şükela:  tümü | bugün
  • küçükken kağıt paralarımın her birinin dönüşmesini hayal ettiğim.
  • kocaman devasa öküz gibi bir banknot.
  • an itibariyle 1.180,83194 türk lirasına eşittir.
  • paranın değişim aracı olarak kullanıldığını daha rahat kavratan banknot. özünde bir kağıt parçası.
  • fransa almanya gbi ülkelerde elden verilemeyen para. 8 kisi steakhouse'a gidip 450 euro gelen hesabi ödemek icin uzattiginizda, "bozuk yok mu?" cevabi alirsiniz.
  • cebinizde sadece bu paranın bulunmasıyla hiç paranın bulunmaması arasında alışveriş pratiği açısından fazla bir fark yoktur. her iki durumda da aç kalmanız yüksek ihtimaldir zira kimse kolay kolay 500 euro bozmaz. velhasıl hangi akla hizmet basıldığı çözülemeyen bir banknottur kendisi.
  • maaş olarak verildiği takdirde milyonlarca insanın para üstü vermek zorunda kalacağı banknot.
  • oğlumun sünnet düğününde geleceği için bir birikim olması açısından annesi ile birer tane taksak mı diye düşündüğüm ama "ulan bu banknota da iğne batırılır mı?" diyerek arada kaldığım banknot
  • dün elime bi' tanesi geçti.
    ne yapacağımı düşünüyorum şimdi.

ben ona bakıyorum, o bana...
  • almanya´da elden bir magazaya / otele falan gittiginizde ödeme araci olarak kullanamayacaginiz banknot. degerinin yüksek olmasi nedeniyle sahte cikma durumuna karsi kabul etmek istemiyorlar.
    ama olur da elinizde bu paralarla almanya`ya geldiyseniz, gidin bir türk bankasindan rica edin ve bozdurun. o da olmadi döviz bürolari size daha kücük banknotlar haline getiriyorlar parayi ama bunun icin de 5 euro gibi bir komisyon aliyorlar.