*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tam başlığı 6 ağustos 2018 bilkent müzik ve sahne sanatları fakültesi hocalarının onurlu duruşu olarak açmak istemiştim.

  olan bitenden ekşi ahalisinin de haberi olması amacı ile yazıyorum.

  bugün mssf hocalarından bir mesaj ve istifa var. ayrıntılar şöyle:

  sevgili arkadaşlarım, öğrencilerim, meslektaşlarım. bilkent üniversitesi tiyatro bölümü giriş sınavları haziran ayında çok değerli bir jüri tarafından dört gün boyunca yapılmış; sekiz öğrenci bölüme kabul edilmiş; ygs'den baraj puanı almaları halinde bölüme resmi kayıt yaptırabilecekleri hem kendilerine, hem de bütün bölüme sözlü olarak duyurulmuştu. ancak, sınavın ardından, bölüm başkanı keyfî bir kararla jürinin ilan ettiği listeyi değiştirmiş, listeye iki yeni isim eklemiş ve bu adayları okula kabul ettiğini ilan etmiştir. sanat okulları eğitim kadrosunda yer alan isimlerin niteliği ve öğrencilerin seviyesi ile değer kazanır. bunu sağlayan en önemli faktörlerden biri giriş sınavlarının özenli, yetkin ve şaibeden uzak bir şekilde yapılmasıdır. bilkent üniversitesi gerçekten çok değerli bir kurumdur ve sanat bölümlerine verdiği destek ile tanınmaktadır. bilkent tiyatro bölümü de, bu güne kadar, hepimizin ortak çabasıyla türkiye'nin en nitelikli eğitim veren kurumlarından biri olmuştur. ne var ki, bilkent gibi güzide bir kurumun titizliğine yakışmayan bu anlaşılmaz tutum, tiyatro bölümünde ders veren bütün meslek dersi hocalarını bir karar vermeye zorlamıştır. aynı zamanda giriş sınavı jürisini de oluşturan bütün meslek dersi hocaları olarak, şu an itibariyle bilkent üniversitesi tiyatro bölümü'ndeki eğitmenlik görevimizden ayrılmış bulunmaktayız.

  cem emüler, özlem ersönmez, ilham yazar, meltem keskin.

  arkadaşlar, kaynak: https://www.instagram.com/…jufrjw/?taken-by=cemuler

  edit: özlem ersönmez'den açıklama:

  değerli arkadaşlarım,meslektaşlarım ve öğrencilerim....
  uzun senelerdir bilkent üniversitesi tiyatro bölümünde çalışmaktayım.arkadaşlarımla gayet uyumlu,barış içinde görev yaptık bunca zaman.haziran ayında ,yine titiz bir eleme sınavı sonucu,kıstaslarımıza uyan 8 adayı okula aldık,ygs 'den barajı geçmeleri halinde bölüme resmi kayıt yaptırabileceklerini ,hem yazılı hem sözlü olarak duyurduk.ilerleyen günlerde bölüm başkanının keyfi olarak listeyi değiştirip 2 yeni isim eklediğini öğrendik...yani hem emeğimizi hem jüri kararını görmezden gelmişti...bu benim için de ,çalışma arkadaşlarım için de kabul edilemez bir şeydir.böyle bir şaibenin altında adımın bulunmasına izin veremezdim...öğretmenler olarak, bir durum değerlendirmesi sonrasında toplu halde istifa kararı aldık....yalnız belki yanlıştan dönme konusunda yardımları olur düşüncesiyle yaşananları, dekana ve rektöre yazılı olarak bildirdik..bu güne kadar bir çağrı almadık. sonuçlar 3 ağustos günü açıklandı...yani usulsüzlük kazandı...çok üzgünüm...

  bilkent üniversitesi tiyatro bölümü mezunları ve öğrencilerinden açıklama:

  https://twitter.com/…tatus/1026477607007727616?s=12 #onurlusanaticin
 • halbuki bölüm başkanının keyfî bir kararla aldığı öğrencileri sınavlarda domaltarak, bölümü 10 senede bitirtip çok eğlenebilirlerdi. sağlık olsun..
 • işte karşınızda para ile satın alınamayacak şeylerden bir örnek. gerçi anlamazlar sayın hocalarım. sizin gibi aydınlara sahip olduğumuz için çok şanslıyız. saygılar diyorum.
 • bilkent üniversitesi hesap versin. nedir bu rezillik?
 • torpile, adam kayırmaya karşı yapılan eylemdir, desteklenmelidir.
 • bir sanat okulu jürisi olarak yapmaları gereken en doğru işi yapan hocaların istifasıdır. senin jüri olarak yetkin bulamadığın bir adamı bölüm başkanı kendi başına hangi hakla karar verip okula alır? burada çarpık olan bilkent in sınav sistemidir. baraj puanları açıklanmadan yetenek sınavı mı yapılır la? aman herkesten önce biz yapalım sınavı en yetenekli adamları toplayalım kafası böyle patlar elinde. bölüm başkanını ayrıca merak ettim bu arada, kimdir nedir?
 • (bkz: jason hale) yabancı hoca alıyorsun o bile adam kayırıyor arkadaş.
 • bölüm başkanları siyasi liderlere öykünüyor. sonra bunun dekanı var, rektörü var..

  birçok güzel şeyde de olduğu gibi bilim, sanat ve felsefe, bağımsızlık ve özgürlük olmadığı bir ortamda yeşeremez, kısa boylu yabani bir ot gibi kalır.

  akademik yapılanma maksimum özerkliği hedef edinmelidir. her üniversite bir eyalet gib olmalı. ve her eyalet kendi yasalarıyla yönetilmelidir. en azından bu konuda büyük ölçüde bağımsız olmalıdır. bölüm başkanları sadece herhangi bir öğretim üyesi kadar söz hakkına sahip olması gerekir.

  bu duruma tavır koyan hocalarımızın yanındayız.
 • açıklamada ilk jüriden "çok değerli bir jüri" şeklinde bahsedilmiş. yalnız anladığım kadarıyla açıklama metnini de bu ilk jüri yazmış. kendilerini oldukça beğenen bir jüri gibi görünüyor.
 • şaibenin önünü kesmek adına küçük bir adım,
  hic olmamasından yeğdir.