir karşılığı var. iktidar bunun gayet farkında. buna rağmen “karşı tarafı” o tehdit kaynağıyla bağıntılı göstermekten geri durulmaması ciddi bir proje.

  80 milyonu boyunduruk altında tutmanın bir yolu olarak “50 milyonu” yanınıza çektiğinizi ilan etmek ciddi bir toplumsal çatışma zemini yarattığı kadar topyekûn biat ettirmenin de kapısını aralama olanağı barındırıyor.

  çünkü türkiye’deki kutuplaşma tamamlanmış değil. 16 nisan referandumu da gösterdi ki hâlâ kutuplar arası geçişkenlik mümkün. bugün muhalif olan sıradan yurttaş, hakkını alamayacağını anladığında iktidarın yanında saf tutabilir. iktidarın yalpaladığını fark eden de öbür tarafa meyledebilir."

  http://www.gazeteduvar.com.tr/…ilebilir-dusmanlari/
 • kurbanlık koyun gibi haşmetli padişahımızın kararlarını bekliyoruz.

  çok yaşa 50 milyonluk türkiye'nin padişahı.
 • bu açıklamanın aklınıza geldiği gibi yüzde 50 ile alakası yok.

  bana daha çok, büyük israil projesi için, güneydoğunun kürtlere verildikten sonraki ülke nufusu gibi geldi.

  şaka şaka, tabii ki yok öyle bir şey. (bkz: cumhurbaşkanımızı en çok benim sevmem)
 • kasıtlı kullanılmış bir söz. doğrusu 40 milyondur ama daha kalabalık ve güçlü olduğunu belirtmek için 50ye çekilmiştir. dosta güven düşmana korku vermek amaç ama o da biz de biliyoruz ki 40'a 40 durumlar şimdilik, üstelik en ufak gevşedikleri bir an paramparça olacaklar...

  kıymetlimizin her sözünün mizah malzemesi yapılması/yapılmaya çalışılması ise propagandanın, yanlış bilgilendirmenin, iktidar söyleminin toplumun en ücra köşelerine kadar iktidarın istediği şekilde gitmesinden; evirip çevirip ne kadar komik hale sokulursa sokulsun virüsün taşınmasından öte bir sonuç doğurmuyor. her yerimiz yapış yapış reis mizahı oldu.
 • artık terörist bile değiliz, direk ölüyüz bu adam için sanırım.