şükela:  tümü | bugün
  • 2015 tarihli (bkz: biranın 6.25 tl olması) başlığında 25 sayfa entry girilmiş, bu başlıkta 6 sayfa. ya götümüz çok açıldı diye umursamıyoruz ya millet benim gibi birayı bıraktı yada millet alkolü birakti.
  • belçikada yaşayan kuzenimin 6 lı birayı 7 8 euroya aldığını hatırlayınca gerçekten kime küfredeceğimi şaşırıyorum.
  • 20 adet bira 300 lira olur mu lan :d

asgari ücretli bir çalışan, günde 2 bira alsa, ayda sadece 900 tl biraya gidiyor. 2 haftada bir tane de 70'lik rakı alsa 185 liradan 370 lira yapıyor. 2 günde 1 paket sigara içse (en ucuzu 15 lira), 225 tl de ona gitti.
    maaşın yarısından fazlası arpa suyuna, kesif anason aromalı garip bir votkamsıya ve sikik bir tütün sarılı kağıda gidiyor.

aynı kişi; haftada 1 kez büyük boy pizza yemek istese (en ucuzu 60 lira) 240 lira da pizzaya gidiyor. haftalık ev alışverişi 200 lira (en ucuz ve dandik şeyleri alırsan) ayda 800 lira yapar.
    elektrik, su ve doğalgazı; maaşı gibi asgari miktarda kullandı diyelim, 200 lira.

kalan 87 lirayı da devlet bankasında faize yatırarak 3-4 sene sonra istediği aracın 4 adet yaz ve kış lastik takımını alabilir. hahahahahaha.

(bkz: dünya 5'ten büyüktür)*
  • aylık 1000-1100tl bira giderim oldu. bu nedir böyle.
  • söylemesi ayıp yılbaşında realden 33cl 6'lı şişe becksi 2.5€ aldım. normalde 4.5€. olayın vehametini görmeniz için yazdım.
  • iltica sebebidir
  • bira fiyatlarının tek haneli olduğu o güzel günleri kederle anmanızı sağlar.
  • zamlar sadece alkollü içeceklerde kalsa iyi. fiyatı artmayan tek bir kalem ürün yok. her şey çok pahalı. sebze meyve uçtu. balık fiyatları kaçtı. et ve süt ürünleri arşa çıktı.
    pirinç taneyle alınacak hale geldi neredeyse.
    konut fiyatları, araç fiyatları insanları canlarından bezdirdi.
    kime dokunsanız borçlu, herkes dertli. işsizlik aldı başını yürüdü.
    ama sokaktaki çomar dayılara sorsanız ülke güllük gülistanlık. hiçbir sıkıntımız yok. amerika da almanya da bizi kıskanıyor. herkesin göt cebinde ayfon var. evet. el arabası da dahil herkeste 3 araba var. evet.
  • üniversite öğrenciliğini akp iktidarından önce tamamladığım için mutluyum. o devirde üç kuruş paramızla kurduğumuz sofraları, gece gezmelerini, falanı filanı düşündüğümde, bugün halimizin duman olduğu ortada. o gün öğrenci halimizle yaşadığımız hayat, eğlence, bugün kıdemli beyaz yakalıların bile bir durup düşüneceği hale getirildi. o günün öğrenci hayatı standartlarında yaşaması için bugün bir öğrencinin bayağı maaş alması lazım.

osmanlı döneminde gayrimüslimlerden iki temel vergi alınıyordu: haraç ve cizye. şurdan ayrıntılı olarak bakabilirsiniz. haraç, arazi ve ürün vergisi. cizye, arazi ve baş vergisi. akp ikisini birleştirip alkollü içecekler vergisi yapmış olabilir. bu hıncın başka açıklaması olamaz. işin komik tarafı, normal şartlar altında ekonomik kriz çıktığında hükümetler içkiye falan özellikle zam yapmaz ki insanlar kafa dağıtsın, arada dertlerinden sıyrılsın. bu şekilde herkesin hıncı içinde birikiyor, patlayacak yer arıyor.

bağlantıdaki bildirinin sonuç bölümünün son satırları güzel bir özet olmuş, alıntılayayım dedim. "[osmanlı'dan bahsediyor] devletin erken dönemlerinde hukuka ve adalet duygusuna, meşruiyete özel bir hassasiyet gösterildiği, gelişme ile paralel olarak bu hassasiyetin güçlendiği, ancak yozlaşma sürecine girilince adalet duygusunun çürümeye başladığı göz ardı edilemez bir gerçektir."
  • birisi yazmış bugünkü kurla şu kadar dolar yurt dışında şu kadar diye. bi güldürme ya