şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • gebze-orhangazi-izmir otoyol projesinin yeni biten izmir-saruhanlı etabında yapılacak soygundur.

sadece 59 kilometre olan otoyolu kullanacak araçlar şu parayı ödeyecekler;
    otomobiller 18,40 tl
    hafif ticari 29,45 tl
    3.sınıf araç 35,00 tl
    4.sınıf araç 46,40 tl
    5.sınıf araç 58,55 tl
    motosikletler 12,90 tl.

kaynak.
  • istanbul’a kadar bitince olacak fiyatı bilmek istemiyorum.
    sorarlarsa (bkz: yol yaptık) dersin.
  • fiyatı falan boşverelim. düşünsenize vatandaşı olduğumuz bir ülkenin kara parçaları arasında ulaşım sağlamak için devlete bile değil gerçek veya tüzel kişiliğe para ödüyoruz. sorgulanması gereken şey bu bana göre.
  • her km si için 31kuruş ödenecek yol.
    ortalama binek aracın yakıt gideriyle aynı..

akaryakıtın %58i vergi, yol ücretli...
    kullandığın araç için ödediğin düzenli vergiyi biliyorsun...

sen buna seyahat özgürlüğü mü diyorsun?

bağımsız bir yargı olsa, anayasayı ihlalden dava açılabilir..gerçi bağımsız yargı olsa iş buralara hiç gelmiyor olurdu, doğru...
  • otoyol tamamen bittiği zaman ortalama köprü hariç 100-120 tl arasında bir geçiş ücreti olacaktır. köprü ile beraber bugünün parası ile 170 - 190 tl arasında olacağını tahmin ediyorum. gidiş / geliş olarak düşünüldüğünde 340 - 380 tl sadece otoban ücretini tutacak. toplam 433 * 2 den 866 km yoldan bugünün yakıt ücreti ile 285 - 350 tl arasında yakıt ücretini ödüyoruz. sonuç olarak 625 - 730 tl arasında zorunlu giderimiz olacak. yolda mola verip yapılan harcamalar ve ortalama bakım masraflarını eklersek fiyat 900 tl gibi rakamlara çıkmaktadır. adaletini sikeyim
  • adamlar yol yabdı demiyon 18,40 ücrete takıyon. hep şikayet hep şikayet. ararın 155'i vatan haini.
  • tünel parasıdır o.

edit: oha tünel yok galiba. maps'ten baktım.

edit 2: gelen bir mesaj üzerine; minik bir tünel varmış.
  • svihs diyerek akp ye oy verme sebebidir