şükela:  tümü | bugün
 • ön edit: sözlükte 5549 sayılı kanun başlığı olmasına rağmen işbu başlığı açmamın sebebi son zamanlarda direkt olarak bu kanun maddesine dayanarak işlem yapılmasından mütevellit internette bu kanun maddesiyle ilgili direkt arama yapan insanların sözlüğün yegane amacı olan kutsal bilgi kaynağı olma işlevinden yararlanmasını sağlamaktır.

  son zamanlarda bu kanun maddesine dayalı olarak masak yurtdışı bahis sitelerine para gönderdiği ve aldığı tespit edilen kişilerin hesabına bu kanun maddesi hükmünce el koymakta ve hesap sahiplerine genel geçer yanıtlar vererek el koyulan hesaplardan işlem yapılmasını engellemektedir. işbu kanun maddesinde açıkça belirtilmiş olmakla birlikte yeniden yazmakta fayda var.

  ''yükümlüler nezdinde veya bunlar aracılığıyla yapılmaya teşebbüs edilen ya da hâlihazırda devam eden işlemleri,
  işleme konu malvarlığının aklama veya terörün finansmanı suçu ile ilişkili olduğuna dair şüphe bulunması üzerine;
  başkanlıkça şüpheyi teyit etmek, işlemi analiz etmek ya da gerekli görüldüğünde analiz sonuçlarını yetkili makamlara intikal
  ettirmek amacıyla yedi iş günü süreyle askıya almaya veya bu işlemlerin aynı süreyle gerçekleşmesine izin vermemeye
  bakan yetkilidir.''

  ancak açıkça yazdığı üzere bu hesaplar ancak ve ancak yedi iş günü süresince askıda kalabilirken uygulamada ise 6 ay 8 ay gibi sürelerle hesapların bloke edildiğini ve bu sürelerin daha da uzayacağını söylemek mümkün.
  peki buna karşılık yapılabilecek bir şey yok mu ?
  evet, var.
  şöyle ki; yapılan bu işlem bir idari işlem olup her idari işleme karşılık yürütmeyi durdurma ve tam yargı davası açmak mümkün. bu işleme karşılık kanunda belirtilen ve ohal döneminde uzatılarak 30 güne çıkartılan bloke koyma süresinin dolması sebebiyle blokenin kaldırılması istemli idari dava açmalı ve bu davanızda yürütmeyi durdurma kararı istemelisiniz. masak'a ulaşan idare mahkemesi kararıyla birlikte hesabınızdaki bloke kalkacaktır.

  peşin edit: işbu bilgiler kesinlikle bir hukuki mütalaa olmayıp tarafımca müvekkillerim adına yapılan işlemlerden aldığım sonuçların pozitif olması sebebiyle bir yol gösterici olarak/öneri olarak yazılmıştır. işlemlerinizi bir avukat aracılığıyla yapmanız yararınıza olacaktır.
 • (bkz: entry nick uyumu)
  tabii ki ohal ile.