• nisantepe 'den başlayıp alemdağ, dudullu, tepeüstü, ümraniye, kısıklı, boğaziçi köprüsü, mecidiyeköy, ssk yolu, halıcıoğlu, edirnekapı, topkapı, cevizlibağ güzergahını izleyen özel halk otobüsü hattı.

istanbuldaki en uzun güzergahlardan biridir.

uzun yıllar önce kısıklı'da bir subay 522 numaralı otobüste vurularak öldürülmüştü.
  • cep telefonları çıkmadan önce kullanılan araç telefonlarının kodu.

(bkz: nmt)
  • bugün tecrübe edildiği üzere, muavinlerin sıcaktan rahatsız olduklarını belirten yolculara kafalarına şişe atmak suretiyle müdahale edebileceği otobüs hattıdır.
  • topkapı-sarıgazi arasında seyreden halk otobüslerinin halk arasındaki kod adıdır. istanbul doğal hayatının en eşsiz ve o derece tehlikeli parçasını oluştururlar. bu otobüslerde seyahat eden sosyoloji öğrencilerinin bir safari hissi tattıkları bilinmektedir.

hakan peker'in bir 522a mürettabatı tarafından levyelerle dövülüp yol kenarına atılması öyküsü senelerdir anlatılır ve doğrudur. topkapı'da bir arkadaşımla, bu otobüslerden birisine binecek olan bir bayan ile konuşup caydırmışlığımız vardır. başka bir mübarek ramazan ayında, arkada sigara içen bıçkın gençleri bir arkadaşım uyarmış ve çıkan arbedede bıçaklanmaktan kurtulmamızı sağlayan arkamıza bakmadan kaçmak olmuştur.

522a muavinleri ve şöförleri senelerdir kuantum fizikçilerinin, elektromagnetizma uzmanlarının araştırmalarına konu olmuş, ancak bu çalışmalardan değil müspet bir sonuç, kabul edilebilir bir teori bile oluşturulamamıştır. çalışmalar sürmektedir.
  • bu hatta çalışan otobüsler 81 duraktan geçer.*
  • *artık tek biletin geçerli olduğu otobüs hattıdır. eğer durakta durdurmayı başarabilirseniz 1,75 tl ödeyip otobüsteki yerinizi alabilirsiniz.
    sefer aralığı, mesai başlangıç - bitiş saatlerinde 10'ar dakika olarak gözükse de, trafiğin yoğunluğuna göre 20 dakikada, yarım saatte gelemeyen, geldiğinde *eğer o durakta inecek birileri yoksa, durmayıp arkasından armut gibi baktıran hattır aynı zamanda.
  • tek duzen hesap planinda maddi duran varlık yeniden değerleme artışları hesap kodu
  • bir donem benimde genclik yillarimi etkileyen otobus hatti hic unutulurmu okul yillari :)
  • istanbul turu attıran bir hat. bu otobüse cevizlibağ e5'den biniyorsanız onun yerine biraz daha fazla para vermeyi göze alın, e5'den direkt mecidiyeköy'e giden bir otobüse binin, 522'ye mecidiyeköy'den binin. pişman olmazsınız.
  • lanetli iett sefer hattı.

bir hatta bu kadar mı çirkin bu kadar mı suratsız insan olur, derman niyetine bir tane mi güzel kız olmaz arkadaş. hayır bi tane olsa, otobüsün aurası değişecek. istanbulun tüm çirkinlerini almış 522 güzergahına serpmişler. çirkin hattı. <alo çirkin hattı!> telefonla uğraşmaktan içim bunaldı, moralim ağrıdı. fıcıtcam camdan şimdi var ya bütün enerjimi emiyo şu otobüs. komple şarj ediyorum telefonu, şarj cihazı bağımlısı oldum çıktım.

mecidiyeköyden biniyorum, yol 1 saat. kadıköyden başka bi hatta biniyorum, yine 1 saat. üsküdardan bindim o da bi saat sürdü. hay senin gibi güzergah olmaz olsun.
hesabın var mı? giriş yap