şükela:  tümü | bugün
 • dünyanın birçok yerinde böyle eski ile yeninin, farklı oldukları zaten çok belli olsa da rahatsız etmeyen birleşimlerini elbet görmüşüzdür sağda solda(medyada, yerinde). hele tarihi olan, tarihle yaşamak durumunda olan şehirlerde kaçınılmazdır bu. onlar değil de bu niye batıyor acaba diye düşündüm bir an.

  bu restorasyon işlerini(kalitesinden ziyade yenileyiş biçimi) ve aslında diğer bütün işleri iyi yapıyor olabilsek, çok da rahatsız etmezdi belki bu görüntü. başlangıçtan bu hale kadar gelen o süreci az çok tahmin ettiğimiz için acıtıyor çok.

  mimariden hiç anlamam ama sinan'ın eserlerine büyük sevgim vardır. doğayla bütündür hepsi. sizi de içlerine alırlar ve içlerindeyken, onların da yaşadıklarını hissedersiniz. bir köşeyi dönerken, bir kapıdan geçerken farkedersiniz.

  eserin bu halinde insanlar neyi hissetmeli, neyi görmeliler bu yeni halinde eserin?

  "bir mimar sinan eserine bu yapılamaz"mış. e yapmışlar? hem de haberdeki doğruysa bir üniversite yapmış. onu ne yapacağız şimdi? yine döndük mü eğitime, öğretime.
 • ahmakliktir. baska da bir söze gerek yok.
 • sorun mekanın kafeteryaya çevirilmesi değil de o sikindirik cam dekorasyondur. 500 yıllık tarihi yapıya cam gökdelen süsü verince at sikinde kelebek gibi durmuş.
 • 400 yıllık başbakanlık osmanlı arşivleri binası'nın otele dönüştürüldüğü göz önüne alındığında gene şaşırtmamış, iç burkmuştur. gene.

  (bkz: #47977778)
 • sifahaneyi timarhaneye cevirmisler...rezaleti daha yakindan gorun

  http://gorselgurultuler.com/…-sifahanesinin-basina/