şükela:  tümü | bugün soru sor
  • umutlu türkiye zamanlarında 20 kuruş olup bulgaristan’dan 300 leva emekli maaşı alan yakınım emekli maaşını biriktirip yılda bir kez alırdı.
  • az önce ailesi bulgaristan da yaşayan arkadaşımla konuştum.

bayrama memlekete gidecek misin kardeş? diye sordum eleman alında kurbanı orada kesecektik ama bin lira verip 300 lira alacağım artık gitmeme gerek kalmadı dedi.

eskiden neredeyse türk parasına eşitti. 1000 lira verince en az 900 leva alıyorduk, sonra 1000 lira 600 leva oldu şimdi 300 e düştüç artık bulgaristan a bile gidilmez. bulgaristan biraz daha toparlanırsa geriye bile dönüp orada çalışabiliriz demeye başladı.

çok garip lan bulgaristan bile ekonomiyi düzeltmeye başladı biz çöküşe başladık.
  • bayramda geliyorum lambo kiralayıp gezeceğim

(bkz: bulgaristan'da çalışan mühendiz)
  • macirlerin ters göçüne neden olacaktır yakında. bulgaristan dediğiniz ülke, trafik nizamı ve kuralı olsun türkiye'den kat kat düzgün çalışan bir ülkedir.
  • aralık ayında bulgaristan'a gittiğimde 2.4 tl idi. 100 lira verince 42 leva tutuşturuyorlardı elimize. bugün gitsek 32 leva verecekler.
    ayrıca sabah 3.01 iken şu an 3.06 olmuş.
  • eskiden gidip doya doya gezdiğim memleketime artık gidemicez anlaşılan.oradaki insanlar fakir makir diye konuşurken şimdi biz onlardan daha fakirlestik.
  • bulgaristan'da euro bazında sabit kur politikası uygulandığından, ülkemizde euro arttıkça çapraz kura bağlı olarak leva kurunun da artmasından kaynaklanmaktadır. bulgaristanda 1 euro yaklaşık 1,95 leva dolayında sabittir. dolayısıyla euro türk lirası karşısında değer kazandıkça leva da değer kazanmaktadır. kısacası bulgaristanın ekonomisinin uçması değildir sebep, tl'nin dolarda olduğu gibi euro karşısında da değer kaybetmesindendir. onlar iyiye değil biz kötüye gidiyoruz.
  • ocağımıza incir ağacı diken kur. ulan arada alışveriş, pleven'deki akrabaları ziyaret ayağına giderdim kafa dinlemeye şimdi bulgara kaçmak bile lüks oldu. ben 6 sene önce lisedeyken her hafta giderdim dünyayı alıp dönerdim türkiye'ye. şimdi ise edirne, kırklareli pazarları bulgardan geçilmiyor.