şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 5. nesil gsm hizmeti. bantgenişliği açısından son aşama olarak kabul edilen, doğrudan uydu çıkışı yapabilecek(zira şu anki cep telefonları gps üzerinden konumlama yapabilmektedir), dahası dünya çapında coğrafi ve fiziki koşullardan bağımsız olarak ses harici veri transferi yapabilecek gsm hizmetidir.yapılan çeşitli öngörülerde çok uluslu iletişim markalarının bu alanda tek başlarına tekel olabileceği düşünülmektedir.
 • muhtemelen bir telefonun tek başına bir baz istasyonu kadar radyasyon yaymasına neden olacak olan hizmettir. görüntülü konuşmadan sonra üç boyutlu, dokulu ve kokulu konuşmaya da doymuş olan kullanıcıların gözünde en büyük kolaylığı telefonu mikrodalga fırın olarak kullanıp yumurta pişirebilmek olacaktır.
 • bu teknolojide telefon numarası diye bir şey olmayacak. görüp beğendiğiniz ama adını bilmediğiniz taş hatunları ufacık bir antenle telefona bağlatabileceksiniz. onlar da bir tuşla abilerini çağırıp sizi dövdürtebilecek. hehe ne sandın yaa, tabiii...
 • go'nun arm compiler'ı.

  (bkz: 8g)
  (bkz: 6g)
 • halihazırda hakkında ticari bir çalışma olmayan 5. nesil mobil iletişim sistemi. şu anda sadece bilimsel araştırma şeklinde bulunmaktadır. şu anda yapılan tahminler doğrultusunda 5. nesil kablosuz iletişim teknolojisinin 2020 yılında ticari kullanıma sunulacağı tahmin ediliyor. tabii o zamana kim öle kim kala, iletişim teknolojileri hangi boyutlara ulaşa.

  edit: insan ne saf cümleler sarfedebiliyor, acaba batı dünyasında hangi bilimsel araştırma bir ticari çalışmaya dayanmamakta? amerika'ya gelince daha net görünüyor mevzu, her şey olmuş para.
 • hakan elektronik tarafindan ıstanbul sokaklarinda test edildigi iddia edilen ultra hızlı kablosuz teknolojinin gayri resmi adı demeyi isterdim ama asli soyle :

  samsung tarafından new york sokaklarında test edildigi iddia edilen ultra hızlı kablosuz teknolojinin gayri resmi adı.

  çok merak ediyorsanız linki de şoyle :

  gerçekler için tıklayınız.
 • bu teknoloji ile taş ve sopalar bile internete bağlı olacak.
 • türkiye'ye 3g'nin ilk geldiği zamanlarda profosyonel iş yaşantımın tam göbeğinde, 3g'nin hedefindeydim. iyi uğraş vermiştik, k..çımızı çatlatmıştık proje yapacağız, bir tık öne geçeceğiz, para kazanacağız diye. şimdi gelen g'lerin keyfini süreceğim, istersem seveceğim, kullanacağım, istemezsem atacağım. bekliyorum tüm 4g'leri, 5g'leri, 6g'leri, hepsi buraya...
 • aşağıdaki adresten ne gidişatta olduğu öğrenilebilir:

  http://www.3gpp.org/…si-summit-on-future-mobile-and

  bu linkte de avrupa ülkelerinin gelecekte ortak standartlara sahip olma çalışmasını bulabilirsiniz:

  https://www.metis2020.com/