şükela:  tümü | bugün
  • yüzeyi büyük oranda elmastan oluşan ve dünya'dan iki kat büyük olan gezegen.

http://tinyurl.com/9qkvtx2

ayrıca:

(bkz: 55cancri)
    (bkz: 55 cancri b)
    (bkz: 55cancri c)
    (bkz: 55cancri d)
    (bkz: 55cancri f)
  • okuduğuma göre bilmem kaç trilyon dolarlar (nontrilyon gibi bir şeyler okudum da, anlayamayacağımız kadar çok işte) değer biçilmiş gezegen. ama farz-ı muhal; gittim, gezegeni topladım, parça parça aldım geldim. ee? demiyor musun ki; dünyanın iki katı büyük gezegen bu? elmas niye değerli olsun ki o zaman? kısaca her yerde bulunan bir şey olursa güzelliğinin bir kıymeti kalmayacaktır. inşaat sektörü için kırıcı delici ucunda bile buradan gelen elması kullanırız artı

sonuç olarak; ne kadar güzel olursa olsun bir şey herkesin elinin altında olursa; kimse iplemez. anladın. bu dünya böyle. müthiş!
  • dünyaya 41 ışık yılı uzaklıktaki 55 cancri*** ikili yıldız sisteminde, g sınıfı* olan ana yıldızın* etrafında dönmekte olan dördüncü gezegen. bir süper dünya.

kütlesi dünyadan yaklaşık 8 kat fazla olan bu gezegen, yaklaşık iki katı çapa sahip. dolayısı ile yoğunluğu dünyanın oldukça üzerinde.

yıldızına* ~2,5 milyon kilometre mesafede bulunan 55 cancri e'nin yörünge periyodu 2,8 gün. mesafenin kısalığını daha iyi anlatabilmek için şöyle bir örnek verebilirim; 55 cancri a ile gezegeni 55 cancri e arasındaki mesafe, dünya ile ay arasındaki mesafenin yaklaşık 8 katı.

her ne kadar gezegen süper dünya olarak tanımlanmışsa da, bu tanım daha çok kütle ile ilgili. o nedenle gezegenin tamamen katı, yani dünya veya mars gibi yüzeyinde yürünebilecek bir gezegen olup olmadığına dair şu an kesin bilgi yok.
  • gündüz sıcaklığı 1700 dereceye varabilen bir kaynar kazan. erimiş metal denizleri olabilirmiş, yüzey şartları hayli merak uyandırıcı. link
  • elmas gezegen olarak da bilen dünyadan 40 ışık yılı uzaklıkta ve iki katı büyüklüğünde, yüzeyi büyük oranda elmasla kaplı olduğu söylenen, bence çok fantastik bir gezegen. 2004 yılında kesfedilen gezegende 1 yıl 18 saat sürüyormuş. 2012'de karbon gezegeni olabileceği söylenmiş.

ve sadece bu gezegen değil bircok elmas gezegen bulunmuş. bu gezegenin diğerlerinden farkı güneşe benzer bi yıldız olmasıymış.

çok ilginç ya. ilk duyduğumda sok olmustum resmen.
  • yıldızına yakınlığı sebebi ile yüzey sıcaklığı 3200 derecelere çıkabilen karbon zengini olması muhtemel süper gezegen.

ilgili karbon elbette anormal basınçlarda elmas formunda ancak karbon zenginliği konusu biraz muallak.

bizden 40 ışıkyılı uzaklıktaki yengeç takımyıldızında (bkz: the constellation cancer) bulunan bu gezegen, kütlesel bazda dünyamızın tam 8 misli büyük.

şimdi gelelim bu gezegenimizle ilgili son havadislere ve şu karbon zenginliği ve atmosfer konularına..

şurada henüz 9 şubat 2016 tarihinde yazılmış akademik makalesini bulacağınız çalışmaya göre, gezegende atmosfer tespit edilmiş.

university college london (ucl) da phd öğrencisi olan angelos tsiaras, gezegende bulunan spektral parmakizlerinin, atmosferini oluşturan gazlara ait olduğunu söylüyor.

daha önce de hubble vasıtası ile gazlara ait spektrum arayışı mevcut idi ancak hep başarısızlıkla sonuçlanan çabalardı bunlar. daha sonra biliminsanları, hubble üzerindeki wfc3 (bkz: wide field camera 3) marifeti ile bazı özel spektral görüntüler almayı başardılar. daha sonra bu görüntülerin bilgisayarlarda yapılan analizleri sonucunda, atmosferik gazların bulunduğu kesinleşti.

tsiaras, gezegenin, inanılmaz yoğunlukta hidrojen ve helyum ile kaplı olduğunu tespit ettiklerini söylüyor. olasıdır ki, bu gazlar gezegeni meydana getiren nebula`nın kalıntıları. dahası, analizde hidrojen siyanid izlerine de rastlandı. bunun ise, karbonca zengin bir atmosfer olabileceği sonucuna götürebileceği söyleniyor.

katholieke universiteit leuven öğretim üyesi dr olivia venot, bu miktardaki hidrojen siyanidin, atmosferde karbonun oksijene olan oranının çok fazla olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

ilerleyen senelerde hidrojen siyanid varlığı kesinleşirse, gezegenin artık karbon zengini olduğu netleşecek. ancak o zaman bu gezegene elmastan yapılma bir kütle diyebileceğiz efenim.

hızlı edit : gönderdiğim makalede özellikle spektrum analizlerinin detayları anlatılıyor ve çok detaylı ve profesyonel eğitim gerektiriyor olabilir. dolayısı ile buraya daha kolay anlaşılabilir versiyonunu bırakayım, saygılarımı sunayım, sonra da siktirolup gideyim efenim.
  • bilim adamlarınız "cehennemi bulduk" şeklinde duyurduğu gezegen. bir tarafı hep karanlık, diğer tarafı lavlarla kaplı. link
  • kaşifleri; fritz benedict, william d. cochran, michael endl, barbara mcarthur olan gezegen.

belki diğer galaksi veya süper galaksilerde, bundan daha büyüğü olup içi elmas doludur..