şükela:  tümü | bugün
  • italya'nın bari havalimanından havalanan ve tunus - djerba'ya giden atr-72 tipi pervaneli uçağın yakıtının bitmesi sonucu oluşmuş kazadır. 35 yolcu ve 4 mürettebattan 16 kişi ölmüştür.

    kaza sonrası yapılan incelemelerde bir gün önce pilotun teknik ekibe rapor ettiği arızalı yakıt göstergesi değiştirilirken atr-72 tipi uçak için olan yakıt göstergesi yerine daha küçük boyutlu olan atr-42 tipi uçağa ait bir yakıt göstergesi takılmıştır. bu nedenle uçaktaki yakıt tamamen bittiğinde kokpitteki göstergeler 1800 kilogram yakıt göstermektedir.

    ancak kaza nedeni tabii ki de bununla sınırlı değildir. pilot aynı uçakla bir gün önce bari havalimanına geldiğinde uçak bakıma alınmıştır. ertesi gün kazanın yaşandığı uçuşu gerçekleştiren pilot uçaktaki yakıt miktarının değiştiğini farketmiştir ancak kokpitte yakıt dolumu yapıldığına dair slip yoktur. uluslararası kurallara göre bu slip olmaksızın pilotun uçağı kıpırdatmaması gerekmektedir. ancak söz konusu sefere dolmuş muamelesi yapılıp "bir dahaki gelişinizde veririz fişinizi" denmiştir.

    bunun yanı sıra gerek uçuş ekibinin tecrübesizliği gerek paniklemeleri nedeniyle kaza önlenememiştir. uçak palermo'ya 29 kilometre kala denize düşmüştür. simülatörde aynı zamanlamalar ve uçuş koşulları ile bir çok pilot uçağı ikinci motor durduktan sonra rahatlıkla palermo havalimanına indirmiştir. kaza sırasında uçağı idare eden pilotlar hem ikinci motorun durmasından sonra motorların tekrar çalıştırılmasıyla çok fazla zaman kaybetmişler, hem de pervane açılarını değiştirerek uçağın hava direncini düşürmeyi unutmuşlardır. yüksek hava direnci uçağın normalden daha fazla irtifa kaybetmesine neden olarak denize çakılmasına neden olmuştur.

    yapılan incelemeler ve otopsiler sonucu ölen yolcuların sekiz tanesinin uçaktan çıkmadan can yeleğini şişirdiği için, aldıkları yaralar hafif olmasına rağmen içi su dolan kabine sıkışarak boğulma sonucu öldüğü belirlenmiştir. bu da uçuş kurallarının önemini göstermiştir.
hesabın var mı? giriş yap