şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: nitelik vs nicelik)

edit. başlık başa kalmış.
  • anlatması gerektiği şeye oldukça hakim olan akademisyendir.

anlatacağı şeye hakim olmayanlar uzattıkça uzatır.
  • yüksek lisans tezindeki ana amaç yapan kişiye adil ve etik olarak bir araştırmada konu nasıl seçilir, hipotezler nasıl kurulur, araştırma nasıl yapılır ve araştırma nasıl yazılır konusunda bir şeyler kazandırmaktır. kişi bir de bunun sonunda elde ettiklerini sunar ve her şey düzgünse tadından yenmez ve emeğin karşılığı olarak tez doğar.

tezi fazla sayfa sayısıyla kıyaslamak saçmalıktır hatta 100 sayfayı geçmesin bile diyebilirsiniz.
  • tezini 51 sayfada savunmuştur. sokrates'in savunması da bin sayfa değil neticede. sağdan soldan alıntıyla bin sayfa da yazarsın, önemli olan özgün olabilmek.
  • (bkz: john nash)

(bkz: oyun teorisi)
  • torpili falan bilemeyeceğim ama literatür taraması adı altıda sayfalarca lisans seviyesi konu anlatımı yapıp tezi şişir(t)en andavallara tercih edilesi akademisyendir. ver referansı geç birader, merak eden açar bakar. senin o tezi yazma amacın o konuyu veya kullanılan yöntemleri insanlara öğretmek değil, neler yaptığını anlatmak. maalesef güzel ülkemin en iyi üniversitelerinde hala en az 150 sayfa yazılacak diyerek siparişle tez yazdıran danışmanlar ve buna da kuzu kuzu uyan yüksek lisans/doktora öğrencileri var.
  • sayfa sayısıyla değil; yazdıklarıyla değerlendirilmesi gereken akademisyen. bir tezin 51 sayfadan az ya da fazla olması gerektiği konusunda bir kural yok bildiğim kadarıyla. kurumların ya da danışmanların farklı uygulamaları olabilir ama tezi görmeden, içeriğine bakmadan sayfa sayısı az diye eleştirmek affedersiniz ama biraz akademiyi bilmemekle ilgili olabilir. özetle sayfa sayısı tezin değerini belirlemediği için akademisyenin de başarılı olup olmaması üzerinde bir etkisi yoktur.
  • sana daha kisa bir mektup yazmak isterdim ama o kadar vaktim yoktu.
  • matematik, mantık, analitik felsefe ve alt dallarını çalışıyorsa gayet normal bir akademisyendir.

bu alanları özellikle avrupa üniversitelerinde, daha da özele inersek kuzey ve orta avrupa üniversitelerinde çalışıyorsa aşırı normal, acayip normal, normal mi normal bir akademisyendir.

ha başlığı açan arkadaş özetle demiş ki:

- ben sadece sayfa sayısından bahsetmiyorum, içerik de bok.

orası öyle be anam. ona bi' şey demiycen artık. kabullen türkiye'yi.
    bak misal ben şurada kabullenmiştim, "kabullen" deyince aklıma geldi: #39614222
  • matematik ve fizik alanlarında yazılmış on küsür sayfalık tezleri görenler için sorun değildir. ayrıca çalışmanın kalitesini uzunluğu belirlemez. aynı sözlükteki yazılarda olduğu gibi.