*

şükela:  tümü | bugün
  • 58.si 7-17 subat 2008 tarihleri arasinda gerceklesecek sanat etkinligi.
  • 7-17 subat 2008 tarihlerinde duzenlenecek olan film festivali. http://www.berlinale.de/
  • scorsesenin bir rolling stones konser belgeseli olan shine a light filmi ile açılışını yapacak olan festival.
  • 58'inci berlin film festivali'ne, türkiye'den sadece bir film katildi. seyfi teoman'in ilk uzun metrajli filmi "tatil kitabi" türkiye'den festivale basvuran 38 film arasindan panorama bölümüne kabul edilen tek film oldu. ama "tatil kitabi"nin disinda, bir türk kökenli, bir de kürt kökenli iki yönetmenin alman yapimi filmleri de berlinale'ye kabul edildi 2008'de. kürt kökenli bayan yönetmen (bkz: döndü kilic)'in (bkz: das andere istanbul) "öteki istanbul" adli belgesel filmi ile türk kökenli (bkz: özgür yildirim)'in "(bkz: chiko)" adindaki filmi 58'inci berlin film festivali'nde panorama bölümünde gösterildi.
  • 58'inci berlin film festivali'nin ilk altin ayisi "en iyi kisa film" dalinda bir romen yapimina layik görüldü. bogdar mustata'nin "o zi buna de plaja" (yüzmek icin güzel bir gün) adli 10 dakikalik filminde hapishane'den kacan 3 gencin hikayesini anlatiyor.
  • 2008 berlinale'de, alman yapimi ama türkce isimleri olan yönetmenler tarafindan cekilmis iki film kabul edilmis. birincisi "das andere istanbul" digeri "chiko". birincisi istanbul'da escinsellerin, travestilerin ve transseksüellerin yasamlarina tercüman olan bir belgesel film. digeri de almanya'da türkler'e iliskin önyargilari pekistiren "chiko". bu iki filmin kabul edilmis olmasi, konulari itibariyla tabii ki tesadüf olamaz. bu filmleri gösterildikleri panorama bölümünün yöneticisi wieland speck bir escinsel. "das andere istanbul"un secilme nedeni budur. döndü kilic, 2007'de de "love hurt" adinda yine iki erkek escinsel ile ilgili bir film yapmisti, tesadüf o filmde panoramaya kabul edilmisti. al gülüm, ver gülüm. almanya'da türkler'e iliskin basinin, devlet kurumlarinin ve kamuoyunun büyük bölümünün bakisi olumsuz. "chiko" da fatih akin'in yapimciligini yaptigi, uyusturucu ticareti yapan türk genclerinin birbirlerini yedikleri bir film. onun da secilme nedeni bunlardir. al gülüm, ver gülüm.