• 2016 yılına ait bir görüntü fakat bir araştırmaya konu olunca gündem olmuş.royal burgers hayvanat bahçesi'nde geçen olayda şempanze 59 yaşında ve ölmek üzere, yemek yemiyor, hareketsiz duruyor.1972 yılından tanıştığı davranış psikolojisi profesörü jan van hooff geliyor. şempanzenin yüzü gülüyor,
    "şempanze politikası" adlı kitapta (yazar; frans de waal) bu şempanzenin kolonisi üzerine inceleme yazısı var.

orjinal video;
    https://www.youtube.com/watch?v=ina-ooaexno&t=59s
  • bir fincan kahve birim hatır süresinin şempanzelerde 44 yıl olduğunu gösteren araştırmadır.
  • ikimiz de ihtiyarladık be dostum diyerek adamın kafasını okşamaktadır*
  • duygulandıran video.
  • homo sapiens`in en yakın akrabasının akrabalık duygularıdır.
  • duygulandım..
  • diğer hayvanları bilmem ama insansı maymunlar da denen, genel olarak anadilimiz dil bayrağımız ingilizcede "ape" tabir edilen maymunlar gayet zeki arkadaşlarımız. bazı kısa dönemli hafızaya dayalı testlerde, dikkat ve kendine has algı işlerinde ezer geçerler insanı. dil konuşamıyor, alet yapamıyor, genel öğrenme kabiliyetleri nedeniyle beyinleri itibariyle bizden geride kalıyorlar, ama eski tanıdığı hatırlama tanıma falan gayet olağan sıradan özellik bu elemanlar için, çok şaşırıp duygusala bağlamayın. bu tip zeki hayvanlarla insan arasında sizin kafanızda tahayyül ettiğiniz insan hayvan ayrımı aslında çok da net olmayan bir şeye dönüşüyor haberiniz olsun.
  • bu video ve maymunun davranışı insanların çoğunluğunu duygulandırıyorsa, şu bilmem ne yaptığımının evriminde ters giden bir şeyler var demektir arkadaş.

kainattaki "en üst" varlıklar olarak hangimiz başka bir canlıya bu hayvan kadar saf ve temiz duygular besler bilemiyorum.
  • hayvanlar cidden muazzam varlıklar. şunun samimiyeti şu anda insanların yarısından fazlasında yok. o sevgi, mutluluk. tarifsiz. izlerken üzülüyoruz çünkü böyle bi sevgiye ihtiyacımız var. maske takmamış, beklentisiz, saf
  • hayvanlar çoğu insandan daha vefalı. akşam akşam gözüm doldu bee...
hesabın var mı? giriş yap