şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sol stop lambasının altında benzin deposu olan james dean in 55 te vefat etmesi sebebiyle binemediği klasik oto...
 • türkiye'ye bol miktarda gelmis araba modeli. taksi olarak cok kullanıldı. herkesin klasik bir otomobil sanmasının aksine koleksiyoncular 57 modeline ragbet gösterirler. hacimli motorunun fazla benzin yakmamasını saglayan bir sistemi oldugu söylenir. (bkz: findik motor) heybetli kasasından beklenmeyecek ölcüde rahat bir direksiyonu, rahat bir kullanımı vardır. konsoluna monte edilmis saati, radyosu bugunun arabalarıyla kıyaslanmayacak derecede güzeldir bence.
 • gemi gibi bir arabadir. günümüz arabalarının tersi şekilde bitişik * ön koltuğu sayesinde samimi bir ortama sahiptir. önü kadar arkasında oturmak da muteşemdir. motora bakarsın onlarca metre gibi gelir gözüne, bagaj desen o da öyle. günümüzde artık pek çok insan kendini sadece tank benzeri 4x4'lerde güvende hissediyor olsa da aslında bu arabalarda da hem güvende hissedersiniz, kaç ton ağırlığı ve metrelerce uzunluğu vardır, hem de çok güzel seyahat edersiniz. güzel bir müzik eşliğinde eşsiz bir keyiftir 56; koldan vites, motor sesi, radyosu, kapısı, camı, kaputu, motoru, ışıkları, kısacası her yeri.
 • 55-57 arası chevroletler içinde en az popüler olanıdır, en popüleri 57'dir.
 • bel-air, two-ten, one-fifty serileri,
  hard top, convertible, 2 kapı, 4 kapı, sedan, sport sedan, sport coupe, utility coupe, station wagon gibi modelleri vardır.

  türkiyede en önemli kriter direkli olup olmadığı idi (kapı camının çerçeveli olmayışı). kazalarda koruyucu bar gibi işlev gördüğü iddia edilirdi.
 • direksiz 8 silindirli ve bel air olanı makbul olan muhteşem araba. koldan viteslidir. 2 tona yakın ağırlığıyla heybetinden geçilmez. istanbul trafiğinde minibüs şöförlerinin bile saygı duruşuyla yol verdiği bir "abi"dir kendisi. tamponlarının nikelajına kurban olduğumdur. siyah-krem renk kombinasyonuna sahip olanlar bence erkektirler ve hiç yarı yolda bırakma huyları yoktur. marşa bastığınızda diğer tüm sesler kaybolur sadece o vardır. radyosu orijinalse ve çalışıyorsa o muhteşem sesiyle en güzel yol arkadaşı olur. dreksiyonu hidrolik değildir ama alışınca bu hiç sorun olmaz. yekpare koltukları evinizdeki en rahat koltuktan daha konforludur. ön koltuğun arkasında tam orta üst kısımda dikdörtgen ama genişliği daha bir uzunca bir kültablası bulunur o da nikelajlıdır. krankı olsun volant dişlisi olsun her yerinden öpülesi sevilesidir. bir yere gidip onu park ettiğinizde "bekle beni burada bitanem ben işlerimi halledip hemen geri döneceğim" deyip sol ön çamurluğundan bir makas almanız şarttır. o orada bekler heybetli heybetli.

  (bkz: methiye)
 • 6 ve 8 silindirli iki adet v motor ile 6 farklı beygir gücü sunan chevrolet'in bel air modelidir. yine iki adet otomatik ve manuel olmak üzere üç ileri şanzuman seçenegi vardır. türkiye piyasasında en aranan model iki kapılı direksiz v8 otomatik olanıdır.
 • yarım asırdan evvel üretilmiş olsalar bile, bir çok türk'ün aklında yer etmiş bir model. yukarıda kentin de dediği gibi türkiyeye bol miktarda getirilmiş. ikinci dünya savaşı, kore savaşı, (bkz: harry s truman) vb faktörlerin önemli rol oynadığını düşündüğüm.
 • 18 yıldır bizde bir adet mevcut olan otomobildir kendileri. ama artık restorasyon yapılmadan kullanılamayacak duruma geldi. son iki yıldır garajdan hiç çıkmadı hatta hiç çalıştırmadık bile. babam çekme belgesi yaptırıp satmak istiyor ama ben kıyamıyorum. ama vakit ayırıp toplamıyorumda öyle heba olup gidiyor. yinede her sabah işe giderken garajda onu görmek çok mutlu ediyor.
 • 55 bel air'ın facelift geçirmiş yani makyajlı olan halidir. türkiye'de bulunan 56 chevroletlerin çoğunluğu bel air modelidir, alt donanım seviyesinde olan 150 ve 210 daha seyrek sanırım.

  bir de tek kapı station wagon şeklinde nomad versiyonları vardır ki türkiye'de hiç rastlamadım.