• doğal kaynak bağımlı ekonomik yarışın yerini bilişim teknolojileri yoğun yarışmanın aldığı günümüzde dünya sathında savaşın, stratejinin ve gerilimin tırmandığı teknoloji.

avrupa’ya 5g alt yapısını kurmaya aday huawei ve diğer çinli zte için bir saldırı başlamış durumda. abd, polonya, macaristan, almanya açıktan ajanlık ve güvenlik tehdidini gündeme alıyor. ingiltere vakur.

bizde durum avrasyacı maceraperestlerin girdiği rusya-çin ekseninde kolay lokma olabileceğimiz bir noktada.

kaynak
  • celal eren çelik tarafından yazılan, 5g hakkında ürpertici bir flood
  • bu teknolojinin en büyük avantajlarından birinin 1 ms altındaki gecikme değerleri olduğu söyleniyor. lakin burada kafa karıştırıcı olan bir konu var.

5g'yi kullanmaya başladığımızdan itibaren dünyadaki her sunucuya 1 ms altında değerler ile ulaşılıp ulaşılamayacağı ile ilgili pek bir bilgi bulamadım.

genelde 5g ile yapılan demolar ve testlerin hangi mesafelerde yapıldığına dair bir bilgi yok. yani hem türkiye'ye çok uzak mesafede olan amerikadaki bir sunucuya hem de yakın olan avrupadaki bir sunucuya 1 ms hızla ulaşılabilecekse bu gerçek anlamda devrim olur.

eğer mesafe arttıkça ping süreleri yükselecek ise çok büyük bir yenilik olmaz.
  • şu bir gerçek 2019 yılı içerisinde hayatımıza girmeyecek. tam anlamı ile 2020 ile hayatımıza girecek. 2021 ile telefonlar işlemcilerinde standart olacak.

2019 ile şuan snapdragon, exynos nede kirin 980 veya yıl sonu çıkacak kirin 985 ile veya apple 13 il3 standart olmuyor. kısaca en erken 2020 ile hayatımıza girecek teknoloji.
  • aselsan'ın da keysight firmasıyla 5g konusunda ortaklık sözleşmesi imzalamıştı birkaç yıl önce.

acaba aselsan o sürecin üstüne bir şeyler koyabildi mi? internette yeni tarihli şöyle bir video var ancak bir ürün geliştirilmiş midir yoksa geliştirilme aşamasında mıdır bilinmemekte.

çin* ile abd'nin yarıştığı 5g konusunda, türkiye'nin arada kendisini unutturup avantaj elde etmesini arzu ediyorum. zor ama imkansız değil, en azından yakın coğrafyamızı 5g ile donatmak bize çok büyük avantaj kazandıracaktır.
  • bu teknoloji yok diye telefon almayı erteleyen tipler var çok gülüyorum. amk sanırsın 5g gelince telefon uçacak. yine 2-3 gb kotalı internetin bitmesin diye işin bitince hemen mobil veriyi kapatacaksın. bu neyin kafası?
  • 5g sunucularla olan erişimi 1ms'e düşürmeyi vaad etmiyor. vaad ettiği istemci ile baz istasyonu arasındaki gecikmenin 1ms'e düşürülmesi. gerisi omurganın işi. 5g erişim şebekesiyle alakalı bir teknoloji, işin kısası 5g gecikme konusunda sabit internete benzer bir performans vaad ediyor.

tabii bu biz son kullanıcılar için çok da önemli değil, kurumsal uygulamalar için ise devrim niteliğinde bir gelişme.
  • beni telefon alsam mı almasam mı tereddütüne düşüren zımbırtı. malum telefonlar hepten pahalılaştı. bir de seneye 5g gelirse o kadar para boşa da gidebilir. kafamda deli sorular.
hesabın var mı? giriş yap