şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
 • vitaminsiz, yeteneksiz özevlatlar are loading...
 • bence gelmesi gereken kural " yabancı oyuncu serbestliği " olmalı. ama bazı özelliklerle. öyle 6+2'ymiş 3 + bilmem neymiş olmamalı. bildiğin serbest olmalı.
  şöyle ki

  - kulüpler kesinlikle zarar etmemeli, zarar eden kulübe zararın büyüklüğüne göre 2-3-4 dönem gibi transfer yasağı getirilmeli. ekstra yaptırımlar uygulanmalı.
  - yapılan her transferin detayları en ince ayrıntısına kadar kamuoyuyla paylaşılmalı.
  - altyapıdan veya 20 yaş altı oyuncu oynatan takımlara mali destek verilmeli. ve bu mali desteği alan takıma bu parayı saçma sapan yerlere harcamaması için çeşitli tedbirler uygulanmalı.
  - yabancı olarak alınacak genç oyuncuların transfer ücretlerinden ve maaşlarından kesinlikle vergi vs. alınmamalı. olası satışlarından yine aynı şekilde vergi, ekstra ücret vs. alınmamalı.
  - kulüpler her dönem denetimden geçirilmeli, öyle başı boş bırakılmamalı.
  - futbolu yönetme iş adamlarının elinden alınıp, gerçekten bu işten anlayan insanlara teslim edilmeli.

  kısacası yerli, genç, yetenekli oyuncuların oynatılması teşvikle olmalı. ancak yasaklamalarla türk futbolu olarak debelenir dururuz.

  ayrıca belirteyim bu kural getiren a veya b diyerek ancak kendinizi kandırırsınız. bu kuralı getirenin şuan ülkenin en tepesindeki kişi olduğu bariz belli. son dönemdeki yerli ve milli furyasının futboldaki tezahürü yabancı sınırlaması olacak.
 • gelmeyecek kuraldır.
  türk futbolunun şu anda tek bir yöneticisi var. o da bein sports. onlar onay vermeden saçını tarayamaz federasyon başkanı.
  bein sports da bu kurala sert bir şekilde karşı.
  haziranda seçim olur, yeni federasyon 2020-2021 sezonu için bir karar verir. bu karar da muhtemelen 8+4 gibi bir şey olur.
 • galatasaray'ın küme düşmesi ile sonuçlanacaktır.
 • 18 kişilik kadroda; 3 adet 21 yaş altı, 2 adet 23-25 yaş arası 2 adet de 25+ yaş türk oyuncu alt sınırı getirin, bu iş kökünden çözülsün.
 • 3-5 çomar futbolcu ve taraftarla, çok sevdiğiniz katarlı dostlarınızla, yıllardır yedirip içirip zorla şampiyon yapacağınız taraftarsız yandaş takımınızla birlikte takılırsınız artık. yandaş takımınız her avrupa maçında bilerek elenir ve böylece elinizde oyuncak olmuş annenizin liginde büyük (!) başarılar kazanır artık.
 • tarık çamdal bunu beğendi.
  yeni tarık çamdallar bekliyoruz güzide kulüplerimizin kanını emecek.
 • bence yöneticilere yabancı zorunluluğu getirilmelidir.
 • yeni eğitim sistemi sandım, neyse ki yabancı kuralıymış.
 • bu kuralın getirilmesi hangi takımlara ve kişilere yarar ona bakmak lazım. bütçe daralmasına giden, avrupa kupaları ile alakası olmayan takımlara, para muslukları akmayan menajer ve yerli futbolculara yarayacak.
  şu anda ali koç da fikret orman da biliyor ki bu yabancı kuralı ile galatasaray aradaki farkı açar. yabancı sınırlaması ile boktan bir lig bizi bekliyor. bu kurala bizi hazırlayan ve emeği geçen herkesin de allah belasını versin. tarih bu beceriksiz yöneticilerin, medya yalakalarının daha da rezil olacakları günleri de gösterecek. oturdukları koltuklardan kovularak gönderilecekleri günleri göreceğiz.