şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 54 mx xxx plaka serisi sakarya ilinde yabancılara verilmektedir. yani muhtemelen yabancı biri üzerine kayıtlı bir araç. bu araç mtv ödemesinden muhaftır, zaten banka üzerinden plaka ile sorgulandığında maliye veritabanında kaydı olmadığı görünüyor. bu aracı içerisinde sahibi yokken türk vatandaşlarının kullanması suçtur.

  ilgili maddeler;

  – yabancı plakalı araçları türkiye’de yalnızca araç sahibi, ikamet yeri türkiye gümrük bölgesi dışında bulunan araç sahibinin eşi, anne babası veya çocukları kullanabilir.
  – bunun dışında ancak, yolculuk süresince araç sahibinin de taşıtta bulunması kaydıyla başkaları tarafından kullanılmasına izin verilir.
  – bu araçların sahipleri vekaletname vererek taşıtlarını başkasının kullanımına bırakamazlar.
  – geçici ithaline izin verilen kişisel ve ticari kullanıma mahsus kara taşıtlarının; getiriliş amacı dışında kullanılması, bir başkasına kiralanması, ödünç verilmesi, başka bir şahsa izinsiz devredilmesi, satılması, hak sahibi olmayan kişilerce kullanılması, taşıtla birlikte giren ve belgelerinde kayıtlı olan parçalarının izinsiz olarak değiştirilmesi, kişisel kullanıma mahsus kara taşıtları için yurtta kalma süreleri içerisinde yurtdışına çıkarılmaması veya herhangi bir gümrük idaresine teslim edilmemesi hâlinde, 4458 sayılı gümrük kanununun 238 inci maddesine göre gümrük vergilerinin ¼ oranında para cezası verilir ve geçici ithal izni iptal edilerek taşıt gümrük idaresince teslim alınır (5607 sayılı kaçakçılıkla mücadele kanunu hükümleri saklıdır).