• temele sormuslar
    500 milyon doların olsa ne yaparsın???

soğanların hep cücüğünü;

yumurtalarında sadece sarısını yerim demiş..

dursun a sormuşlar senin olsa sen ne yaparsın diye ;

bu bana bir şey bırakmadı ki demis...
  • sayın c. başkanının kendi beyanıyla almak için fiyatını sorduğu (zaten uçakları olmasına rağmen) ve bir anda katar tarafından hediye edilen (yersen) uçağın fiyatı. yani sözümona hediye olmasa gözden çıkartılan para ile neler yapılabilir. basit bir hesapla 3 öğün toplam 5 dolardan, 100 milyon öğün yemek dağıtabilirsin. yani tüm türkiye yemek ısmarlarsın hatta suriye’ye bile çıkar. 280.000 insana ( bu bir ilin nüfusudur) bir yıl boyunca yemek dağıtabilirsin.

malum memlekette devlet yurdu sıkıntısı var. öğrencilerimizi yatıracak yeri yok devletin. 10 katlı 600 yurt yapılabilir bu parayla.

kaç km yol, kaç km tünel, kaç okul, kaç öğretmen varın siz hesaplayın.
  • ev alırım.

not: memur çocuğuyum, ufkum dar.
  • dünyanın güvenilir ülkelerinde ve bankalarında olmak kaydıyla faize yatırılır. gelen faizin yarısı ile hisse senetleri ve altın düzenli toplanır. kalan yarısı yenir.

bir süre sonra hisse senetlerinden gelen temettülerin yarısı yenmeye başlanır. hem ana sermaye büyütülür, hem ölçülü yaşanır.

paranın yarısını faize koyup, kalan yarısını belli senetlere yatırıp temettü yemek de bir tür yatırım. ama 500 milyon usd noktasına ulaştıktan sonra artık her şey tamamlanmış oluyor. ana para ile doğrudan yatırım risk içerir. kafa ağrıtır, hiç gerek yok. dolar faizi en uygunu..

ortalama %2 verseler, 10 milyon usd yapar yıllık. 5 milyon usd senetlere ve alternatif yatırımlara yönlendirilir. 5 milyon usd yenir. aslında o da fazla. efendi olup 2 milyon usd'den fazla yemeyeceksin.
  • adamdaki vizyonsuzluğa bak. 500 milyon doları var, fenere stoper alıyor.
    yok aga bu ülke gelişmez. hayaller bile vasat.

tanım: hayal kurarken bile mutlu olamama durumu
  • istediğim her şey. benim mantığımda game over sınırı 15 milyon dolar. 15 milyonunuz varsa gidip salak salak bugattiler almadığınız sürece hayatınızın sonuna kadar mükemmel hayat yaşarsınız.
  • herkes faizini alip yiyeyim derdinde, adamin 500m dolari var*, faizini yiyecegine 500m$'i yese, zaten torununa kadar bitmez ama acgozluluk iste.

olunce hepsi arkada kaliyor, onu hatirlatmak lazim arkadaslara.

sahsen, sevdigim bir ulkenin gelismesi icin insanlara yatirim yapardim heralde. kirgizistan, arnavutluk gibi hem halki hos, hem de gelisime acik bir yer olurdu muhtemelen yatirim yapacagim yer.

egitim olur, baska bir is olur, halkin gelismesine adardim paranin buyuk bolumunu.

edit: belki diktatorden sonra turkiye'ye de yatirim yapardim. *
  • iki tane ev alırım birini kiraya veririm.

not: ufkum memur çocuğuna göre biraz daha geniş olmakla birlikte hala bir hayli dar.
  • türkiye’de yürüme engelli insan sayısı tahmini 500.000 kişi. bu kişilerin her birine 1000 dolar (6000 tl) vererek en iyisinden tekerlikli sandalyeler almasını sağlayabilirsiniz.
  • bence bu parayla yapılabilecek en karlı yatırım büyük bir özel uçak almak. böylece seyahatlerde de kendimizi evimizde hissederek çalışma verimizi arttırabiliriz. süper mantıklı.
hesabın var mı? giriş yap