şükela:  tümü | bugün
  • dünya kripto para ile ilgili bu konuyu tartışıyor, ülkemde siyasi sistem bu durumda; farkında değil millet

https://youtu.be/6eitpdj1t-g
  • transfer işlemlerinin %51'lik hesaplama gücünü elinde bulunduran madenci bir düğümü yahut düğümleri reddedebilir, gelen işlemler sorunsuz dahi olsalar bloğa eklenmeyebilirler.
    bu teşebbüs önce çift harcamaya sonrasında da kripto paranın tamamen değersizleşmesine yol açar.

bu nedenle bu saldırı tamamen teoriktir, eğer ağdaki kripto parayı yok etmeyi kafanıza taktıysanız o başka. zira bu işin çok maliyetli olması zor olduğu anlamına gelmiyor. işini bilen ve gerektiği kadar zengin olan herhangi biri bu saldırıyı gerçekleştirebilir kaldı ki sistemi bu saldırıdan koruyacak bir güç yok, böyle bir gücün varlığını kabul etmek zaten bitcoin'in yapısına ters fakat sistemi koruyan insanların kazanma hırsı olduğu için kimse buna teşebbüs dahi etmez. zira bu bindiğiniz dalı kesmek değildir, tüm samanyolu'nu evrenden silmeye benzer.
    2014'te, ghash.io %50'ye yaklaştı. bitcoin vakfı tarafından uyarılan-burada uyarı gerçek bir uyarı anlamını taşımıyor zira hiçbir güç bitcoin üzerinde egemen değildir. yani ghash uyarıya kulak asmasaydı btc'nin sonu olabilirdi ki hiçbir yaptırım söz konusu olmadan ghash btc efsanesini bitirdiği ile kalırdı.- ghash, kötü niyetli olmadıklarını göstermek amacıyla hash gücünün bir kısmını diğer havuzlara yönlendirip ana havuzun gücünü %35'lere kadar düşürdü.

akıllara gelen soruya cevap vermiş olayım, yukarıda da söylediğim gibi bitcoin ağını yöneten bir güç yok. btc blokları aranırken, aynı uzunluğa sahip zilyonlarca blok önerisi ağdaki tüm madencilere ulaşıyor zaten bunlar içinde yetim blok olma oranı çok düşük ki zaten yetim bloğu da, en çok kabul gören havuz alır yani a havuzunda bulduğum xxx.345 uzunluklu blok network'ün %20'lik hash gücüne sahip b havuzu tarafından geçerli blok olarak kabul edilebilir, b havuzu xxx.346 uzunluklu bloğu aramaya başlar fakat bu noktada diğer madenciler benim a havuzunda bulduğum bloğu geçersiz sayıp c havuzunda xxx.345 uzunluklu bloğu geçerli sayabilirler. böylelikle c havuzu ödülü alır diğer havuzlar da hava alırlar zircirlerindeki yetim blok geçersiz kabul edilir ve düğümlerinden silerler ve diğer zircire senkronize olup yollarına devam ederler.
  • hiçte imkansız olmayan saldırı. bugün kripto madenciliğinin yaklaşık yüzde 65’i çin de yapılıyor. kendi dijital parasını geliştiren çin tüm piyasanın içine edebilir.