şükela:  tümü | bugün soru sor
  • merhaba. ben 29 yaşında, evli, çocuksuz sıradan bir vatandaşım. türk'üm. soy ağacıma baktım sanırım yörük olabilirim ama dert değil. bizimkiler de sünni müslüman, peder bey falan. ama ben agnostiğim, sonuçta tanrı var mı yok mu kimse bilmiyor. var deyip müslüman oldup da ölünce şaman tanrılarıyla karşılaşırsam çok kötü olabilir sonuçta.

bir tane arabam var, passat. 2015'te 108bin tl'ye almıştım. devletimizin koyduğu vergiler yüzünden şimdi satsam 186bin'e alıcısı var. çok da sürmedim, 55bin km'de. kazası vuruğu yok.

geçenlerde iphone se marka telefonumu satıp ucuza bi iphone x düşürmüştüm. şimdi çok pahalanmış onlar da. hattım da vodafone. red tarifesi, 20 gb internet var yetiyor zaten. çok pahalı bi tarife de değil. evdeki internet de ttnet akn'siz fibernet. ona da 295 tl veriyorum. biliyorum biraz pahalı ama napalım internetsiz mi kalalım. hızı biraz yavaş, 35 mbps ama olsun.

evdeki her eşya söylenmez gösterilmez ama işte kendimce bi ps 3'üm var. arada açıp last of us oynuyorum, god of war oynayıp zeus tokatlıyorum. steam hesabımda hiçbirini oynamadığım 300'e yakın oyun var. nba2k 20016 alıcam fakat bir türlü indirime girmiyor, oynamayacağım bir oyuna da o kadar para verip almak istemiyorum.

mal mülk de söylenmez ama bankada 20bin türk lirasına yakın param var, biliyorum çok bir para değil. bin de dolarım var. bir tek evim yok işte, onu da almaya çabalıyoruz. ama kira ödemiyoruz o yönden iyi, kayınpederin yakınlarda ekstra bir evi daha varmış geçen sene oraya taşındık. hem çocuk falan olursa yakın olur diye.

haa bu arada öğretmen olduğumu söylememişim. eşimle beraber öğretmeniz, çocukları falan çok seviyoruz. devletimiz sağolsun bizim maaşları falan düzenledi epey, emeklilik işlerini de halletti. maaş söylenmez ama ikimizi maaşı toplam 9bini geçiyor elhamdülillah. bizim ek ders ücretleri fazla olduğu için böyle tabi. ama yazın 3 aylık tatilde biraz düşüyor ek ders kesildiği için. 2 ay ek derssiz maaş alıyoruz, olsun. resmi tatiliydi, haftasonuydu, 14:00'da paydosuydu, işe eşofman tişörtle gitmesiydi falan rahat yani. 2 ay da ek ders almayalım nolacak. çocuklar beslenme yaparken ben de starbucks'tan aldığım filtre kahvemi içiyorum bundan ala iş mi var?

giyim kuşam olaylarını da; ayakkabı falan adidas alıyorum, kıyafeti de mavi'den. bi onlardan vazgeçemedim, öğrenilik zamanlarından kalma alışkanlıklar. ama pantolanlar falan 180 - 200 lira olmuş, ayakkabılar da 300'den başlıyor. yine de ayda bir bikaç parça birşey alabiliyorum kendi adıma. eşim biraz abartıyor, indirim gelmiş ayağına her ay iki çift ayakkabı :( olsun, napalım her allah'ın günü aynı şeyleri mi giyelim?

bu arada saati falan da internetten alırdım, bu saat&saat de kaçakçı çıkmış, greenwich saatlerim sahte olabilir, o biraz derinden etkiledi beni.

yenilen içilen de öyle ulu orta söylenmez ama kahvaltı için mesela füme et ve pastırma tarzı kurutulmuş etlerden alıyorum. genelde dolapta 4 çeşit peynir oluyor. kilosu 200 liradan parmesan alıp yemeklere falan sepeliyorum. ama bahçıvan parmesan, artık napalım güzelinden yok ülkemizde. insanlar alamıyor diye getirmiyolar sanırım. ben de tabi ki 1 kilo almıyorum, 250 gramlık paketler var. 25 liraydı 2 ay önce, şimdi 48 lira olmuş.

balı trabzon'dan getirtiyorum, petekli sevdiğim için. bizim hanım yiyemiyor ama olsun.

haftada en az üç kez yağlı bir bifteği döküm tavada pişirip az pişmiş yiyorum. ayda bir nusr'et'te yiyorum biftekler falan çok pahalı, ama yiyoruz işte yine de, ne yapalım yemiyelim mi? paramız azsa zaten hamburger yiyoruz, havuç dilimi yemiyoruz falan. haftada iki kez de balık restoranında allah ne verdiyse yiyoruz artık. balık evde koku yapıyor malum. karides güveç favorim.

sebzeleri meyveleri pazardan alıyoruz. pazarda daha iyi oluyor genelde. patatese 4 lira diyolar çaat, domatese 5 lira diyolar çaat, soğana 3 lira diyolar çaaat alıyorum. bakmıyorum kaç para dediklerine. fesleğen ve çam fıstığı alıp litresini 50 liradan aldığım premium zeytinyağı ile evde pesto soslu makarna yapıp yiyorum. arada pirzola falan alıyorum, dün akşam mesela 6 kalem pirzola yemişim buzlukta kalmamış şu an.

fişlere falan bakıyorum, aylık gıda alışverişi genelde 1400 lira falan çıkıyodu, şimdilerde 1900 bandına yaklaştı. o da bizi biraz sıkıntıya soktu.

alkol kullanmıyorum ama dolapta rakısından viskisine var işte. klasik türk ailesi evindeki gibi. misafir gelince falan ikramlık çıkarıyorum. sigara içiyorum, kent switch, o da 11 lira olmuş. olsun.

yaşadığım muhit çok güzel, parkı bahçesi suyu ağaçlandırması.. yabancılar falan var etrafta, ingilizler ve ruslar. çok iyi insanlar. işe gidip gelirken trafik rahat, müzik son ses açıp tıngır mıngır gidiyorum. bu da benim ufak şımarıklığım :)

sinemaya gitmiyoruz. zaten iki kişi gitsek mısırı içeceği bileti derken 80 - 90 lirayı buluyor. zaten sinemalar da bok gibi, elektrik çok gelmesin diye perdenin ışıklandırmasını kapatıyolar görüntü çamur gibi oluyor. tüm cinemaximum'lar böyle.
    evde izliyoruz napalım.

bunları da klimalı salonumda monster notebookumla yazıyorum ama normalde internete girmemem lazım, oyun notebooku sonuçta.

insan oy attığı partiyi de gizli tutar ama seçimlerde senelerdir muhalefet partilerinden birine oy veriyorum, laiklik önemli sonuçta, görüyoruz dini rejimle yönetilen ülkeleri. ama benim partiler hiç kazanamıyor, kazanamıyoruz ama şu anki hükümetimizden de bi memnuniyetsizliğimiz yok. geçinip gidiyoruz allah'a şükür. biraz sıkıntıya düştük tabi ekonomi kendiliğinden çöktü, dolar arttı bir de öyle darbe yedik. giderlerimiz arttı, vergiler artıyor. ama devletimiz bizden aldığı vergileri savaş makinelerine, inşaata ve yola yatırıyor. ilerde allah esirgesin kötü birşey olursa devlet falan iflas ettik derse artık bunları kırıp kırıp yeriz diye düşünüyorum. zaten bana birşey olmaz, fabrikalar kapanır, işyerleri plazalar iş merkezleri kapanır ama bir memlekette okullar kapanmaz di mi? en fazla maaşımız düşer, o da olsun, napalım.

özet olarak buradaki herkes kriz var diyor ama ben bi kriz göremiyorum.
  • ülkemizin atm’sinde bile para yoksa bu vatandaşın suçu mu?
  • (bkz: aferin sana)
  • (bkz: entry nick uyumu)
    çünkü hiçbir bok anlaşılmıyor.
    bize ne?
  • uzun yazınca krizden çıkıyor mu?
  • (bkz: fakirler ölsün)

şu an güzel bi mekanda akdeniz kıyılarında tatildeyim. hesapta az bi dolar altın ve euro var. bugün bozsam tatil bedavaya geliyor. fakir gariban ölsün. zerre sikimde degil. ben son 5 seçimdir dil döktüm. ağa olan size oluyo ben beyaz yakayım. işçi sınıf eziliyo dedik yok inanmadılar. ölecekler.
  • at at yalan olduğunu biliyoruz ama dinlemesi hoş.
  • olm hepsini okudum yaa. allah ta benim belamı versin.
  • mal da yalan mülk de yalan al biraz da sen oyalan.