• işini yapmaktadır. müşterisi 15 yaşındadır. sorun 15 yaşındaki çocuğun 55 yaşındaki adama ayakkabılarını boyatması değil, 55 yaşında ayakkabı boyayan bir adamı çilekeş gören beyindir. ekmeğini kazanıyor, helal yiyor, işinide söverek değil severek yapıyorsa kimseye bok yemek düşmez.
  • (bkz: ee?)

ilk olarak 15 yaşındaki veledin giydiği 300 liralık ayakkabı kundura gibi boyanacak bir ayakkabı değildir, ya da veledimiz daha genç yaştan takım elbise havasına bürünmüştür ki pek olası gelmedi bana. (bkz: tespit sıçmak)

ikinci olarak ayakkabı boyayan 15 boyatan 55 yaşında olsaydı, 55 yaşındaki adam da piç olacak mıydı? yoksa bu durum gayet normal midir?

eğer üzülecek bir şey varsa bilmem kaç yaşında adamın bilmem kaç yaşında çocuğa hizmet etmesi değil, bilmem kaç yaşında adamın hayat standartlarının düşük olmasıdır. bunun sorumlusu da sırf yaşından ötürü piç dediğiniz o çocuk değildir.

ayrıca pabuçunu değil pabucunu.

tanım: çalışmak zorunda olan 55 yaşındaki bir adamın, babası belli olmayan 15 yaşında bir çocuğun ayakkabısını boyaması durumudur.
  • aklıma şeyi getirdi bu.

4-5 yıl evvel rıza çalımbaya fenerliler rıza efendi 2 ekmek 1 süt demişti. sonra herkes ya rızaya ayıp oldu, nasıl kapıcı deriz ona biz tüh bak falan moduna girmişti. (bkz: #28024527) konuya o dönem değinmiştim.

meslekleri hakaret gibi görmemiz çok garip cidden. kültürümüzle falan övünürüz ülkecek ama ciddi bir sorun var esasen.

cunku kültürümüzde bir çok meslek ve onu icra edenler alt insan olarak görülüyor, kanıksanıyor. hakaret unsuru olarak kullanılıyor.

çok garip cidden bunu yadırgamak.

55 yaşında birinin 15 lik birinin pabucunu boyaması ne demektir hakikaten ya. adam hem mesleğini yapan birine saygı duymayıp mesleğini hakaret olarak görüyor hem de 15 yaşındaki gencini insan yerine koymayıp ona hakaret ediyor.

çok hastalıklı düşünceler bunlar çok.
  • 55'indeki adam çala çırpa parayı vuracak ki böyle itin köpeğin acımalarına maruz kalmasın.

lan 60 yaşındaki bakkalın 8 yaşındaki çocuğa sakız satmasından ne farkı var ki bunun yavşak?!
    illllla çok yüksek bi kariyeri olacak saygı duymanız için değil mi.

biraz önceki cümledeki "saygı duymanız" terimini "domalmanız" olarak değiştirebilirsiniz. zira siz çok kolay domalansınız, büyük düşünün...
  • gün içersinde tek yaptığı iş o değildir. daha mutlu olabileceği şeylerde yapabilmektedir..

hüzünlendirir..
  • ulan bütün ülke bir olduk 7 den 70e üç beş bakan çocuğuna çalışıyoruz dokunmadı da,15 yaşında çocuk ayaklabısını boyatmış o mu dokundu?
  • saçma bir tespit.

yaşın konuyla ilgisini pek anlayamadım. fakat durum sıradan bir alış-veriştir. para karşılığında hizmetini pazarlayan bir ayakkabı boyacısıyla, parasıyla o hizmeti satın alan çocuk arasındaki alış-verişe hüzünlenenleri görmemizi sağlamıştır.

adam namusuyla para kazanıyor. bunun neresi hüzünlendiriyor anlamadım. ayakkabı kutusunda milyon dolarlar giderken hüzünlenmeyenler adam namusuyla para kazanınca hüzünleniyor...
  • 55'indeki adamın 15'indeki piçi muayne etmesi kadar rahatsız edici değildir. adam 55 yaşında profesör olmuş hala 15 yaşındaki piçi muayne ediyor bir kaç yüz lira için bak sen şu işe...

not: bu entry ironi içermektedir. helal para kazanılan her meslek kutsaldır.
  • daha bu öğlen ayakkabı bağcığımı değiştirmek için lostracıya gittim, satıcı abi, ki benden temiz 10 yaş büyük, kendi elleriyle bağları ayaklarıma geçirdi, inanılmaz rahatsız oldum, "zahmet etmeseydiniz ben hallederdim" dedim, adam "ne olacak işimizi yapıyoruz" dedi.

yanisi emin olun 55 yaşındaki adam mesleğinden gocunmamaktadır. yeterki 15indekiler onu küçük görmesinler.
hesabın var mı? giriş yap