şükela:  tümü | bugün
 • bir ukte.

  dolduralım bari.

  sözlükte herhangi bir haber, olay ve görüntüyle ilişkili başlık açıldığı anda anında o videoyu kaynağından çekip yüklemeleriyle oluşan hadisedir.

  şimdi fsek md. 37'ye göre;

  "haber mahiyetinde olmak ve bilgilendirme kapsamını aşmamak kaydıyla, günlük hadiselere bağlı olarak fikir vesanat eserlerinden bazı parçaların işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan vasıtalara alınması mümkündür. bu şekilde alınmış parçaların çoğaltılması, yayılması, temsil edilmesi veya radyo ve televizyon gibi araçlarla yayınlanması serbesttir. bu serbestlik, hak sahibinin hukuki menfaatlerine zarar verecek şekilde veya eserden normal yararlanmaya aykırı biçimde kullanılamaz."

  şeklinde kanun maddesi vardır. fakat buradaki pratik görüntülerin haber amaçlı alınması değildir. söz konusu maddede her ne kadar radyo ve televizyon gibi araçlara izin vermiş olsa da ("gibi araçlar" kısmından bir yayın platformu olarak interneti de kapsadığını varsayarsak) buradaki uyanıklık ilgili görüntünün herhangi bir izin alınmadan yayınlanması esnasında görüntünün önüne reklam yerleştirerek izin alınmadan kullanılan görüntüden haksız para kazanılmasıdır.

  çünkü bu durum madde de belirtildiği üzere "eserden normal yararlanmaya aykırı biçimde kullanılamaz." hükmüne aykırı hareketi teşkil eder ve suçtur.

  yani 59 saniye ve 59 saniye'nin videolarını embed olarak sayfalarında yayınlayan ve destek olan ekşi sözlük suç işlemektedir.

  avukat kanzuk beye duyurulur.
 • sitenin "hakkımızda" kısmından ilgili olabilecek kısım aşağıda:

  "...
  - 59saniye.com'da 1 dakikayı geçmeyen komik, bilgilendirici, yaratıcı, saçma, ciddi, film, dizi, animasyon, kişisel, haber, sanatsal vb. her türlü video olabilir. tek kriterimiz videoların 59 saniyeden uzun olmamaları ve telif hakları benzeri yasal ihlaller içermemeleri.
  - 59 saniye'yi geçmeyen her video sitede yer almak için uygun olsa da, asıl isteğimiz kullanıcılarımızın siteye özel içerikler hazırlamaları ve paylaşmaları.
  ..."

  esas itibari ile videoları yükleyen 59saniye değil "üye kullanıcıları". dolayısı ile eğer videolar kendi serverlarında tutuluyorsa usulüne uygun ve haklı bir telif hakkı ihlali başvurusu ile videoları silmesi gerekir. eğer videolar kendi serverlarında tutulmuyorsa sadece link veriliyor/yönlendiriyor demektir, linki kaldırır ama video orada kalmaya devam eder vs...

  youtube üzerinden tüm belgesel ve kliplere -giderek artan bir şekilde resmi hesaplar üzerinden- ulaşıldığı bir çağda biraz gereksiz bir kaygı olmuş sanırım.