şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bianet'in 10 ocak itibariyle başlattığı yazı dizisi. 52 hafta boyunca 52 farklı yazarın erkek şiddeti üzerine yazacakları bir dizi olacakmış. şu anda 2 yazısı yayınlanmış bile.

  açıkçası türkiye'de nihayet birilerinin erkek şiddetini erkek tarafı olarak ucundan da olsa yansıtmaya çabalaması büyük bir gelişme. fakat yazı dizisinin yeterince duyurulmadığı aşikar. şahsen bianet'i takip etmeme rağmen, bugün melis alphan'ın şu yazısı sayesinde haberim oldu.

  bu yazıları yazan/yazacak erkekler tabii ki sokaktaki erkekler olmadıklarından bu konuda ortalamadan çok farklı bir noktadalar. doğrusu bianetin kitlesi de bu şiddetin en yoğun uygulayanları değil genelde ama yine de belki bir ihtimal, mansplaining gibi konularda okuyan o küçük kitlede bir parça farkındalık yaratabilirler diye ummak istiyor insan.

  bu adresten konu hakkındaki tüm yazıları takip etmek mümkün
 • bir motor rallisi gibi duran ifade.
  çok seksist yaklaşmışım yine.
 • 52 haftada 52 erkekle sevişecek birinin günlüğü zannettiğim başlık.

  kötü bir başlık olmuş, daha iyisi bulunabilirdi.
 • "erkek şiddeti başlığı altında yalnızca fiziksel ya da psikolojik şiddetin dayatılmasının değil kadınlara türlü donlar biçmenin de bulunduğunu sanırım kabul etmek durumundayız bu nedenle.

  annelik diye ortaya konan görev tanımının aslında babalık denilen iktidar alanı oluşturma çabasının bir sağlaması olduğunu hiç tereddüt etmeden söyleyebilirim.

  yani, kadın anne olmalı ki erkek de rahat rahat baba olabilsin."

  mahir ünsal eriş

  çok tuttum yazısını. yaşadığı aydınlanmayı ve sonuçlarını çok güzel anlatmış, eline sağlık.

  https://bianet.org/…anam-anam-canim-anam-erkek-anam
 • 52 kere "aman etmeyin, kadın narindir, acizdir, bizler güçlü varlıklar olarak onları korumalıyız." ataerkil erkek ikiyüzlülüğü okuyacağımız yazı dizisi olacaktır.

  bir bu, erkeklerin erkekleri hidayete çağırışı bir de kamu spotları olduklarından daha önemli görülüyorlar. sanki duyarlılık, davetsiz olsa vuku bulmazmış gibi.

  şiddet kimden, kime gelirse gelsin yanlış. kadın döven erkek, kendinden güçsüz erkeği görünce de o haltı işliyor. şiddet düşkünü erkek ailesini, çocuklarını ve çevresini de rahatsız ediyor her yaptığı ile. ama bunu sadece erkek değil; şiddeti tek yol sayan kadın da yapıyor.

  şiddet bir insanlık problemi. her ne kadar kadın ve çocuklar daha çok mağdur olsa da mahalle tabanlı kültür kaynaklı ses çıkaramayan fakat şiddete onlar kadar maruz kalan erkeklerin de problemi. bunu yalnızca kadınlara has bir problem sayıp hep bu alanda çalışma yapmak, tecavüzün sadece kız çocuklarının(ya da kadınların) başına geleceğini sanıp maalesef daha çok tehlike altında olan erkek çocuklarını hesaba katmama ikiyüzlülüğüne benzer.

  okuyacağım ama asla aldanmayacağım yazı dizisi projesidir.
 • bak şimdi hocam bianet gibi bir yayın organından 52 haftada 52 yazar okuyup "aa kadına şiddet kötü bir şey" diyecek allah kulu yok.
  herkes devrik cümle yarıştıracak ve selam çaktığı kitle yine kadınlar olacak.
  çok seviyorsunuz birbirinizi ağırlamayı...
  - ayşem yemeğin tuzu biraz fazla mı olmuş?
  + kızmadın di mi bey?
  - şaka yapıyor olmalısın, ne demek kızmak?
  + sende bir haller var bey bak başka bayan falan yok di mi hayatında?
  - bayan mı? kadın diyeceksin ayşe, kadın!
  + allah için söyle ne oldu sana?
  - bianet'in yazı dizisini okudum hayatım...
 • yazıların içeriğinin kadına fiziksel şiddet olduğunu sananları göstermiş yazı dizisi. oturup bir adet yazı dahi okuduklarından emin değilim.

  annelik-babalık görevlerinden bahseden bir yazı
  cinsiyetçi dilin günlük hayatta yaygınlığını kendinden örnekle anlatan bir yazı
  her sektörde olan ancak gazetecilik sektöründe kadınlara yapılan ayrımcılıktan bahseden bir yazı

  bunlar insanların her zaman bilinçle yaptıkları türden ayrımlar değil kalın kafalı. bu onu okuyan muhtemelen epey bir erkeğin içselleştirdiği, farkında dahi olmadan yaptıkları ayrımcılığı anlatıyor. oku da öğren!