şükela:  tümü | bugün
37 entry daha
 • hayvanlar kendi kardeşleriyle çiftleşir mi sorusunu aklıllara getiren olay.
 • haber 2011 haberi falan değil. daha önce de haberi yapılmış, daha sonra da. 2011'deki haberi yapan arkadaşın matematiği de kıtmış ki 2011'den 1942'yi çıkarınca 59 bulmuş. neyse... azıcık araştırdım. hikaye gerçekten enteresan. rivayete göre bundan 77 yıl önce, yani 1942 yılında adamın birinin gebe ineği dağda kayboluyor. (köylerde sıkça yaşanan bir durumdur bu. sabah hayvanlarınızı sürü halinde otlatmaya götürürsünüz akşam da geri getirirsiniz. genelde bir köyün bütün hayvanlarını tek bir çoban götürür. hayvan sayısı çok olunca çoban dönüşte hayvanlardan bazılarını unutabilir. sürü akşam döndüğünde hayvanların arasında eksikler fark edilirse köylüler toplanıp hayvanı aramaya giderler. aksi taktirde hayvan ya kurda kuşa yem olur ya da civar köylerin sürülerine katılır, elden gider.) bu olayda ya hayvanı bulamamışlar ya da bulmuşlar ancak geri getirememişler (bu ihtimal biraz zayıf) belki de getirmişler ancak hayvan ertesi gün yine kaçmış. velhasıl o hayvanı dağdan indirmek mümkün olmamış. hayvan dağda yaşamaya başlamış, doğum yaptıktan sonra bölgede otlayan sürüdeki boğalarla tekrar çiftleşmiş. yeni doğan buzağılar annelerinden ayrılmayacağına göre dağda bir koloni oluşması da gayet normal.

  bölgedeki herkes bundan haberdar olunca kimse karışmamıştır. zaten böyle bir koloniyi bir daha evcilleştirmenin tek yolu tüm hayvanları alıp, büyük bir çiftliğe kapatıp, oradan yıllarca çıkarmayıp, yaban hayatına alışkın olanların ölmesini ve ahırda yaşamaya alışkın yeni nesillerin oluşmasını beklemek. ilk ineğin sahibi bunu yapmadıysa başkası da yapamaz. hem hakkı yoktur, hem de kolay bir iş değildir. devlet de bu konudan haberdarmış zaten, izin vermemiş de olabilir. vs vs...
 • doğa ne gezel lan
 • basli basina bir basari hikayesi bence.

  su anki gerizekali inek jenerasyonu icin bu haber milat olmali.
 • doğanın kendi yolunu bulduğunun bir başka göstergesi. insan denilen katil canlı olmasa on numara yer olur dünya. zaten yakındır, doğa bir virüs çıkarıp tertemiz yapar dünyayı.
 • salak duyarlar kasmayı bırakın. kusura bakmayın ama salakça konuşuyorsunuz.

  doğada tek başına hayatta kalamaz bu tür çiftlik hayvanları, evcil hayvanlar.

  peki bunlar nasıl kaldı?

  biz insan olarak doğayı s.ktiğimiz için.

  1 tane, sadece 1 tane kurt sağ kalsaydı tüm sürüyü tek gecede boğardı. bizon değil, bufalo değil, öküz başlı antilop değil bahsedilen canlı inek. hızlı değil, akıllı hiç değil, kaçma içgüdüsü çok zayıf.

  bu hayvanlar doğada değil bizim etrafını sarıp içini boşalttığımız yerlerde yaşıyor sadece. hadi doğaya ili puma, 2 kurt salalım da doğa nasıl merhametli ve yolunu bulurmuş görelim.

  aynı şey sokak hayvanı yalanı ile on milyonlarca sayıya ulaştırdığınız kedi ve köpekler için de geçerli.
 • muhtar da çakal bu arada :)

  yalanını siktiğim.