şükela:  tümü | bugün
 • seçmen sayısı haberi
  dmo'nun ihale ilanı

  mikemmel. görüyorsunuz. anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz. anlatacak bir şey de yok zaten.

  (bkz: mühürsüz oyların geçerli sayılması)
  (bkz: durmak yok yola devam)

  (bkz: millet tamam derse çekiliriz)
  (bkz: yav hee he)

  alakasız:

  (bkz: justin bize bir hi bile diyemiyor)

  -

  "fazladan basılır, normaldir" anlamında aldığım bir mesaja verdiğim cevabı da ekleyeyim, kendimi biraz ifade edebilmiş olayım:

  efendim,

  doğrudur. her seçimden önce fazladan pusula bastırılır. bu sayede hatalı pusulalarının yaratacağı sorunun da önüne geçilir, kişinin yaptığı veya yapacağı hataların da önüne geçilir. birebir pusula bastırılmaz. gel gelelim bu iyi niyetli yaklaşımda kimi sorunlar görüyorum:

  1- yasadaki ölçüde denmiş. seçim yasasını okumadığım ve yasanın bu konuda bir şey deyip demediğini bilmediğim için bu söze bir yorum yapamıyorum. bunu kontrol edeceğim. fakat “yasada var” sözünün günümüz türkiye’sinde geçerli olmadığını “de facto bir durum yarattık, şimdi ona de jure bir kılıf hazırlayalım” sözünden hatırlayalım. ondan sabıkası çok ve büyük olanların hareketlerine dikkatle yaklaşmamız gerekli diye düşünüyorum.

  2- seçmen ve pusula oranı neredeyse 3/4. yani her 3 seçmenin birini etkileyecek oranda bir fazlalık var. bu bana garip geliyor. kullanılmayacak oyların da en iyi ihtimalle toplamın %10’u, yani 5.5-6 milyon olduğunu düşününce bu oran bana çok enteresan geliyor.

  3- daha yeni “mühürsüz oyları da geçerli sayacağız” diyen ve sonra bunu “yasal” kılan bir hükumet varken, kusura bakmayın ama, ben iyi niyetli değil kötü niyetli olurum. erdoğan için kişisel anayasa değişikliği ilk defa yapılmadı bu ülkede. kendisini koltuğunda tutmak için yapılmış olanların haddi hesabı da yok. hal buyken ben dikkatle yaklaşıyorum yapılan ve söylenen her şeye.

  4- bu fazla pusulaların akıbeti nedir? biz ysk’ya emanet ediyoruz, ysk’nın kime emanet olduğu ise ortada. kullanılmayan pusulaların akıbetinin ne olduğunu biz bilmediğimiz sürece yaftalanmak adına da olsa sorgulamak zorunda olduğumuzu sanıyorum. siz bu hükumete ve yarattığı devlet aygıtına güveniyorsanız bir şey diyemem tabi.

  hasılı haklısınız, bire bir oran beklenmez. anlaşılan bu olduysa benim ifade hatam var ve bunu kabul ediyorum. fakat kastedilen “her zaman fazla basılır” ise bunların akıbetinin ne olacağının izlenmesini dilemek ve 3/1 oranındaki fazla pusulayı sorgulamak hakkımız sanıyorum.
 • 20 milyon bedava mühürsüz oy demektir, sosyal medya pollyanna'ları görsün bunları işte.

  istedikleri orana getirebilecek kadar oy pusulası var, mühür gerekmeyen.
 • hala ysk’nın sonuçları açıklarken “halkımız tamam demiştir sayın tayyip erdoğan kaybetmiştir” diyeceğini düşünüp şimdiden hayallere dalanların okuması gereken haberdir.
 • 2017 başkanlık referandumunda kayıtlı 58 milyon 520 bin 222 seçmen varken; 2018 cumhurbaşkanlığı seçiminde 57 milyon kayıtlı seçmenin olmasını anlamlandıramadım. nereye gitti bu 1 milyon 520 bin 222 seçmen?

  işin ilginç tarafı; 2017 başkanlık referandumunda evet ve hayır arasındaki oy farkı 1 milyon 379 bin 934.

  resmen kendi ağızlarıyla; 2017 başkanlık referandumunda en az 1 milyon 400 bin civarı oyun mühürsüz olarak sayıldığını ispatlamışlar.

  tanıma falan gerek yok, görüyorsunuz her şey ortada.

  not: link tüm bilgiler için ortak.
  edit: kayıtlı seçmen sayısı düzeltildi.

  edit2: bir başka dikkat çekilmesi gereken nokta ise; yukarıda başlığı açan arkadaşın verdiği linke göre; bu seçimlerde ilk kez oy kullanacak seçmen sayısı ise; 1 milyon 585 bin. yani totalde 2017'de yapılan ve 2018'de yapılacak iki seçim arasında; haberlerde yazılan verilere göre aşağı yukarı 3 milyon seçmenlik bir fark var. nasıl olabiliyor böyle bir durum?
 • siz hala adil bir seçim olacağını mı sanıyordunuz?
 • hırsızlığa, hileye d e v a m diyorlar
 • bu muhalefet ne yapıyor? bunun önüne nasıl geçilemiyor anlamıyorum. alenen oylar çalınıyor, oylar çalınacak, seçim hileli olacak tek yapabildiğimiz şey eksisozlukte entry girebilmek. ülkeyi bu kadar mı ele geçirdiler?
 • ozellikle bu entryde belirtilen 3 milyonluk farki cok merak ediyorum. birileri aciklar diye umuyorum.
 • muharrem incenin ve meral aksenerin bu konuda birşeyler yapmasını bekliyorum. seçim akşamı yine yüzde 49 yüzde 51 istemiyorum kardesim
 • yine bi hilenin, kalleşliğin dönceğini gösteren fark.
  hile yapan en adi orospu çocuğudur.