şükela:  tümü | bugün
 • bu sene 54.sü düzenlenecek antalya altın portakal film festivalindeki "ulusal yarışma" bölümünün kaldırılmasına tepki olarak ortaya çıkan ve 20-27 ekim 2017 tarihleri arasında beyoğlu sineması'nda gerçekleşecek yarışma.

  son dönemde içi boşaltılan ve sansüre teslim edilen yeni adıyla uluslararası antalya film festivalinde ulusal yarışmanın kaldırılması kararı gerçekten de büyük bir yanlıştı. bu nedenle ulusal yarışmayı yeniden canlandırma fikrini hayata geçirenleri yürekten kutluyor ve şu manifestolarını da oldukça önemsiyorum.

  tabii bu güzel adımı takdir ederken kendilerine bir eleştirim de olacak. son dönemde sıkça kullanılan ve bu manifestoya da yansıyan "türkiyeli sanatçılar", "türkiye sineması" gibi kavramları gerçekten saçma ve art niyetli buluyorum. türk sporu, türk sineması, türk edebiyatı gibi ifadelerin yıllardır kullanılmasında hiçbir etnik unsurun dışlanması gibi bir amaç yokken ve bu kavramları kullanan hiç kimsenin aklına ırk temelli bir yaklaşım gelmezken türk sinemasının içinde yer alan bir grubun "türkiye sineması" adı altında sözde etnik ayrımcılıktan uzak ucube bir kavramı gündeme taşıyarak ayrımcılık fikrini zihinlerimize bizzat kendi elleriyle sokmalarının fazlasıyla sığ bir "rol çalma" çabası olduğunu düşünüyorum.

  bu eylemin arkasında bilgisizliklerini uyduruk davranış kalıplarıyla örtmeye çalışan ve genelde hatalarından ders almaya pek yanaşmayan yeni yetme cihangir solcularının ve onların kandırdığı bazı dinazorların olduğunu iyi bilsem de bu hatadan bir an önce dönmelerini ve 54. ulusal yarışma gibi doğru işlere odaklanmalarını diliyorum.
 • (bkz: ulusal yarışma)

  altın portakal komitesini dumura uğratacak aşırı orijinal fikir.
  zaten en orijinal fikirler böyle zamanlarda çıkmaz mı...
  buyurun: https://ulusalyarisma.com/
 • jüri üyeleri hülya uçansu, kadir inanır, nihal yalçın, sarkis, sevin okyay ve tayfun pirselimoğlu’ndan oluşan 54. ulusal yarışma‘da, ali kemal çınar‘ın genco, ayşe toprak‘ın mr. gay syria, emre erdoğdu‘nun kar, emre yeksan‘ın körfez, onur saylak‘ın daha, onur ünlü‘nün put şeylere, sertan ünver’in blue, yunus ozan korkut‘un benim varoş hikayem adlı filmleri yer alacak.

  54. ulusal yarışma, 20 ekim günü, 1964’te düzenlenen 1. antalya film şenliği’nde en iyi film ödülü’ne layık görülen halit refiğ imzalı gurbet kuşları ile açılışını yapacak. ödül töreni gecesine kadar beyoğlu sineması‘nda gerçekleşecek gösterimlerle, 54. ulusal yarışma‘da yarışacak sekiz film izleyiciyle buluşacak.

  26 ekim’de gerçekleşecek ödül töreninde jürinin değerlendirdiği filmler, en iyi film, yönetmen, senaryo, kadın ve erkek oyuncu olmak üzere toplam beş kategoride ödüllendirilecek. kazanan filmler, türkiye’nin önde gelen sanatçılardan sarkis, gülsün karamustafa, ahmet öğüt, güneş terkol ve cevdet erek’e ait eserlerle ödüllendirilecek.

  1999’dan bu yana antalya film festivali’nde çağdaş sinema oyuncuları derneği – çasod tarafından verilen yıldırım önal anı ödülü, festivalin ulusal yarışma bölümü antalya’ya dönene kadar, ulusal yarışma kapsamında istanbul’da varlığını sürdürecek. bu sene yıldırım önal anı ödülü, sinema ve tiyatroda yarattığı karakterlerle türkiye seyircisinin gönlüne taht kuran; samimiyeti, sevecenliği ve içtenliği ile kalpleri ısıtan değerli ayşen guruda’ya verilecek.

  ayrıca tül akbal süalp, okan arpaç ve ali deniz şensöz’den oluşan sinema yazarları derneği siyad jürisi de bir ödül takdim edecek.

  kaynak
 • 54. altın portakal en iyi film ödülü bu yarışma ile onur saylak'ın daha isimli filmine verilmiştir.

  (bkz: 1. geleneksel antalya uluslararası film yarışması/@skocax)
 • ödül alanların tam listesi:
  en iyi film: daha
  en iyi yönetmen: onur ünlü - put şeylere
  en iyi senaryo: emre yeksan & ahmet büke - körfez
  en iyi erkek oyuncu: ahmet mümtaz taylan ve hayat van eck - daha
  en iyi kadın oyuncu: hazar ergüçlü - kar
  siyad ödülü: mr. gay syria
  yıldırım önal anı ödülü: ayşen gruda
  emek ödülü: fatoş kurtuluş (beyoğlu sineması çalışanı)