şükela:  tümü | bugün soru sor
 • burdur'da bulunan tugay. burasının bir özelliği askerliğini kısa dönem olarak para karşılığı yapan alamancı tabir edilen kişilerin askerlik yaptığı yerdir. bunların toplandığı tabura özel tabur denir.bu taburdaki askerler diğer normal 18 ay askerlik yapan askerler tarafından mehmet ağa olarak adlandırılır. başlamışken şu asker jargonundaki mehmet sıralamasını da yazalım.
  18 ay normal askerler :mehmetçik.
  8 ay kısa dönem askerlik yapan,öğretmen,doktor,mühendis vs: mehmet bey.
  2 ay paralı askerlik yapan: mehmet ağa.
 • alaydaki kantin/banyo gibi kuyruklarda beklememek ici calisan erleri onceden $$ gorun...
 • özel tabur gibi bir abuklugu içinde barindiran tugay. bu özel taburu bedelliler olusturur. ölcme bölügü ve ates idare bölügünden olusurlar. ögleden sonralari genellikle egitim olmaz.konferans salonunda toplanilir ve birisi bir seyler anlatirken mehmet agalar kestirir. hafta sonlarinda ise pamukkklaye falan geziler düzenlenir. bedellileri egiten kadroda uzun dönem askerseniz eglenceli bir yerdir.
 • bu alay antalya'daki tugaya bağlıdır.
  eskiden uçak pisti olduğu iddia edilen uzun ince bir asfaltı vardır;saatlerce dolap beygirleri gibi döndürülmek demek olan yürüyüş eğitimi için kullanılır. asfalt siyah rengini kaybetmiş, yapıştırılmış çakıl taşları kıvamına gelmiştir.esen rüzgarla birlikte üstünde toz toprak kalmadığı için tertemizdir; istikamet yendiğinde rahatlıkla yatılabilir. kamuflajları kirletmek ve burunları sürtmek için hemen yanındaki atış ve eğitim alanları kullanılır. yazları sıcak ve kuraktır; eğitimlerde mola standardı 10 dakikadır; su sırası uzundur.
  birliğin komutanı kurmay albaydır.
 • hafif tabur dahilinde bir bataryada komando eğitilen tugaydı. ayrıca leman dergisindeki hamdi yüzbaşı karakterinin buradan alındığı söylenir. kaynağının da yine hafif taburda gözlükleriyle ünlü, göbekli hamdi astsubay olduğu gülümseyerek görülmüştür.
 • kara kuvvetleri komutanlığı sitesinden alınmış olan referans doğrultusunda adı üçüncü piyade er eğitim tugay komutan yardımcılığı olmuş olan acemiliğimi yapmış olduğum yer. dövizli askerlerin gelmesinden dolayı eli yüzü düzgün güzel bir kışladır. acemliğini yapan bir kısa dönem için güzel bir ortamdır. askeri fazla sıkmazlar. başınıza sizi usta birliğine eğitmek üzere verilmiş olan uzman çavuşlar iyidir. hafta sonları dev ekrandan lig maçlarını izleme fırsatınız vardır. içinde bir tane türk tipi hamam vardır, her gün yıkanabilme fırsatınız olduğu gibi sıcak suyu muhteşemdir ama burdur'un o soğuğunda her gün yıkanmak hastalığa davet demektir. bütün bu avantajlarının ve rahatlığının yanısıra bütün bunları cehennem gibi yaşatan en kötü özelliği soğuk ötesi bir ortam olmasıdır. bu soğukluğa bir de kalabalık koğuşta yatma faktörü eklenince hastalanmanın kaçınılmaz olduğu bir ortamdır. dövizli askerlerin gelmesi nedeniyle kışlayı övme amaçlı hazırlanmış bir de internet sitesine sahiptir. bir de bu kışlanın en geyik özelliklerinden birisi yine dövizli askerler sebebiyle kurulmuş olan makineli tüfekler eşliğinde resim çektirebileceğiniz progressive bir fotoğraf stüdyosu barındırmasıdır.

  edit: antalya'da bulunan üçüncü piyade er eğiyim tugay komutanlığı'na bağlıdır.
 • yurtdisinda yasayan, sosyal mutasyona ugramis ne orali ne burali 30lu yaslarda binlerce acemi erin guldururken huzunlendiren hallerinin izlenmesi icin her yil ocak, nisan, temmuz ve ekimde* gidilesi gozlemevi.
 • yazlari sicak, kislari soguk bir yörede bulunmasi nedeniyle yemin töreninde bayilanlarin bol oldugu yer
 • an itibariyle acemiligimi piyade er olarak yapacagimi ogrendigim kışla merakla bekliyoruz