• açılın yangıııınnn vaaaar.
    evet 600 soksalardı seve seve verir bir de ellerini öperdim. ciddiyim yapardım bunu. lakin bana geçen sene tam tamına 4500 tl soktular.
    ve lütfen kimse de gelip bana yetkili servis demesin.

geçen sene, ariston marka kombimiz sıcak su tarafından ılık su vermeye başladı, ısıtmasında problem vs falan yoktu.

meraktan dolayı, "internetten bir bakayım ne olabilir arızası usta kazığı yemeyelim" dedim.
    baktım youtube'da bir kaç video var, diyor ki; "tribünü falan değişmesi lazım sökümü şöyle kolay aman ustaya para vermeyin kendiniz de yaparsınız".
    aa dedim tamam ben bunu yaparım o zaman.

neyse söktüm, aldım parçayı elime gittim, kombi parçası satan bir yere, dedim "ben bundan istiyorum", dedi; "abi bundan yok elimizde", "ee nereden bulacaz "mehmet usta var onda toptan oluyor kendisi gelir takar" dedi.
    iyi diyerek çıktım.
    başka yere gittim, "abi elimizde var ama bunu sen takamazsın mehmet usta var o takar" dedi.
    yaa dedim ver bakalım dedim mehmet ustanın numarasını diyerek aldım.

başka semtte başka parçacıya gittim "o da aynı herifi söyledi".
    kendi kendime dedim ki; "olum debauchee bu senin yiyeceğin bok değil herkes aynı adamı söylüyor ara gelsin yapsın".

neyse mehmet usta 110 kilo ağırlığı arkasına bastığı çakma adidas ayakkabısı, yırtık çorabı ve eğilmeden çatal gösterebilen düşük bel pantolonu ile "selamin aleyki" diyerek geldi.
    baktı yeni parçayı taktı. error yazısı çıktı. "kart arızası" dedi.
    kartı aldı, bilmem kim usta var ona yaptırıp getireyim dedi.
    gitti ve tam 4 saat sonra geri geldi taktı olmadı.
    bir daha gitti, "ağbey yarın geleyim" dedi.
    tamam olur ama hal olsun bak çoluk çocuk kış kıyamet soğuk en azından petekler yanıyordu şimdi o da yanmıyor dedim.

neyse ertesi gün sabahtan aradım, öğlen gelirim dedi, bekle gelmez, bekle gelmez bekle gelmez.
    öğlen tekrar aradım; "ağbey işim uzadı saat 3 gibi oradayım" dedi saat 3 oldu yine yok.
    neyse akşam 6 gibi geldi. kartı taktı yine olmadı ama kartı taktıktan sonra kombiyi çalıştırdı.
    kombinin içinden ateş çıktı evde sigortalar attı.
    abi dedi "bunun bilmem neresinde de arıza varmış, ben bu parçayı da alayım kartı da alayım " dedi.

yav dedim bu kartın yenisi yok mu?
    " abi bu kart artık üretilmiyor ama buluruz da çok pahalı olur" dedi.
    artık yiyeceğim kazığın şeklini uzaktan ufak ufak görmüştüm.
    dahası kazığı benimsedim, içimde hissettim. "iyi bari topla kombiyi kapağı böyle kalmasın" dedim.
    toplarken menteşelerini falan kırdı itoğluit.

tabii bu arada hanım başladı; "yetkili servisi arayacaktık ilk baştan 3 kuruştan kaçıyoruz derken günlerdir ev soğuk duş alamıyoruz" falan filan iyice stresse soktu beni.

ertesi gün aradım mehmet efendiyi "ağbiy bugün çalışmıyom" dedi.
    dedim lan soğuk? banyo? çocuklar? hastalık?
    "ağbey kaç gün dayandın 1 gün daha sık dişini zaten kartçı da tatil bugün" dedi.

sikerim kartını kurtunu dedim. yetkili servisi aradım o sinirle.
    neyse yetkili servis de çalışmıyormuş.
    ertesi gün mehmet efendi geldi yine söktü taktı soktu çıkardı.
    dedi "ağbey bu kombiden sana hayır gelmez. ben bunu alayım elimde 2. el bi kombi var onu sana 1500 tl'ye vereyim al bana dua edersin" deyince ben de asfalayalar attı.
    sikerim 2 elini hani yapacaktın bilmem ne diye diye kovaladım ipneyi.

bir de demez mi "abi o kadar yol geldik mazot yaktık" diye.
    anamı siktin amk ne mazotu siktir git diye kovaladım.
    hemen aradım yetkili servisi, geldi yetkili servis böyle mıy mıy konuşan bir tip.
    neyse, dedi abi kart arızası.
    "valla mı lan" dedim.
    burnundan konuşarak "valla abi yeni kart lazım eskisi mahvolmuş" dedi.
    tamam lan dedim getir yeni kartı tak.
    kaç para dedim 1200 dedi. tamam amk dedim, göte giren şemsiye açılmaz. içimde hissetmişim bi kere, girsin rahatlayayım, çoluk çocuk donuyu amk.
    neyse ertesi gün bekle allah gelmez bekle allah gelmez.
    aradım hani lan kart dedim.
    "abi kusura bakma arayamadım kart depoda yokmuş istanbul'dan gelecek" dedi.
    neyse ertesi gün oldu yine yok piyasada, "kart noldu" dedim .
    "abi kargoda yarın takacam "dedi.
    bu arada ev buz amk. ısınmaya başka evlere gidiyoz.

neyse yeni kart geldi. taktı bu kartı, bu sefer de dedi, "abi çalışmıyo" :)))))))))))
    yaa dedim bunun bi tribünü bozuktu. olay nasıl buralara geldi??
    baktı dedi "abi tribünü dinamosu sigortası kazan ısıtıcısı bilmeme neyi de bozukmuş bunun".

ee dedim.
    " yaparız abi sıkıntı yok ama bence sen siktir et bunu yenisini al. biz toplarız ama seneye bozulursa ben karışmam" dedi.

hanım dırdırlar (haklı)
    çocuklar üşür (haklı)
    ben fıttırırım haklıyım, ebemi sikti komci ustalar sağlı sollu.

derin bir nefes aldım, iç sesim yükseldi "debauchee huuu debaucheee bak 1500 tl'ye fittin, şimdi bu yavşak yapar, 2 hafta sonra bozulur ben demiştim der, çoluk çocuk yine soğuk, hanım yine dırdır, sen yine usta peşinde. sonra bunlar yine kazık. siktir git yenisini al" dedi.

ne kadar yenisi dedim abi biz satmıyoruz ama satan bayiler şuralar dedi.
    gittim bayilere baktım, 4500 tl'ye buldum bi tane. aldım geldim. aradım yetkili servisi geldi taktı. gelip takan da aynı burnundan konuşan gevşek.

ama bana nasıl iyi davranıyor, nasıl iyi davranıyor.
    sonra durdu durdu, "abi eski kombiyi napacan" dediler.
    " bilmiyom size vermicem yakacam amk, yakacam yine de size vermicem" dedim.

tam o arada da bizim kayınpederin arkadaşı marangoz bi abi denk geldi, dedi "yeğenim verin bu kombiyi bana".
    al abi dedim çalışmıyor nasılsa senin olsun.
    ben yaparım dedi.
    peki dedim.

2 hafta sonra marangoz telefon açtı 250 tl'ye kart aldım bir de tribün taktım canavar gibi çalışıyo allah razı olsun demez mi?

ben 6 ay taksit ödedim, o tamirci ve yetkili servis olacak ibnelere de halâ sövüyorum.
    dahası sonradan öğrendim ki, bu yetkili servis elemanı da sattırdığı kombi başına prim alıyomuş.
    diğer pezevenk mehmet usta da, parçacılara gittiği iş başına da sakal bırakıyormuş.
    adamlar da hem herife parça satıp, hem parça tamiri yapıp, hem de sakallarını alıyorlar diye her gelen sen yapamazsın mehmet usta yapar diyormuş.

özetle; ortam a'dan z'ye orospu çocuğu dolu.
    babadan oğula nesil bunlar
  • 10 yıl önce öğrenci evimdeki kombi bozulmuş ve tamir için 2-3 yerden 200-400 tl arası fiyat almıştım. tüm ustalar yazarın dediği gibi kart arızası demişti. internette (sanırım kombi forumu gibi bir şeydi) biraz bakınca arızanın ateşleme bujisinden kaynaklandığını ve bunun değişmesi gerektiğini öğrendim. bujiyi karaköy'de 5 tl'ye buldum ve kombiyi açıp değiştirmem 3 dk falan sürdü. o gün yaşadığım aydınlanma sayesinde çok para cebimde kalmıştır.
  • yeniler bilmez, eskiden uğur dündar'ın bir programı vardı. vhs oynatıcının sigortası attırıp farklı ustalara tamir için götürüyorlardı. 10 kişiden sadece 1 tanesi sigorta sorunu olduğunu söylemişti.

durum günümüzde maalesef aynı, bazı esnaflar kış gelsin diye dua ediyor bu işin sezonu var çünkü.

yetkili servis her zaman daha iyidir, daima cihazınızın yetkili servisine danışın. %99'u müslüman bir ülkede %90 kazıklanma şansınız var.

(bkz: yetkili servis)

büdüt : link isteyen çok arkadaş olmuş maalesef link yok arkadaşlar, ama ambiansı yaşamak isteyenler için aynı dönemim başka bir program kaydını buldum. tarlabaşından sevgiler
  • ustalık işler artık soyguna çevrilmiş durumda maalesef,

kapı kilidi barelini değiştirmek istediğimde üç yıl önce, normalde kendim de yapabildiğim halde, uğraşmayım şimdi, kapı biraz kalınca barel boyunu tutturamam kısa gelir değiştirmek felan ister uğraşmayım diye çilingir gelsin iki dakka taksın dedim, adam geldi bir kaç tane göbekle birlikte uygun olanı iki dakkada taktı, bir iban numarası verdi elime, 350 tl yollarsınız dedi ve gitti. evden çıkarken artık aldım elime tornavidayı değiştirdim.

bu yıl kiraladığım daireden çıkarken, boyalı aldığım için boyalı vermem icap etti, normalde bir kutu boya, 50 tl, bir rulo 25 tl olmak üzere, 75 tl ye bir saatte boyayabileceğim evden çıkarken yine uğraşmayım diye, emlakçıya dedim siz çağırın bir boyacı hallediversin. evden 400 km kadar uzaklaşmıştım ki, boyacı aradı, evi boyayalım mı diyerek, benim dairenin biraz küçük olduğunu bu nedenle 700 e boyayabileceğini söyleyerek, boyayı soktu. geldiğim yerde boya işini evde rulo da olduğu için kendim yaptım 35 tl tuttu, maliyetim.

su tesisatçısı ihtiyacımız oldu, çağırdık adam geliş gidiş bakış , iki boruyu birbirine ısıtıp takış işlemine 350 tl aldı bu yıl. sonra gidip 150 tl ye su borusu ısıtıp takma makinesi aldım. artık tamamen bedava yapabiliyorum.

velhasıl, kendi yapabileceğiniz şeyler için alet edavatı satın alıp, yapmaya çalışın, yoksa elin adamı hesabını günde bir iş yapmaya odaklamış. kimi yakalarsa o gün onu sikiyor.
  • dun panjurcu geldi. 10 dakikada panjurun cikan bir yerini tamir etti. 500tl istedi.

- saka yapiyorsun di mi?
    - dukkandan oyle soylemislerdi. ama arayayim isterseniz?
    - arayip bir sorar misin?

- alo abi burada isimiz bitti?
    - haa o kadar cabuk mu?
    - abi 500 fazla diyor.
    - 300 de o zaman.

biraz daha az kaziklandim ama daha sorunu bilmeden, panjuru gormeden 500 lira cekmek serefsizlikten baska bir sey de degil.
  • bunun bir üst kademesi var. adam kart arızası diyor senin sağlam olan kartı alıp sana bir önceki müşteriden çıkardığını satıyor. seninkini de başkasına.
  • merhaba 2 gün önce yaşadığım olayı anlatayım sizlere. annem ve babamdan kalma bir evim var. normalde babaannemde kalıyorum ders çalışmaya bizim eve gidiyorum. akşamları soğuk olduğundan dedim şu kombiyi bir çalıştırayım açtım baktım. f31 diye bir hata veriyor. internetten baktım bi tane sensörü bozulmuş fiyatı da 150tl filan. indim aşağıya kombici var burada girdim içeri böyle böyle oldu dedim. şimdi gelir yaparız ondan değildir başka bir şeydendir hepten bozulur dedi tamam gelin bakın dedim bende

adam geldi açtı bir şeyleri kurcaladı amına koyduğumun kartını yaktı orada çalışan kart çalışmadı bunun kartı yanmış diyor be piç yanan kart bana hatalı olan yerinin kodunu söyler mi.durdu böyle kurcalıyo kombiyi çalıştırdı bide bu kez de fandan hayvan gibi ses gelmeye başladı dedi fanı bozulmuş bunun. ya amına koyduğumun az önce gelmiyordu ne yarrak oldu da gelmeye başladı. adam yanımda gözlerimin içine baka baka yalan söylüyor. ardından çırağı vardı bi tane dedi git dükkandan kart getir. çocuk getirdi bi tane kart böyle siktiri boktan bi paket makinasında yapılmış böyle gören 0 sansın diye paket yapmışlar.

taktı kartı mal oğlu mal o kartı da yaktı gelmiş bana diyor bu kart 970tl ya amına koyduğumun arkada bi lehim yapıcan düzelecek aklı sıra show yapıyo neyse önemli değil filan yapıyor bana. sonra döndü dedi işte kart lazım buna bide fan yapılacak işcilik de dahil 1380tl be amcık cocu siktin kombiyi bıraktın. f31 hatasın bakıcaktı bi darma duman etti kombiyi ayrıca amcamlara kombi takmışlar ne kadar abi dedim 8bine taktık dedi. bana en ucuz ne önerebilirsin diyorum 8bin tl den başlıyo diyo.

neyse bi babaannemle konuşayım filan dedim. el mahkum dedim 1380 e yapın o zaman akşamları ders çalışırken parmaklarım donuyor. kuzeye bakıyor ev bide. kuzey kutbuna dönüyor akşamları ev. dedim abi işte böyle böyle öğrenciyim yetim aylığı alıyorum ödeme şekli nasıl yapabiliriz diyorum. 800tl şimdi ver dedi. kalanını gelecek ay verirsin dedi. dedim abi 3 aya bölsek olmaz mı filan. yok olmaz diyor içimden siktin kombiyi bide para beğendiremiyoruz filan diyorum. sinirlerim bozuldu amcık gelmiş bide işte işini hakkıyla yapan filan yok çekiyor bana alkol kullanıyorsan kullanma günah filan bişeyler diyor. yaşım biraz daha büyük olsa evde dövecem şerefsizi.neyse sonra sinirden tekte verdim parasını bir daha yüzünü görmeyeyim diye defolup gittiler. paramı da haram ettim köpeğe.

amcamlara indim sonra dedim yenge bir sizin kombiye bakayım filan baktım aynı kombiyi nette buldum 4200tl amcamlara 8200tl takmışlar. :d
    neyse bu da böyle bir anım. küfürler için kusura bakmayın çok sinirliyim hala böyle insanların insanları kandırmasından şu olayın adama maliyeti 300tl bile yoktur.
  • vakitleri değerli denilerek savunulan usta.

1500 lira denilen işi 1 saate yaptım diyen yazar var. malzemeler de 400 lira tutmuş. bu ustanın saati 1000 lira mı gerçekten? bu ülkede doktora, mühendise, avukata zaten değer verilmiyor ancak o çok eleştirdiğimiz cumhurbaşkanı, milletvekili maaşı bile saatlik 1000 tl'ye gelmiyor.

kombi basınç,elektrik, gaz gibi üçlünün bir araya gelmesi sebebiyle insanı ürküten bir alet. işten anlamayan birisi önündeki sacı bile sökmekten çekinir, olması gereken de bu. ancak bu gelen ustaya bizi sikme hakkı vermiyor. adamlar basit arızalar için kart bozuk diyip kartı 2 katı fiyatına kilitlemeye çalışıyor.
  • arz talep meselesi
    bu tip isleri yapacak kişilerin olmaması sebebiyle adamlar istediği gibi piyasada at koşturuyor. nasıl ki daha önceden üniversite mezunları el üstünde tutulup güzel maaşlar alıyorsa şu anda da tam tersi. bi vana sıkıp 100 tl versen yeter abi modundalar. ve bu tipler ekonomi iyi de olsa kötü de olsa hayatlarından hep memnundurlar. mesela imamhatip liseleri yerine meslek liseleri olsaydı şu an bu ustalar küçük servis işlerinde 50 tl'den 1 lira fazla alamazlardı.
  • yukarıda emeğe saygılı olun gibi laflar edilmiş, daha yeni başıma gelen olay sonrası cimere yazdığım şikayet metnini paylaşayım.

"https://demirdokum.kombiteknik.net/
    internet adresi bulunan ve (bkz: 444 25 58) telefon numarası ve yetkili servis görünümü ile google reklamı verip, yetkili servis olmayan bu kişiler evlere demirdöküm servisi kılığında evlere gitmekte, olmayan arızalar çıkararak yüksek meblağlar talep etmektedir. tamiratı kabul edenlerden kapora toplayarak ortadan kaybolmakta, kabul etmeyenleri ise kombi patlar, igdaşa söyleriz gazınızı keser şeklinde tehdit etmektedir.
    web sitelerinde herhangi bir adresi bulunmayan ilgili numara ise servise giden bu elemanlar ile ilgili sorumluluk kabul etmemektedir.
    kiracım kombi bakımı için internetten bu numaraya ulaşmış, 0532 178 20 83 telefon numarasına sahip, ismini bilmediğimiz gelen eleman arızalı olmadığı halde yüksek bir tamir masrafı istemiş, yapılmadığı takdirde igdaşa söyleyip gazı kestireceklerini söyleyerek tehdit etmiştir.
    ben numarayı arayarak onları devlete şikayet edeceğimi belirttiğimde "etmezsen orospu çocuğusun" şeklinde küfür etmiştir.
    ekte sadece numarayı google da arattığımda çıkan sonuçlar mevcuttur ve şikayetlerden bunların dolandırıcı olduğu açıktır.
    adres ve isimleri olmadığından kendileri ile irtibat kuramıyoruz.
    devletimizin bu dolandırıcılara fırsat vermemesini diliyor, kolaylıkla evlerimize giren bu dolandırıcılar hakkında gereken işlemlerin yapılmasını talep ediyorum."

bana bu ustaları savunmayın, yetkili servis dışındakilerin %90'ı dolandırıcı.

edit: beşte bir fiyatına yetkili servise yaptırdım.
hesabın var mı? giriş yap