• bugün dünyayı terörist nükleer saldırı tehlikesine karşı uyaran abd, 60 yıl önce bugün hiroşima'ya atılan ilk bombayla dünyanın ilk nükleer silah kullanan gücü oldu.
    abd, 60 yıldan bu yana 1000'i aşkın nükleer deneme yaptı.
    abd, körfez savaşı'da seyreltilmiş uranyum silahlarını devreye soktu ve savaş boyunca 1 milyona yakın uranyumlu mermi kullandı. aynı mermiler ırak savaşı'nda da kullanıldı.
    abd, bugün dünyanın nükleer güce sahip diğer tüm ülkelerinin toplamından daha fazla nükleer silaha sahip.
    ve hepsinden önemlisi, abd 60 yıldan sonra bugün hala dünyanın nükleer silah kullanan tek gücü olma sıfatını taşımaya devam ediyor.
  • bizim için bi anı değeri taşımasa da başkaları için onanmaz yaralar, acı ve üzüntü ifade eden lain bir tarih:

hiroşima’ya atom bombasının atıldığı o güneşli sabah okulunun bahçesinde dolaşan bir kızdı akihiro takahaşi: “eve doğru koşarken, ellerini öne uzatmış insanlar görüyordum. bir şey taşıyor gibiydiler. önce ellerinde kumaş var zannettim. fakat bu kadar kişinin hepsi birden, üstelik böyle acayip tarzda kumaş taşımakta oldukları aklın kabul edeceği şey değildi. biraz dikkat edince, taşıdıkları şeylerin kumaş değil, ellerinin kararak sıyrılan derileri olduğunu fark ettim.”

seiko ikeda için ise bu gün şunu ifade ediyordu:

“gözlerimi açtığım zaman yüzüm fena halde acıyordu. kollarım ve ellerim de ağrıyordu. birdenbire yüzüm şişmeye ve siyahlaşan derisi dökülmeye başladı. kollarım ve ellerim de aynı vaziyetteydi. üzerimdeki bluz ve eteklik, iç çamaşırlarımla birlikte eriyip yok olmuştu. bu halde oluşumdan utanç duyamıyordum, zira etrafımdakiler de aynı durumdaydı. daha sonra aynaya göz attığım zaman, ağlamaktan başka bir şey yapamadım. herkes bana çok güzel olduğumu söylerdi. halbuki bu güzellikten eser kalmamıştı.”

geride kalanlar şanslı olanlardan mı şanssız olanlardan mı olduklarına bir türlü karar verememişlerdir bence. bombanın düştüğü o an, o saniyede ölenlerden olmak için her şeylerini verirlerdi belki de..
  • dogum gunumu kutlamamak istedigim gun.
    takvimlerime dogum gunu yerine hirosima olarak isaret koydugum aci gun.

bunu yapan gercekten insan olamaz. hatta hayvan bile olamaz..

bu bombanin atildigi gunu anlatan bazi amerikan askerleri amaclarinin savasi bitirmek oldugunu soyluyorlar ve de savasi bitirdikleri icin mutlu olduklarini, olen milyonlarca insanin umurlarinda olmadigini klasik piskinlikleriyle belirtmekteler.

(bkz: bravolardan bravo sectim sana)
  • bugün...
    ve... en büyük atom bombası vahşetinin tarihi...
    yıl ise 1945... hiroşima ve nagasaki'ye atılan atom bombası 347 bin insanın ölümüne, milyonlarca insanın sakat kalmasına neden oldu.
  • 64 yıl önce bu tarihte olanların hesabını 20.000 tane daha nükleer bomba yaparak vermiştir insanoğlu. ölen binlerce insanın hesabı ise "atmayaydık daha fazla insan öleceğdi." olarak verilmiştir...
  • hakkında "annem beni yanlış günde doğurmuş" dediğim gün.
  • abd'nin hiroşima’ya ve müteakibinde nagasaki'ye attığı bombalarının aldığı canların acısıyla 6 ağustos, japonya için barış günü olarak kabul edilir ve ölenler için anmaların yapıldığı gündür.

bu günde anmaların ana teması bir anadolu aşığının içtenliği ve (ben yandım eller yanmasın) hissiyatıyla yaşanan acılar ve ölenler anılır.

ayrıca sadako sasuki için yazılan nazım hikmet şiiri:
    (bkz: sadakonun turnaları)
  • insanlığın kaybettiği tarih.
  • insanın ölüm tanrısının rolünü oynamaya kalktığı gündür.
hesabın var mı? giriş yap