şükela:  tümü | bugün
  • erzincan'da bulunan ve askerlik vazifelerini kisa donem yapan turk genclerinin dusebilecegi en kotu yerdir.
    havasina alismak imkansizdir. sabah ictimasinda kar altinda tir tir titrerken, ogleden sonra egitimden sicaktan litrelerce ter kaybedebilirsiniz.
    3. ordu komutanligina baglidir. icinde 3 adet egitim taburu barindirir. (toper, çavuş eğitim ve ateş idare)
    sonucta vazifedir. yapmak zorunda oldugunuz birseydir. bunun farkında oldugunuzdan kaderinize razi olursunuz.
    hem burak kut bile vatani gorevini burada tamamladiysa siz hayli hayli tamamlarsiniz... (bkz: zugurt tesellisi)

edit: valla düşündüğüm kadar da zor olmayan bir yermiş askerlik için. hele ki çavuş eğitim taburu karargahına düşüp, üstüne bir de dış posta olursanız askerlik mi yapıyorsunuz, tatil mi belli olmaz. ama yine de en iyi askerliğin... diye başlayan sözü es geçmemek gerekir.
  • erzincadadir kendisi. oldukca rahat bir yermis askerlik icin, ama soyleyenlerin yalancisiyim.
  • askerlik açısından rahat fakat sürekli değişen hava şartlarından dolayı uyum sağlamanın zor olduğu yer, özellikle kışın gece eğitimleri sırasında donmamak için sürekli zıplamak zorunda kalırsınız. erzincan halkının buradan geçimlerine katkı sağladıkları hiç şüphesizdir. tugayın dikkat çeken noktası ise hemen arka tarafında bulunan bir tepede yer alan atatürk resmidir. anlatılana göre bu resmi orada askerlik yapan iki kardeş iki ay içerisinde tamamlamışlar ve teskerelerini almışlardır. resim; okul sıralarında sınıflarda bulunan atatürk portresidir, yine tugay içerisinde nereye giderseniz gidin gözleri hep sizin üzerindedir.
  • ismi 59 ncu topçu eğitim tugayı olarak değiştirilmiştir. içinden "er" kelimesinin alınmasının sebebi tugaya çavuş eğitim taburunun da toplam 4 batarya ile katılmasıdır.
  • daha bi yorum yapamayacağım, ama önümdeki 6 ayda oldukça fikir sahibi olacağım komutanlık
  • ilhan irem inde askerliğini yapmış olduğu askeri birlik
  • barış manco'nun askeliğini yaptığı ve dağlar dağlar şarkısını yazdığı askeri birlik (bkz: söylenti)
  • live earth 39°47'26.33"n- 39°28'30.55"e koordinatlarından gitmeden önce bi hayli fikir sahibi olunabilecek askeri birlik.
  • burada askerlik rahat demek tamamen salaklıktır. acemiliğinizin rahat geçip geçmemesi tugay içerisinde hangi birliğe düştüğünüze göre değişir. usta olduktan sonra çekeceğiniz ızdırap da size verilmiş görevle korelasyon içindedir. kısıtlı sayıda insan usta olurken sınıf değiştirir. yani topçu girip piyade devam etmeniz söz konusu. tugay karargah dışında sanıyorum her yerde haftada bir gün çarşı var. tugay karargahtaysa 2 haftada birdi. benim yaptığım dönemde (321 kd) buraya gelenler askerliklerini burada tamamlıyorlardı. tabi dış birlik olarak sağa sola ödünç verilenini, görev bahanesiyle başka yerlere gönderilenleri saymıyorum...