şükela:  tümü | bugün
  • tam hali: ''türkiye'de 50 yaş üstü insanların çoğunlukla akp'ye oy vermesi.'' olacak olan ve
    özellikle sokak ropörtajlarına bakıldığında çok net görülebilecek gerçek.

bunun neden olduğuna dair çıkarımlarım ise:

1- 50 yaş üstü insanlar hakikaten geçmişte çok ezildiler. yani haklılar.

2- özellikle 50'ler , 60'lar ve 70 lerde eğitim kalitesi çok düşüktü bu sebeple eğitimsizler. yani yarı haklı yarı haksızlar.

3- 50 yaş üstü insanlar çoğunlukla dindar. geçmiş yönetimlerin laiklik adına yaptıkları icraetleri din düşmanlığı olarak algıladılar ve mağdur psikolojisiyle din odaklı politika yapan akp'yi intikam aracı ve kurtarıcı olarak görüyorlar. yani yalancılar, cahiller ve haksızlar.

bence bunlardan birisi ama hangisi tam emin değilim.
  • katıldığım yorum.

1) 50 yaş üstü insanların geçmiş yıllarda darbe ve devalüasyon gibi hayatı alt üst eden olaylar ile karşı karşıya gelmiş olmaları. (1 gece de dövizin 2 katına çıkması gibi)

2)eğitim kalitesi daha yüksek ancak eğitim alabilen insan sayısı azdı. az ve nitelikli eğitimli insan vardı. bu önerine katılmıyorum.

3) 50 yaş üstü insanların genellikle dindar olmasından ziyade bu ülke 28 şubat gibi bir kaos yaşadı. bunun tepkisi olarak 2002 yılında akp'nin tek başına iktidar olması oldu.
  • köy enstitüsü kapatıldığı için.
  • bunun yaşla alakası yok. halkımızın çoğu önündeki televizyondan gündemi ve herşeyi takip ediyor. medyanın %90'ının nasıl haber yaptığı ortada. gta şifrelerini bile darbenin şifresi olarak haber yapan bir medya varken medyanın her gösterdiğine inanmayı tercih eden bir halkın siyasi tercihini ne yönde kullanacağı da aşikar.