• 6 geliyor. 87'liler olarak gene giren bize girdi. yurtdışına bile çıkamıyoruz, kaymağını 10 sene önce 25-30 yaşında olanlar yedi anasını satayım.
  • 4 senedir bir alman firmasının türkiye temsilcisi olarak çalışıyordum. türkiye pazarındaki tek çalışanlarıydım. kur artışı sebebiyle satışların düşmesiyle 1 saat önce iş akdim feshedildi. şimdi işsizim. adamların türkiye'de işlerin düzeleceğine dair kısa vadede bir umudu yok.
  • gelecek nesillere fizyolojik olarak bile enkaz bırakacak senelerden geciyoruz. protein alamayan,pirzolayı senede bir kere bile yiyemeyen nesiller yetisiyor.
    alt tabakanın hayatına etkisi az cidden az. ama orta tabaka maddi manevi komple cokuyor.
    orta sınıfı bu kadar cokmus bir ulke nereye gider anlamak guc.
  • şuan italyadayım.4.5 sene önce gittiğimde eur 2.4 idi.alınan şeyler yenilen yemekler göze batmıyordu.şimdi millet su alırken elleri titriyor.zira 2 euro olan su tam tamına 12 tl’ye tekabül ediyor. en sonunda tur rehberi lütfen aldıklarınızı tl’ye çevirmeyin diye uyardı.zira kafile gün geçtikçe mutsuzlaşıyor.
    işte böyle böyle fakirleştik.
  • avrupa'da malulen emekli olan 50 yaşlarında olan babam annem ile 3 senedir sivas'ta yaşıyorlar. ayıptır söylemesi sirf babam güncel kur ile 18.000 tl net alıyor ve sigortalı. bu süreçte 6 odalı ev yaptırdı, sıfır araba aldı. adam bağ bostan ile uğraşıyor, akşamları kahvede okey oynuyor, kafasına estiğinde de arabasıyla başka şehirleri gezip görüyorlar. kışları da akdeniz taraflarında beğendikleri dayalı döşeli bir ev kiralıyorlar 4-5 aylığına. can sıkıntısından özel hastanelerde check-up yaptırıp duruyorlar ve turkiye'de de emekliliklerini başlattılar olur da avrupa'dan para kesilirse diye. adamın tek derdi "keşke euroları 5.4 iken bozdurmasaydık" ve "oğlum sivas çevresindeki inşaat işçilerin ve malzemelerin kalitesi berbat". sonra diyor ki oğlum oralarda fazla durmayın, siz de çıkıp gelin, türkiye artık şöyle iyi, böyle iyi. hayat sana güzel tabi baboli. bilin bakalım hangi partiye oy verdi :)
  • almanya'dan bildiriyorum... almanlar sokaklarda kıskançlık krizi geçirmek suretiyle euroyu sürekli yükseltiyorlar. ama vatansever türk kardeşlerimle birlikte türk bayraklarımız elimizde polis arabalarının egzozlarına tshirlerimizi sokarak buna engel oluyoruz.

selam ve dua ile...
  • 200 euro’nun 1200tl olmasına az kalmıştır.
    100 euro 600tl
    200 euro 1200tl
    300 euro 1800tl
    400 euro 2400tl
    500 euro 3000tl
    600 euro 3600tl
    700 euro 4200 tl
    800 euro 4800tl
    900 euro 5400tl
    1000 euro 6000tl
    1100 euro 6600tl
    1200 euro 7200 tl
    1300 euro 7800tl

1400 euro 9000 tl ( almanya’daki bir işçi maaşı!)

3000 euro 18000 tl (almanya mercedes’de çalışan bir işçi maaşı!)

3600 euro 21600 tl (almanya’da ortalama bir memur maaşı!)

5400 euro 32400tl ( almanya’da ortalama bir mühendis maaşı!)
  • turkiye'de ev borcu odeyen ve hollanda'da ikamet eden arkadasimla uzerine konustugumuz kur.

soyle dedi:

-"3 sene evvel ayda 1000 euro ev borcuna gidiyordu, simdi 500 kusur euro. akp sayesinde maasim ayda 500 euro artti nerdeyse."

ben de dedim, "sen de hain gibi hala daha akp'ye oy vermiyorsun". "he valla" dedi.
  • herşey benim almanya seyahati için vizeye başvurmamla başladı ..
  • oktoberfest'de bir bira 66 tl!!!

tesekkurler akp.
hesabın var mı? giriş yap