şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 50 soruda yapay zekâ, bilim ve gelecek kitaplığı'nın "50 soruda" kitap dizisinin 17.kitabı olarak ekim 2018'de yayımlandı.

    yazarı, a. c. cem say, boğaziçi üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümünde profesör olarak görev alıyor. ülkenin ilk kuşak bilgisayar mühendislerinden ve aynı zamanda türkiye'de yayımlanmış yapay zeka konulu ilk tezin de sahibi olan cem say'ın, bu kitabı yazması çok isabetli olmuş. sırasıyla “yapay zekânın tohumları“, “beyinler ve diğer bilgisayarlar“, “yapay zekânın doğuşu“, “yapay zekâ neler yapar, nasıl çalışır?“, “yapay zekânın geleceği” isimli beş ana bölümden oluşan kitap, önemli bir boşluğu dolduruyor.

    hâlihazırda yapay zeka konulu birçok kitap var ancak bunlar ya teknik kitaplar ya da konunun temelini kaçıran, sadece felsefi boyutuna odaklanıp okuyucunun bu kavrama dair rasyonel bir düşünsel zemin edinmesini sağlayamayan kitaplar. bu açıdan cem say'ın kitabı, yapay zekanın matematiksel temellerini, matematik tarihini içerecek şekilde, herhangi bir teknik bilgisi olmayan okuyucu için çok okunaklı ve derinlemesine sunuyor.
  • kitap o kadar, sade ve anlaşılır yazılmış gibi konuyla en alakası olmayan insan bile kolayca okuyabilir. zaten bilimle ilgili bir kitabın bu kadar kısa sürede 8 baskı yapması başarısını kanıtlıyor.
  • bilginin* tarihine meraklı olan okuyucuların hafızalarını tazelerken, konudan bir haber okuyucuları da şıppadanak içine çekerek rafine bilgilere eriştiren, bizimkiler'deki halis'in deyişiyle tatlı tatlı anlatan popüler bilim okumasıdır.

    peşinen not: bilal'e anlatır gibi konunun anlatılıyor olması, birçoklarının ağzından büyük veri, siber güvenlik, blokzincir, yapay zeka kusmuklarının yayıldığı günümüzde, kitabı okuyan herkese de bu kavram üzerinde tahakküm kurma hakkı vermez. *