• 500 gün boyunca her gün yeniden izlemem gereken film. sebebi ise;

--- spoiler ---

tom: i'm messed up. i am. you know, on the one hand, i want to forget her. on the other hand, i know that she's the only person in the entire universe that will make me happy.
    alison: can i ask you a question?
    tom: yeah.
    alison: she never cheated on you?
    tom: no. never.
    alison: she ever take advantage of you in any way?
    tom: no...
    alison: and she told you upfront that she didn't want a boyfriend?
    tom: yeah...

bir de tabi rachel'ın şu sözleri var:
    "look, i know you think she was the one, but i don't. now, i think you're just remembering the good stuff. next time you look back, i, uh, i really think you should look again."

--- spoiler ---
  • tom biraz eksik hissediyor summer ise tamamlanmis. tom’un kafasinda ulasmak istedigi bir yer var summer ise tom’un ulasmak istedigi yeri goruyor, suan oldugu yeri goruyor ve o yolu ilgi cekici bulmuyor. summer’in tek ilgi cekici tarafi iliski konusunda hep cekimser kalmasi ve hikayesinin bu davranisini aciklamada yetersiz kalmasi. tom’un ozguveni eksik, kaybetmekten korkuyor ama zaten summer tom’u hayatina sevgili sifatiyla almayacagini bastan soylemis. tom basta kaybediyor gerisi zorlama. tom’un bastan kaybettigi her davranisina yansiyor. dolayisiyla tum kartlar summer’da, tom zaten gelecek vaadeden bi tip de degil. adamin cirpinmasini izliyoruz. sonra summer gidiyor evleniyor. bunu da ayan beyan tom’un onunde yapiyor. tom arkadasliga razi olup o partiye gittiginde zaten cok savunmasiz. savunmasiz kalirsaniz oyle olur iste. burdan cikarilacak sonuc : ipleri verirsen icinden gecerler. aksi defalarca kanitlanmadikca kimse iyi degildir.
  • çekimler, temponun yüksekliği olsun sürenin nasıl aktığını bile anlamadım hoş, çok tatlı bir filmdi.
    bu filmi izleyip herkesin hayatında kıyaslayacağı bir şeyler elbet vardır.
    summerın yaptıkları da tom'un kendine has tavırları da bir yerde benim için anlaşılırdı çünkü ikisi de farklı karakterlerin insanlarıydı birisi kendi halinde anı yaşayan aktif bir tipken diğeri gerçek ruh ikizini arayan biraz romantik ve pasif birisiydi.
    sadece summer'ın ayrıldıktan sonra tom'u partisine davet etmesi ve bankta onu bulup elini tutması kısmı hoşuma gitmedi burada tom'dan değişim olarak bir agresiflik beklerdim ama o yine pasif kaldı ve en sonunda da sonbaharla kapanışı yaptık*

7/10.
  • internette dolaşan the smiths sahnesi sayesinde tanıyıp izlediğim filmdir. keşke tüm film sahne kadar güzel olsaydı, çok sinir etti beni hikayenin ilerleyiş şekli.
  • herkes bir başkasının summer’ıdır diye yorumlayacakken kendim geldim aklıma, ben değilim.
  • meshur expectations / reality sahnesi hayatin baska noktalarindayken bambaska taraflar tutarak izlenir, sirf bu nedenle bile iyi bir filmdir.
  • birlikte güzel bir gün geçirdiğimiz bir gey arkadaşın tavsiye ettiği ve onun hatrına izlediğim film. öyle aman aman da beğenmedim.
  • romantik komedi türünden uzakta daha çok drama varabilecek bir konuyla, çok güzel karikatürize dilmiş çekim teknikleri ve her iyi filmin en büyük kozlarından olan, filmin ruhuna cuk oturan soundtrackıyla son zamanlarda izlediğim, aşkı en güzel anlatan filmlerden birisi olmuştur. üstelik tüm aşk filmlerinin zırvalık olduğunu düşündüğüm bir zamanda. izleyen herkesi kesinlikle çok etkileyen expectation-reality sahnesi ve ona eşlik eden regina spektor-hero şarkısı ise bana göre filmin tavan yaptığı andır.

ayrıca summer'a neden bu kadar kızıldığını anlamadım. kadına resmen skyler white* muamelesi yapmışsınız. summer gayet net. ne istediğini biliyor. açık açık ciddi bir ilişki istemediğini, aşka inanmadığını da söylüyor. daha ne yapsın. ayrıldıktan sonra arkadaş kalalım muhabbetine girmesi eleştirilebilir ama ayrıldıktan sonra arkadaşlığını özlediğiniz ilişkileriniz hiç olmadı mı? ben summer'da baya baya kendimi gördüm.
  • zaman zaman kendisine hak versem de yine de benim için her daim orospu asuman klasmanında olacak olan summer dişisini içeren film.günümüz indie loser erkek karakterlerin hayalini süsleyen manic pixie dream girllerden biri.

tom a gelirsek dinlediği müzikler benim de favorilerim arasında olan kişi.(bkz: joy division)(bkz: the smiths)az dinlemedik bu brit arabeskçileri
  • lisede izlediğimde oğlana üzülmüstüm şimdi hikayeyi hatırlamadan sadece bi ayrılık olduğunu bilerek tekrar izledim. ve yine oğlann tarafını tutuyorum. ya hala yeteri kadar olgunlaşamamışım, düşüncelerim gelişmemiş ya da summer gerçekten kaşar, yani hayatın gerçekleriyle yüzleşelim :d

şimdi gelelim anewlize

bir kere summer* empati duygusundan tamamen yoksun, böyle bir şeyin olabileceğini, oğlanı üzebileceğinden gayet haberdar ve oğlandan emin olmadığının da farkında ama biz neyiz diye sorunca mutluyuz işte canım ya takılıyorz çok düşünme bunları neden takıyorsun diyerek bosta kalmamak icin devam ediyor. bu da bana kızın sevdiği ama erkeğin seks için birlikte olduğu ilişkileri anımsattı yani summer'ı savunuyosanız o ilişkide de erkeği savunuyor olmanız gerekir.
    burda da oğlanın hatası duygusallıgı ve miserable bi hayata sahip olmasından dolayı hayatını biraz renklendiren birine doğal olarak kendini kaptırıp bütün mutlulugunun ve hayatının merkezine o kişiyi koyması. ama duygusallık ne kadar suç sayılabilir bilmiyorum mesela summer ciddi bir şey düşünmüyorum dediği andan itibaren summer'a sadece seks gözüyle bakıp kendini kaptırmadan eğlenmeye baksa, başka kızlarla da flört etse bu durumda kartları elinde tutan ve karşıyı kendine daha çok çeken tom olurdu garip olsa da insan psikolojisi böyle bir şey, oyunun kuralı bu. ama adam sevmiş iste yavşaklar, hala summer basta ciddi dusunmedigini soyledi adam suçlu diyorlar. olaylara göre kendin olmaktan çıkıp durumlara uygun davranmak veya kendini değiştirmek mi mantıklı olan bilmiyorum ?
hesabın var mı? giriş yap