şükela:  tümü | bugün
  • fakirleri ilgiledirmeyen durumdur.
    şimdi "onlar hep 50 liralık" klişe esprisini yapmıcam. adam fakirliğin en alt seviyesinde, hani bi tık altı yok. zaten kirasını, faturalarını vs ödeyemiyordu. evine zaten et alamıyordu. onun için değişen birşey yok. o havalimanı ile övünsün, sahip olamadığı arabanın gideceği yolları ile övünsün ya da tuvalet manzaralı evinden göremeyeceği köprü ile övünsün.
    bu orta/ortaya yakın vatandaşı ilgilendiren bir durum. adam hayatından sürekli taviz veriyor.
    uzun uzadıya yazmak istemiyorum ama bizi bu hale fakir bilinçsizliği getirdi

edit:başlık sahibi tüymüş.

güzel bir karikatür ile taçlandıralım görsel
  • aylardan beri baskilanan döviz sayesinde günlük devalüasyon yasıyoruz. dövizin nerede duracagı belirsiz.

ülkem adina çok üzülüyorum. bu hallere gelmemeliydi. daha da acı olani, kimsenin sorumluluk kabul etmemesi. sanki ülke kendi kendisini bu hale getirdi. toplumsal degişim olmadan bu böyle sürmeye devam edecek.
  • (bkz: ver mehteri)

yıllardır batıyorduk ki zaten.
  • kimse de çıkıp haziran ayında mıyız lan it dememiş
  • olsun avrupa bizi kıskanıyor.

bizim paramız yine 1 tl. onların parası artıyor bize ne?

elhamdülillah ayasofya cami oldu.
  • (bkz: salak yemin ederim gerizekalı bu çocuk ya)
    algı başlığını bile yanlış açıyor.

edit: başlık ortada hiçbir şey yokken "6 haziran 2020 ekonominin batması" olarak açılmıştı.
    mesajla küfür edip duran ileri zekalılara özel edit: bu başlık açıldığı saatte ne dolarda ne euroda uçuk bir hareketlenme yoktu. o yüzden algı başlığı dedim. buna kafanız basmıyor mu? açan da kaçmış zaten ilk entrye göre.
  • işte bu kadar acıklı lan türkiye'nin durumu.

utanç vesikası olarak orada duruyor.

6.85'te 4 hafta vatandaşın parasını satarak doları tutup para bitince dünya çapında başka paralara karşı düşen doların tl'ye karşı 7.09'u görmesi.

bu saçmalığın sadece uzun faizlerin arttırılmasına izin vermiyor ve kafasına göre para bastırıyor diye olması.

bu dramdır. acıklıdır.

olan türkiye'nin dövizi 6.85'te tutacağım diye ucuza sattığı 40-50 milyar dolara oldu.
  • yillardir beklenen, cok gec gelen iflastir. normal ve medeni bir ulke olsa, medyasi, kamuoyu tepkisi ve isleyen kurumlari ile bu kriz cok uzun yillar once ortaya cikar ve birseyler yapilmak zorunda kalinirdi. bizde ise agzina bir parmak bal calinan milyonlar daha da cok guc verdi bu yonetime. hatta, inanilmaz birsey ama, isler bu kadar kotuyken, ne zaman bitecegi muallak kuresel bir kriz de var iken, ulkede halki, sirketi, devleti hepsi daha da fazla borclaniyor su anda! akil almiyor.

yani, gram uzulmuyorum. eger adalete, ve ilahi adalete inaniyorsaniz su ulkede olmasi gereken seyin de bir iflas oldugunu kabul etmeniz lazim. bu arada akp filan diyorum ama durust olmak gerekirse muhalif olan insanlarin da cogu, basa chp filan gelsin biraz da biz yiyelim diye bakiyor hayata. yani bu halkin cogunlugunun mayasi bozuk.

oyle umuyorum ki, yine borc harc veya yapay bir mudahale ile bu bedelin odenmesi engellenmesin. bu sark kurnazi ve iki kurusluk cikari disinda hicbirsey dusunmeyen halk anasinin amini gormedikce bu iflaslar ulkede periyodik olmaya devam eder.