şükela:  tümü | bugün
  • edirne, süloğlu ilçesinde konuşlu, piyade, top ve tank taburlarından oluşan bir birlik. 358. kısa dönemde topçu taburu karargah bölüğünde hizmet verdim. 131 günüm geçti.

süloğlu edirneye yaklaşık 35 km mesafede. selimiye camii'nin arka taraflarında bir duraktan araçlar gider. zamanla ahbap olunur bu dolmuşçularla. 35dk ila 1 saat arasında gidilir.

tank ve topçu taburları piyade taburuna göre daha rahattır. sıkıntılı insanlar oluyor genelde uzun dönem arkadaşlarda ancak pırlanta gibi çocuklar var aralarında.

yemekhanesi fena değildir ama hala duruyormudur bilmem çok sayıda hastalıklı köpek bulunmakta. karavana alırken biraz mide kalkıyor, alışıyorsun tabi. topçu taburuna gidenler fırtına obüslerini görsün mutlaka.

sıracılık hakimdir yani alt devre gelince ayak işleriniz bariz şekilde azalır. devrecilik pek yok ama yapanlar illa vardır. karaağaç ve edirne merkez birliklerine göre çok rahat biryer. koğuşlar 10 kişilik ancak genelde 5 6 kişi kalınır. 24 saat sıcak su bulunur arada kesilse de genelde vardır. cuma günleri çamaşır günüdür. bazı bataryaların çamaşır makineleri varmış.

danışmak isteyen olursa yeşillendirsin.
  • memleketimin bütün otçu,hapçı,bonzaici,jiletçi,manyak,müptezel,sokağa salınmaması gereken tiplerinin bir araya getirilip hizaya sokulmaya çalışıldığı yer.
    daha geçen yıl topçu bataryadan birisi hortumla kendini astı.
  • belli bir sure sonra kendi devrelerin bile sana karşı oluyor.yakın dönemde k.d. olarak yaptım piyade taburunda belli bir süre sonra gece nöbetlerinde kendini buluyorsun bencillik,iki yüzlülük ne ararsan var genel olarak askerde var zaten.

kışın gitmiştim her yer çamur pislik içinde fazlasıyla köpek mevcut yavrunun biri ölüyor,biri doğuyor.yaza dogru eriğe doyarsınız agacı bol sıracılık var devrecilik yok deselerde bazılarının içinde mevcut özellikle biz devreciliği kaldırdık diyenlerde.gitmeden önce tavsiyeleri okumuştum kız arkadasınız varsa ayrılın diyolardı gülüp geçtim zira evlilik kapısına dayanmış bir ilişkim askerliğin bitimine 30 gün kala sonlandı kadınlar bencil yapıştırıp geciyolar sonra gelde bonzai içme.

süloğluna dönecek olursak bok gibi bi yer tabi düşeceğin bölük ve taburun önemide var zira kapıda bölük numaramı duyunca cehennneme hoş geldin karsılaması yaptılar.verin parayı bedelli yapın hem kafayı yemezsiniz hem hatun sizde kalır.sigara içmememe rağmen az para harcama parolasıyla gittim 1.500 civarı bişey gitti tabi çok fazla kitlenen çarsılarımızda vardı devrelerımız sagolsun kafada 5.000 bini bulur çarsıdır sigaradır derken

bi de bonzai tayfası var ıyı cocuklar var aralarında ama muptezellerde var askerlıgın balangıcında sıkıntı cektırıyolar sonra gözleri alışıyor. bitti geldim bok gibi geldim ama dagldım valla
  • ilgili yerde bedelli askerlik yapmış birileri tecrübelerini aktarabilir ise seviniriz.

edit: bugün itibari ile bu vazifemi de tamamlayıp eve dönüş yapabildim. bir ara editleyip uzunca buradaki eğitim, gelen er kişilerin yanlarında getirmesi gereken malzeme listesini ve genel durum hakkında bilgi vereceğim. şimdilik soracağınız soru olur ise ulaşın. yorgunuz, hastayız, bitkiniz.
  • mayıs 20-b celbine katılacağım yer, bekliyoruz...
  • mart ayında bedelli askerlik görevini tamamlamak için teslim olacağım birlik, kader ortaklarım varsa ulaşabilirler.
  • ayazıyla ayrı, tozu toprağıyla ayrı, yemekleriyle ayrı sarsan yer(yıkılmadık ayaktayız). gidecek arkadaşlar mutlaka ilaç ve güneş kremi götürsünler. adamı küfürbaz yapar.
  • 54 üncü mknz.p.tug. süloğlu k.yrd.lığı/edirne süloğlu

sevk tarihi 11/05/2019 celp dönemi 2019 mayıs-20b

varsa bu dönemde bedelli gidecek arkadaşlar whatsapp grubu açabiliriz.
  • dün itibariyle askerliğimi burada tamamlamış bulunuyorum. bizden sonra gidecekler için ön bilgi vermek, ayna tutmak isterim.

öncelikle askerliğimin güzel geçmesini sağlayan 3.manga (nuri, semih, mehmet, ati, aydın, ilker, sercan, emre ve ömer abi) ekibine ve başka mangadaki kıymetli dostlara selamlar olsun. birde manga komutanlarına özellikle edip komutana selamlar.

burada askerlik yapacağınız sürece artılar diğer yerlere göre nispeten daha fazla. olumlu yönlerini sıralarsak;

* koğuşlar 10 kişilik bu çok büyük bir avantaj
    * bedelli grubunun toplam sayısı 150 kişi
    * bedelli grubu kendine ayrılmış ayrı bir binada kalıyor. uzun dönem askerlik yapanlarla yemeğe giderken yolda karşı karşıya geliniyor.
    * banyo süreleri ise, genel olarak eğitim olmadığı, boş olduğunuz sürece saat fark etmeksizin alabiliyorsunuz. kapasitesi ise kalabalığa göre yeterli sayılır.
    * rütbeli askerler genel olarak sizin sorunlarınızla ilgileniyor,kişi olarak az bir bedelli grubu olduğu için kaynaşma süresi daha hızlı oluyor.
    * gazinoda 3 tane ps3 ve langırt gibi oyun oynanacak platformlar var.
    * merkez kantinde yiyecek ve askeri giyeceklerin çoğunu bulabiliyorsunuz.

olumsuz yönleri;
    * yemekler tat olarak kötü değil fakat hep aynı şeyler yiyeceksiniz. kahvaltılar ise inanılmaz zayıf ayrıca titiz birisiyseniz yandınız.
    * her tarafta hastalıklı köpek olması
    * bol bol eğitim sürecinde ayakta bekleyip, yürüyeceksiniz.
    * yorulacaksınız
    * sıcağı sıcak, soğuğu soğuk.

özetle, benim askerliğim kötü geçti diyemem, buradaki en önemli faktör yanınızdaki kişiler. kafa dengi bir gruba denk gelirseniz daha güzel geçer günler. 20 gün dişinizi sıkın, çok mantık aramayın size söyleneni yapın. askerlik yapacak arkadaşlara şimdiden hayırlı teskereler umarım zamanınız orada hızlı geçer.
  • 19. dönem bedelli askerlik hizmetimi tamamladığım yerdir. ayrıntıları daha sonra uzun uzun yazacağım, soruları olan suser'lar yeşillendirebilir.