şükela:  tümü | bugün
  • seneler önce meydana gelen 300 kadar koyunun uçurumdan atlayarak telef olması olayının bir benzerinin tekrar yaşanması hadisesi.

olay bu defa van'da geçiyor. link

--- spoiler ---

"yaklaşık 500 hayvanımız telef oldu, yetkililerden destek bekliyoruz"

van'ın gürpınar ilçesinin topyıldız köyü’ne bağlı yapraklı mezrası yaylasında, sarp kayalık bir bölgede otlayan koyun sürüsü, uçurumdan atlayıp telef oldu. kayalık bölgede otlayan sürüdeki bir koyun uçurumdan atlayınca, sürüdeki 500 koyun da peşinden atladı. peş peşe 20 metre yükseklikteki kayalıktan atlayan koyunların hepsi telef oldu.

olay, sabah saatlerinde gürpınar ilçesine bağlı nordız bölgesindeki topyıldız mahallesi'ne bağlı yapraklı mezrası'nın arebi-krom yaylalarındaki sarp kayalıklarda meydana geldi. 26 hanelik yapraklı mezrası sakinlerine ait koyun sürüsü, sabah saatlerinde çobanlar tarafından sarp kayalıkların bulunduğu bölgede otlatılırken, öndeki bir koyun karşı yamaca geçmek için aşağı atlayınca, arkasındaki bütün sürü de peşinden atladı.

peş peşe atlayan 500 koyun telef oldu. çobanın haber vermesi üzerine, olay yerine gelen koyun sahipleri, oluşan leş yığınları arasında koyunlarını tespit etmeye çalışırken, şok oldu. mezra sakinleri, yaşanan olayı gürpınar kaymakamlığı ve ilçe tarım hayvancılık müdürlüğüne de bildirerek yardım istedi.

mezra sakinlerinden ahmet karataş, bir koyunun uçurumdan atlaması sonucu sürüdeki diğer koyunların da peşlerinde atlayıp, toplu intihar ettiklerini belirterek, "yaşanan olaya şok olduk. olay yerine gittiğimizde hayvan leşleri ile karşılaştık. yaklaşık 500 hayvanımız telef oldu. yetkililerden destek bekliyoruz" dedi.
    --- spoiler ---
  • milyonlarca iki ayaklı koyunun makarna peşinden uçuruma atladığını gören dört ayaklı koyunların intiharıdır.
  • gözünüzü seveyim sayın çobanlar. biraz daha dikkatli olun. memlekette zaten hayvan kalmadı, et fiyatları almış başını gidiyor. ziyan etmeyin şunları nimettir dedirten haber.
  • darısı insan görünümlü koyunların başına..
  • (bkz: bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp)
    şimdi bu koyunlar kesilip de etleri yenilemiyor mu? yenilemiyor ise bunun tek nedeni islami nedenler midir?
    bir kıyaslama sorusu, ben ava gittim, bir geyiği vurdum ve geyik oracıkta öldü.
    eve getirip kesip yiyemez miyim?

gelen cevaplar ve araştırmalarım üzerine edit: islamı reddedip deizme geçtiğim için bir kez daha gurur duydum kendimle. aferin bana.

gelen mesajlar üzerine bilemiyorum altan editi: arkadaşlar eğlenmenin yasak olduğu, bir et yiyene kadar 40 türlü prosedürle uğraştıran zorluk dini islam'a inanmadığım için kendi çapımda gurur duydum demek istedim.
    evet kendince mantıklı bir nedeni var. öldükten sonra kan, hayvanın vücudunda pıhtılaşma yapıyormuş ve ete zarar veriyormuş. bu konuda türkçe kaynaklara asla inanmamı beklemeyin. yabancı kaynakları sonra araştıracağım.
    nedeni ise en basitinden domuz eti yemeyle ilgili araştırma yapıyorum, yersen eşini kıskanmazsın, eti mikrop yuvası falan çıkıyor. belki diğer hayvanların etinden daha hızlı bakteri oluşuyor olabilir ama bu bir sebep değil. avrupalı arkadaşınıza anlatmayın totosuyla gülüyor.
    bir de hayvan kesimi ile ilgili şu linki bırakıyorum.
    oruç tutmak gibi bu da çalıntı çıktı rıza baba.
  • seçim öncesi akp'den kopuşlar başlamış.

sevindirici gelişme.
  • muharrem ince döneminde gerçekleşmiştir.
  • herkes canlı balık mi yiyor; avcı ceylanı tavşanı kekliği bıldırcını öldürüp yemiyor mu? ilahiyatcilardan aydınlatacak bir mesaj bekliyorum dünden beri benim de aklımı kurcaladı şimdiden teşekkürler