şükela:  tümü | bugün soru sor
  • "gerçek iman istemez. bilim insanları, günde 5 kez "yerçekimi vardır, newton bunu bize bildirmiştir." demezler. iman tekrar ister, çünkü şüphelidir."

çaylak olduğumda müslümandım. aradan yıllar geçti. bugün yazar oldum. şimdi ben ateistim. eskiden tanrıya inanırdım. şimdi akla ve bilime inanıyorum. insanların karşılaştıkları her zorlukta, somut olarak algılayamadıkları bir varlığa işlerini bırakmalarındansa... her zorluğun üstesinden sadece akıllarını kullanarak ve bilim sayesinde gelebileceğini çok geç öğrendim. celal şengör'le başlayan aydınlanmam, umberto eco ile zirveye ulaştı. gülün adı'nı okuduktan sonra "ben artık ateistim." dedim.

https://www.google.com.tr/…lxahvrdzokhtxfanuqhyyiig

bir insanın bu hayatta, yaşayabileceği en büyük acı evlat acısıdır. madem tanrı tüm bu dağları, denizleri, gezegenleri yaratacak kadar güçlü, niçin bebeklerin savaş, açlık, hastalık veya başka bir sebepten ölmesine, öldürülmesine engel olmuyor? hem de tanrıya inananlara göre, bunu yapabilecek, her şeyi görebilecek gücü varken. hem de o kadar duaya rağmen. madem o kadar güçlü, niçin ona inananların kendisinden korkmasını istiyor?

tanrıdan korkan bir insan ne kadar üretken, yaratıcı, özgür olabilir? sıfır. tanrı niçin kendisine inananlardan ona tapmasını istiyor? bu insanın zamanının büyük bir kısmını almak demek. oysa insan bu zamanı doğayı, dünyayı, evreni, suyu, havayı, ateşi, toprağı, kendisini kısaca her şeyi sorgulayarak geçirdiğinde bir tanrıya ihtiyaç olmadan, sadece aklıyla, bilimle yaşayabileceğini anlıyor.

insan anne, babasını, doğacağı toplumu kendisi seçemiyor. benim anne, babam hem türk, hem müslüman. ama ikisinden biri, başka bir din veya millete mensup olsaydı ben de öyle olacaktım. bunu anlayarak insanın seçemediği bir takım özellikler yüzünden dindar, muhafazakar veya milliyetçi olmasının çok mantıksız olduğunu ve bunların getirdiği kurallara, geleneklere uymaya çalışırken üretkenliğinin, yaratıcılığının, özgürlüğünün yok olduğunu düşündüm, hissettim, anladım.

yahudilik, hristyanlık, müslümanlık bütün dinler hırsızlık yapmamayı, yalan söylememeyi, katil olmamayı, tecavüz etmemeyi, dürüstlüğü, yardımseverliği emrediyor. insanın tüm bunları yapması için bir dine veya tanrıya ihtiyacı yok. sonuçta kimse yalanın, hırsızlığın, cinayetin, buna benzer şeylerin yanlış olmadığını söyleyemez. tanrıdan korkmadan, sevap, ödül, para beklemeden sadece aklıyla, insan yine de iyi biri olabilir.

bilimin olduğu yerde din, dindarlık, muhafazakarlık, milliyetçilik olmaz. çünkü bilim sorgular. şüphe eder. dinse dogmatiktir. doğrularının sorgulanmasını asla kabul etmez. çünkü sorgulanırsa mucizelerinin, mitolojilerinin, efsanelerinin, yani varlığının bilim dışı, gerçek dışı olduğu kanıtlanır. dindar ve muhafazakar toplumlarda, bilimin gelişmemesi sonucu oluşan geri kalmışlığın, kısa bir özetidir bu. 1938 türkiye'sinin, niçin 2017 türkiye'sinden daha modern, çağdaş, ileri, akılcı ve bilimsel olduğunun da...

"bir ülkede toplam bütçe gelirinin %82'si sadece vergilerden oluşuyorsa orada üretim yoktur, teknoloji yoktur, sanayi yoktur, tarım yoktur."

üretmeyen toplumların resmi parası devalüasyon(paranın, güçlü ülke paraları karşısında değer kaybetmesi) yaşamaya mahkumdur. türkiye bugün hiçbir şey üretmeyen, kendi kendine yetemeyen %99.9'uyla ithalatçı bir ülke. devletin tek geliri halktan toplanan vergiler. tüm bunlara siyasetçilerin yolsuzluklarını da koyunca zamlar kaçınılmaz oluyor. türkiye teknoloji ithalatçısı bir ülke. türkiye enerji ithalatçısı bir ülke. enerji ithalatçısı türkiye, petrol ve doğal gazı çok büyük maliyetlerle elde edebiliyor. bilim, sanayi, teknoloji, enerji üretimi ve ihracatı yapan bir ülke olmadığı için bu maliyet ya halktan toplanan vergilerle, ya da dış borçlarla karşılanıyor. bu döngü sürekli devam ediyor.

içimizde bu konularda benden daha bilgililer vardır elbet. petrole olan bağımlılığı azaltmanın önemli bir yolunun elektrikle çalışan araba olduğunu biliyorum. bunun için gerekli miktarda, ucuz ve kaliteli elektriği kolaylıkla üretmemiz gerekiyor. doğal gaza olan bağımlılık da elektrik veya başka bir yolla azaltılabilir. bunları düşünebilecek, üretebilecek, gerçekleştirebilecek bir devletin imam hatiplilerle değil, akıl ve bilime inanan insanlar tarafından yönetilmesi zorunlu.

buluşuyla milyonlarca insanın hayatını kurtaran, kolaylaştıran bilim insanlarının, ateist olduğu için cehennemde sonsuza kadar azap görmesi adil mi? teknoloji ithalatçısı bir ülke, almanya'nın, japonya'nın, güney kore'nin, abd'nin, israil'in, batının... mercedesini, bmwsini, arabasını, samsungunu, ıphonenunu, internetini, telefonunu, silahını, motorunu, makinesini, her şeyini dışarıdan getirtip güçlü ülke, dünya lideri ülke olamaz.

ülkenin özeti; torpil, çıkar, menfaat, para, militarizm, şovenizm, din istismarı, tanrı ile aldatmak liyakatın, akıl ve bilimin yerini her konuda almış. sen teknoloji, bilim, enerji üretmiyorsun. üretemiyorsun. çünkü üretecek insanın yok. üretecek insanını, üretmesi gereken eğitim sistemini çökertiyorsun. eğitim sistemini bilimden koparıp, ideolojik hale getiriyorsun. bilim dili ingilizceyi bilmiyorsun. her yere imam hatip açıyorsun. din istismarından para kazanan cemaatleri, büyük-küçük demeden kökünü kazıyıp, tamamen ortadan kaldırmıyorsun. ülkenin her yerine, halkına muhafazakarlık, dindarlık pompalıyorsun. türkiye'ye bu kadar kötülük, farkında olmadan yapılamaz.

"eğer sana sorgulamadan biat etmeyi öğretiyorlarsa senden bir şey saklıyorlar demektir."
    (bkz: imam hatipler kapatılsın)

insanların bilinçli olarak eğitimsiz bırakılmasının sebebi; koyun gibi, istenildiği gibi yönetilmeleri içindir. düşünen, soran, sorgulayan birey yerine, biat eden, sormayan, kabul eden kullar yetiştirmek içindir. bir dostumun dediği gibi; "dogmalarla, hurafelerle dolu... eğitimin yerlerde sürüklendiği toplumların okullarında her dakika genç dimağlara aptallık tohumları ekilir." eğitimli, aydın, akılcı bir insanın bu düzenden memnun olması, desteklemesi, istemesi mümkün değil. maddi çıkarı vardır, haindir o başka.

ben devleti yönetenlerin ağzından "inşallah", "maşallah", "hamd olsun", "eyvallah" duymaktan bıktım! sırf bu yüzden insanlar bana "selamun aleyküm" dediğinde onlara "sana da merhaba" diyorum. devlet inşallahlarla, maşallahlarla yönetilemeyecek, var olması ve güçlü olması için akılcı ve bilimsel olması gereken bir varlık. sen türk müsün? yoksa arap mı? o zaman niye arap gibi yaşıyorsun? niye arap'a benziyorsun?

belki sen dünyanın en güzel yerlerini, topraklarını, şehirlerini ele geçirebilir, asırlarca elinde tutabilir, "ecdadımız da pek şanlı" diyebilirsin. önemli olan oralarda nasıl yaşadığın, insanlarını nasıl yaşattığın, değer verdiğindir. ülkenin kıymetini bilmendir. ama bugün mal ortada. eğitimsiz, cahil, yobaz, tutucu, muhafazakar, dindar, dini ve milli değerlerden daha önemli hiçbir şeye sahip olduğunu düşünmeyen, bunlardan daha önemli bir şey olabileceğini düşünmeyen, ona bu düzeni reva görenler ayda en az 20.000 bin alırken, her ay asgari ücrete günde 10-12 saat çalışmayı kabul eden, sahip olduğu hakların farkında olmayan, bu yüzden de haklarına sahip çıkamayan, koruyamayan insanlardan oluşan bir toplum... her köşesi çağın gerisinde kalmış, bakımsız, güzellikleri yöneticileri tarafından çalınmış bir vatan.

(bkz: türkiye laiktir laik kalacak)

türkiye, siyasal islam'dan büyük zararlar gördü. orta doğu'nun başına ne geldiyse siyasal islam'dan geldi. bu gün abd ve avrupa ülkelerinde, yani güçlü batı ülkelerinde din, devlet yönetiminden kesinlikle uzak tutulurken... aynı güçlü ülkelerin orta doğu, afrika ve asya ülkelerinde, siyasal islam'ın destekçisinden de öte varlığının sebebi olması sistemli bir politika. bu politika sonucu üretmeyen toplumlar, üreten toplumların müşterisi oluyor. yahudiliğe, hristyanlığa, müslümanlığa inanırsın, ya da inanmazsın ama devlet dinle yönetilemez. bir devletin varlığının, en önemli ilkesi laikliktir. insanlar günümüzden 1500 sene önce çıkan dinlerle değil, çağa ayak uydurarak, bilim ve akılla hayatlarına yön vermelidir.

(bkz: yaşasın cumhuriyet)
    (bkz: yaşa mustafa kemal paşa yaşa)
    https://twitter.com/…mola/status/909738704427786240

türkiye'nin yolu, "hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir", "eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin" diyen mustafa kemal atatürk'ün yoludur. bu yolu bırakıp başka yollar aramak bu gün olduğu gibi türkiye'yi, sonu bataklık olan, çıkmaz sokaklara sokmaktan başka bir işe yaramaz.

bu devlet eğitim adına, insanlara okuma-yazma öğretmenin dışında hiçbir şey yapmıyor. gerisi tamamen insanın kendisini yetiştirmesine kalmış. kendini elinden geldiğince yetiştirmiş, aklını kullanan, ülkesini seven bir insan olarak, eğitimsiz, çıkarcı, paracı, gerici, tanrı ile aldatan, din istismarı yapan, milliyetçi söylemlerle istismar yapan, çapsız, oturmasını kalkmasını bilmeyen, kültürsüz, konuşmasını bilmeyen, eline kalem versen düzgün yazı yazamayacak, sorsan türkiye'nin yedi coğrafi bölgesini, sınır komşularını sayamayacak insanların, sırf zenginler diye ve daha çok zengin olsunlar diye, siyaset yapmasını kabul edemiyorum, ret ediyorum, istemiyorum.

bir yazarın nasıl biri olduğunu anlamak için ya yazılarını okursun, ya nick altına bakarsın. bu yüzden yazarın kendini tanıtmasının, önemli olduğuna inandığım için bunları yazdım. bu da tanımım olsun: ekşi sözlük'de yazar olmanın, seneler sürmesinin kendisi için çok faydalı olduğunu düşünen yazar. yoksa burada bol mehterli bir yazı karalayabilirdim...

buraya dahil olduğum için çok mutluyum. bu toplumu bilim üretmek kurtarır. teşekkürler.

okuduğum kaynaklardan birkaçı;

https://medium.com/…anrıya-inanmıyorum-1086de847573 (bkz: ateizm)(bkz: ateist olma nedenleri)https://twitter.com/ateisthafiz
  • oooooo 10 numero ....
  • allahsız sözlük kaç yıldır adamı çaylak bıraktıysa 571 le başlayan nickle ateist olmuş yazar.
    hoşgelmiş.
  • beni haklı bir şekilde üzmüş yazar. and olsun bazı şeyler elimde değil.

kendisinden çok özür diliyorum.
  • adam çaylakken müslüman, atatürkçü ve milliyetçiymiş şimdi ateist liberal demokrat olmuş. düşünün neler değişmiş...
  • aracinin doblo ve arka caminda tugra gokturk alfabesinde turk, ataturk imzasi, che portresi, led zeppelin logosu, ertugrul simgesi, cekicli komunizm armasi oldugunu duydum. bu arada genelde mortal kombat ve street fighter oynarken tum tuslara basarak fatality yaptiriyormus. forrest gump gibi adam vesselam. kronolojiyi ozet gecmis.
  • yaratıcı bir kullanıcı adı olan yazar.
  • 571'i görünce nick altına sövmeye geldim adam ateist çıktı amk. sonra sövecek bir tarih aradım dedim göt gibi kalmıyım, bi tane buldum ama sövmüycem göt gibi kalıyım amk siktir et.
  • ilginç nickli bir yazar.