şükela:  tümü | bugün
  • bugun itibariyle cumhurbaskani tarafindan onaylanmis kanun.
  • 20.12.2009 itibariye resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş kanun.

http://rega.basbakanlik.gov.tr/…9/12/20091220-6.htm
  • memleketteki kanun ve nizamlara güvenerek çek alan, namusu ile ticaret yapmaya çalışan tüm alacaklılara ceza, tüm üçkağıtçılara da ödül niteliğindeki kanun.

iddia ediyorum, türkiye ortamında bu tür kanunlar çıkarılmaya devam edildiği müddetçe namuslu kalmak imkansızdır.

yine iddia ediyorum, vicdan dediğimiz olguyu bir kenara bırakabilen herkes türkiye'de rahatça zengin olabilir.
  • maliye bakanlığı’nın kayıt dışı ekonomiyi kayıt içine (!) alma çabasının sonucu olduğu söylenen kanun.
  • bu kanun ile birlikte, 3167 sayılı kanunun, 4814 sayılı kanunla değişik 16. maddesine göre; karşılıksız çek keşide etmek suçundan mükerrirlere verilen 1-5 yıl arası hapis cezası da yürürlükten kalkmıştır.
  • bankalara getirmiş olduğu yükümlülükler bir yana, hamiline çeklere ilişkin olarak hayli enteresan bir düzenleme içeren kanun. yürürlüğe girdiği tarihten sonra keşide edilmiş olan çekler arasında hamiline olarak keşide edilen ve fakat hamiline çek hesabına dayanmayan bir çek varsa, yani bankanın hamiline ifadesini matbu olarak çekin üzerine işlediği çeklerden olmamasına rağmen lehdar belirtmemek suretiyle hamiline hale getirilmiş bir çek sözkonusuysa; 7. maddenin 9. fıkrası uyarınca "hamiline çek defteri yaprağını kullanmadan hamiline çek düzenleyen kişi, bu aykırılığı içeren her bir çekle ilgili olarak, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."
    işlerin çığrından çıkmasının telafisinin böyle tabiri caizse işkembeden suç ihdas etmek suretiyle gerçekleşeceğini düşünmek ne kadar sağlıklıdır ve bundan da önemlisi acaba yürürlüğe gireli bir yılı aşmış olan bu kanunda bu bir yıllık uygulama içerisinde kanunu bilmeyen kaç vatandaş, bu hükme tabi bir yargılamaya muhatap olmuştur doğrusu merak içerisindeyim. dahası böyle bir hükmün ticari hayata ne yönde bir katkısı olmuştur bu bir senelik süre zarfında onu da bana öğretecek birileri çıkarsa çok memnun olurum.
  • derdest olan "karşılıksız çek keşide etme" davalarının alayının anasını sikmiştir. şöyleki önceki kanunlar cirantalara'da şikayet hakkı tanır iken, 5941 sayılı kanun şikayet hakkını sadece "hamil" ' e vermektedir, yani şikayet hakkı en son bankaya ibraz eden hamile aittir. bu durumda önceden açılmış olan ve halen derdest olan davalar birer birer red yemekte ve sanıklara beraat çıkmaktadır. bu kadar büyük bir boşluk nasıl kapatılır merakla bekliyoruz.
  • yapılan değişiklikler hakkında yapılmış bir çalışma için buyrun buradan yakın:

http://koridorda.blogspot.com/…-degisiklikleri.html

belirtilen soruların cevaplarını biliyorsanız ve altına yazarsanız, sevap hanenize +1000pts yazılıyormuş.
  • finansal konulara epey uzak ama parasının kjıymetini de hesabını da her zaman bilen biri olarak anlamadığım bir şey şu çek mevzusu. üstelik bir de kanunu bile var.

neden anlamıyorum anlatayım. elimde bir çek koçanı var. ben birisiyle anlaşıyorum ve ona para olarak cebimden çıkardığım kağıt parçasının üstüne bir parasal değer tayin ediyorum, üstüne de 6 ay sonra ödenecektir yazıyorum, yada yazan yeri işaretliyorum bilmiyorum hiç çek görmedim. sonra satıcıya veriyorum. satıcı da bana malı veriyor ben malın hayrını görüyorum.
    lakin benim bankada param var mı yok mu belli değil. satıcı 6 ay bekliyor bankaya gidiyor bir de bakıyor ohooo 6 ay kim öle kim kala? ne ortada ben varım, ne bankada para. alamıyor parasını. çünkü param yoktu ki zaten benim.
    şimdi ben karşılıksız çek yazdım. karşılığında malı aldım, hayrını gördüm. sattım parasını tepe tepe kullandım. sıra ödeme yapmaya gelince ödemiyorum. pekki cezası var mı ? hayır yok! şaka gibi.
    yani banka sana kefil mi? değil. paranın bir garantisi var mı? yok. devlet garanti oluyor mu yok? mağdurun hakkı kanunla korunuyor mu? yok.
    çek dediğin bir iyi niyet mektubu. sevgili satıcı allah kısmet ederse, ölmezde sağ kalırsam eh param da olursa niyet ettim sana 6 ay sonra 5000 lira vermeye. (bakın 5000 diyorum vizyonum bile o kadar) haa olurda veremezsem hakkını helal et.

bide şu var. ben çeki başkasına veriyorum o başkasına veriyor o başkasına. her veren de çekin arkasına imza atıyor. çekin arkasında kalem ucu değdirecek yer kalmamış ama hala dönüyor çek. o kağıt parçasıın ucunda para var mı ? allah bilir. en sonunda yaman delikanlının biri çıkıyor eeehh bea diyor. gidiyor faktoring denen kuruluşlara. hatrı sayılır bir miktar komisyonla o kağıt parçasında yazan bedel şak diye ödeniyor. sonra silahlı adamlar o çeki yazanın kapısına dayanıyor. al sana çek. al sana kanun.
  • karşılıksız çeke hapis cezasının kaldırılmasıyla insanlar battıktan sonra tekrar düzdnlemeye giden yasa.
    davul zurnayla kalktı, davul zurnayla getireceğiz deniyor