şükela:  tümü | bugün
 • bugün pek çok haber sitesinde çıkmış, fakat komik olduğu baştan belli haberdir. hiç ölçü bişey bilmeyen muhabirler sayesinde hurriyet ve habertürk'te bile basılmıştır.

  "değeri dudak uçuklattı 500 trilyon dolar."

  http://www.hurriyet.com.tr/…zinesi-iddiasi-40248140

  http://www.haberturk.com/…bin-yillik-hazine-bulundu

  500 trilyonluk truva altınlarını bulmuş beyefendiler. emlakçı da (muhtemelen önceki hayatında arkeologmuş) hazinenin 3200 sene yeraltında kaldığını, 10 bin yıllık olduğunu falan detayları anlatmış. değerini de biçmiş. 500 trilyon dolar.

  şimdi 500 trilyon dolar demek 1.55 katrilyon tl demek. 1 gram altın 125 tl olduğuna göre bu adamların 12,44 trilyon gram altın bulmuş olmaları lazım. 1 cm3 altın 19.3 gram olduğuna göre 645 milyar cm3 altın bulmuş olmaları lazım. demek ki 645 milyon dm3, demek ki 645 bin m3 altın bulmuşlar. 645 bin m3 altın bir kenarı 85 m2 olan bir kübe denk geliyor. dolayısıyla buldukları şey her neyse çağlayan adliyesi falan büyüklüğünde, ama içi dolu som altından bir blok bulmuşlar.

  emlakçıyı ve müvekkilini keşiflerinden ve sunturlu "açıklamalarından", bu müthiş icadı ciddiye alıp haber yapan veya manşet olarak kullanan hürriyet ve habertürk muhabirlerini kazandırdıkları tıklamalardan ötürü tebrik ediyoruz.

  not: wikipedia'nın yalancısıyım, şu an dünya üzerine çıkarılmış mevcut tüm altınların değeri 8.2 trilyon dolarmış.

  https://en.wikipedia.org/wiki/gold_reserve

  not: tabii ki tarihi bir eserin değeri altın cinsinden gramajıyla ölçülemez. ama dünyadaki altın miktarının 60 katı, dünyanın yıllık gayrisafi hasılasının 7 katı değere sahip olduğu iddia edilemez hiç bir şeyin. çünkü öyle bir fiyat ödenemez. ödenebilen fiyat neyse, gerçek değeri de odur. dünya gezegenini uzaylılara satsak bu kadar para etmiyor.
 • olayın saçma bir gaza geliş olması bir yana, 12,44trilyon altın bulundu denmeye çalışılmamıştır. nasıl ki araba alırken 1,5ton hammadde fiyatından almıyorsak burdaki heykellere biçilen * değer de altının gram fiyatıyla hesaplanmamış.
 • trilyordur o. trilyon olsa duramazsın
 • o parayla dünya+ayı komple satın alınabileceğini bilmeyenlerin abartmasıdır, hesap bilmemesidir.
 • tamam adam mal onu anladık, ama sana ne oluyo kardeşim? bu nasıl bi mantık,hiç mi müze gezmedin?
  tarihi eserlerin değeri altın gram birim fiyatı ile mi ölçülüyor?
  senin mantığınla,ekmeğinden, kullandığın şişeye,bindiğin arabadan,tişörtüne herşeyi hammadde birim fiyatı ile değerlendirmen gerekir.
  umarım yaman şakacı bi trollsündür.
 • at yalanı si...........
 • bir malın fiyatını satıcı değil, alıcı belirler.
  madem öyle satışa çıksın bu altınlar....

  500 trilyon dolar veren çıkacak mı bakalım....

  çıkarsa memleketçe kurtulduk demektir.

  haydi geçmiş olsun.
 • emlakçıyı fena keklemişler vakası. hazinede bulunduğu söylenen heykelleri görünce aklıma eskitilmiş viking heykelleriyle köylüleri kekleyen bir çete geldi. biri emlakçıya söylemeli: anadolu plastik sanatlarında veya antik çağın şurasında burasında öyle bir heykel yok, öyle bir biçim, biçem, bok, püsür yok amk. nedir o? diablo mu?
 • sanki adamlar -gerçek olsa- truva altınlarını eritip bilezik yapıp kuyumcuda satacaklar asjdkjashfasfas. hayır bu kadar hesap kitap yapmadan evvel bir düşünseydiniz. tamam 4 işlem güzel ama sosyal zeka sıfır.