şükela:  tümü | bugün soru sor
  • öncelikle 22 kasım 2018 medicalpark ankara rezaleti olacaktı ama bebeklerimizin eve sağlıkla gelmesini bekledim.

20 kasım günü ikiz bebeklerimizin takibini yapan kadın doğum uzmanımız ikiz gebeliklerde herzaman bir risk olduğunu, ufaklıklardan birinin kilo alımının yavaşladığını, sezaryan ile doğum yapılacağını , doğum sonrası yoğun bakım küvez tedavilerine hazırlıklı olmamız gerektiğini bize bildirdi ve 22 kasım perşembe günü öğleden sonrası için ameliyat randevusu verilip bizi hazırlıklarımızı tamamlamamız için eve gönderdi.

ertesi gün tam 3 defa medicalpark tarafından ücret bilgisi kapsamı hakkında bilgim olup olunmadığı , doğum paketi alıp almadığım için arandım. tüm bu aramaların sonunda yoğun bakım ünitesinde yatabileceğimizi planlı doğum olduğunu bi sıkıntı olup olmadığını her telefon edişlerinde sordum ; tam teşkilatlı yoğun bakım üniteleri olduğunu yattığınız süre boyunca tüm tedavileri yenidoğan uzmanlarınca yapılacağını içimizi ferah tutulacağını telkin edilip ameliyat için , yatış için son hazırlıklarımızı yaptık.

perşembe günü 14:00 da ameliyata eşimle birlikte girdik , ameliyata girerken yenidoğan uzmanının ameliyata giremeyeceğini bizden 1 saat önce doğan başka ikizlerle ilgilendiği söylendi , yenidoğan uzmanı olmayan cocuk doktoruyla ameliyat başladı ve iki ufaklık sorunsuzca doğdular derken büyük kızımız ciddi , kücük kızımızdaysa ufaklığa göre daha iyi seyreden bir solunum sıkıntısı ve burun kapakcığı sıkıntısı oldu. doktorumuz daha önceden bilgilendirdiği gibi küveze gireceklerini solunum cihazına bağlanıp oksijen alacakları söylendi . ameliyattan eşimle birlikte odamıza gittiğimizde bi baktık ikizler bizden önce odadaydılar haliyle bizde küveze alınmadıkları sorunlarının çözüldüğünü düşündük lakin hemşirelerin söylediğine göre küvez ayarlanması uzun sürüyor o sürecte odada takip edilecektik.

size oda takibi nasıl yapılıyor özetle anlatıyım , çocuk doktoru kızları videoya çekiyor, yenidoğan uzmanına whatsapptan yolluyor . yenidoğan uzmanı artık ne yazıyor ne diyor o sürecte bilmiyoruz ama sonradan öğreniyoruz. yaklaşık 4 saat yanlış duymadınız tam 4 saat sonra gerekli küvoz ve solunum cihazlarının ellerinde olmadığını , bugün beklenmeyen acil doğumlar olduğunu ,bizden önce doğan ikizlerinde solunum sıkıntısı olduğunu , aynı şekilde başka bir solunum sıkıntısı yaşayan bebeğin bekletildiğini onun bizden bile kötü olduğu, bizi 4 saattir sevk etmeye uğraştıklarını ,eski okullarını , hocalarını aradıklarını ama henüz dönüş yapmadıklarını beklememizi söylediler. bende film bundan sonra koptu . doktorlar “ oniki yıldır ilk defa böyle birşey yaşadıklarını , sorunun yönetimsel olduğunu onlarla konuşmamı “söyleyip durdular , lakin o sırada haklı olmak , tartışmak önemli değil , çocuklar nefes alamıyor ilk onu çözmemiz gerekirken ikizlerden birinin şeker ölçümüde 29 çıkınca apar topar yoğun bakıma indirdiler.

bu sırada yenidoğan uzmanı sincan lokmanhekim hastanesine sevk olacağımızı ordaki banu hocaya kendi doğumu olsa bebeklerini emanet edeceğini içimizi ferah tutmamızı hemen sevk gerçekleştireceğini ambulansın hazırlanacağını söyledi ve bilin bakalım solunum cihazı olmayan hastanede ne yok tabiki ambulans , hastanede ambulans yoktu özel bir ambulans aranıp gelmesi tam 2 saat sürdü , aynen manzarayı aktarıyorum size tek bir küvezde el kadar 2 can , üst üste konulmuş artık renkleri mosmor olmuş karınları nefes alırken anormal şekilde şişiyor acil şekilde solunum cihazına girmesi gerekirken tam 7 saattir sevk bekliyorlar.
    (ambulans her çukura girdiğinde el kadar bebekler küvezde sağa sola çarpıyor üst üste çıkıyor)

bu sırada eşimide taburcu ettiler 1 gün dolmadan eve geçti ankara’yı bilenler için söylüyorum evim çankaya birlik mahallesinde hastane sincan lokman hekim hastanesi ve benim 2 saatte bir anne sütü götürmem gerekiyordu. bilmeyenler içinse şehrin tam 2 ucu ,hastaneden eve evden hastaneye trafik saatleri olmadığı sürece yetişiyordu. ( neden 2 saat diyorum sezaryan sonrası anne sütü geç geliyor 5 cc enjektörün 2.5 cc si doldurup götürüyordum 1 damla bile önemli diye)

bunları yazmamın ne maddi ne manevi beklentisi yoktur, tek beklentim olurda bu hastanede doğum yapmayı düşünen araştıran birileri bu başlığa uğrar ve bebeklerimin yaşadığı süreci yaşamazlar.

not: mobilden yazdım hatalar için affola.

edit : mesajlarınıza geri dönüyorum teşekkürler geçmiş olsun mesajlarınız için daha sevk olmadan avukatla iletişime geçtim ne yazıkki bu ülkede birinden şikayetçi olmak için illaki başınıza birşey gelmesi lazım önlem ne yazıkki yok

avukatım aynen şöyle dedi “ allah korusun çocukların başına birşey gelmesin sağsağlim çıksın , davacı olmak için illaki çocukların başına birşey gelmesi lazım”.
    zamanın başbakanının söylediği gibi
    “tüm teröristlerin ismini biliyoruz ama bomba patlamadan kimi yakalayacağız”
  • (bkz: cimer)
    yersen.
  • bu ülkeden ucuz şey candır. rezalet gibi rezalet
  • geçmiş olsun, rezalet gibi rezalet.

tüm özel hastanelerin aşağı yukarı durumu böyle. ülkedeki en önemli iki konuyu -eğitim ve saglik- devlet olarak elini etegini cekip insanlari özele mahkum bırakan yönetim anlayışının geldiği son nokta bu maalesef.

umarım bir an önce sagliliga kavusur yavrucaklar.
  • planlı programlı ölüme terk edilmiş iki bebeğin rezaleti olayı.
    sorumsuzlukta tavan yapan hastane yönetiminin kontrol edilmesi lazım.
    hastane yaptık, yol yaptık demeyle olmuyor bu işler.
    al sana hastane, al sana yol.
    bir hastanenin sorumsuzluğu yüzünden ankaranın bir ucundan diğer ucuna yol gitmek zorunda bırakılmak ne kadar doğru?
  • çok geçmiş olsun ,umarım evlatlarınızın durum şimdi iyidir.
    günümüz de maalesef insan sağlığı resmen ticari malzeme oldu..!!
    2 masum ve günahsız yavru'nun hayatı riske edildiği için rezalet puanım 10/10
  • (bkz: sabim) e anlatınız ki başkalarının başına gelmesin.iki bebişi bence iki transport küvozle iki araçla götürmeleri gerekirdi.
  • özel hastanelerin büyük çoğunluğu (hepsi demiyorum) insandan önce parayı ön planda tuttuğu için yaşanmış bir rezalettir. 10/10

bu olay bana oğlumun doğumunu hatırlattı.

o zamanlar özel hastaneler çok yaygın değildi. en azından bulunduğumuz ilde yoktu. bebek ters (baş yukarıda) pozisyonda olduğu için doğum uzmanı hekimimiz (adına arif diyelim), doğuma kadar düzelme olmazsa sezaryen ile doğum yaparız demişti.

sonuçta bir pazartesi gününe sezaryen planlandı.

doğumdan bir gün önce pazar akşamı eşimle kısa bir yürüyüşe çıkmıştık. tam hastanenin önünden geçerken, hadi bir kontrol ettirelim diye içeri girdik. acilde görev yapan nöbetçi doktora, yarın eşimin sezaryen operasyonuna gireceğini ve imkan varsa son bir kontrol için uğradığımızı söyledik.

"arif hoca'nın hastası mısınız?"
    "evet."
    "ben evine telefon edeyim öyleyse."
    "gerek yok. pazar akşamı rahatsız etmeyelim. imkan varsa kontrol ettirelim demiştik."
    "ama aramazsam, yarın arif hoca ağzıma s*çar."

ve aradı adamı, o da evine hastaneden bir araç istedi. 20 dk. sonra hastanedeydi. biz oldukça şaşırmıştık.

"gelin bakalım, bir ultrasona sokalım. anormal bir durum var mı, öğrenelim."
    "biz öylesine gelmiştik. sizi de rahatsız ettik pazar akşamı"
    "iyi olmuş geldiğiniz. bebeği bugün alalım. zamanı gelmiş."
    "ama hazırlık?"
    "yaparız."

derhal bir araç çıkartıp, çocuk doktoru, ebe, vs. ekipte kimler varsa evinden aldırdı. kimse mırın kırın etmiyordu. o akşam sezaryeni gerçekleştirdi.
    ......

sonraki gün madem bedavaya ameliyat yaptı bari bir kutu çikolata yaptırıp hocaya götüreyim deyip doğum servisine çıktım. serviste görevli hemşireler telaş içinde:

"servise gelmek için arif hocadan izin aldınız mı?"
    "yoo... eşim ve bebeğim burada yatıyor."
    "olsun. servise izinsiz girilmesine çok kızar. bizi de fırçalar."
    "öyle mi? peki o zaman kendisini bulayım."
    adamı hastanede zar zor buldum. izin aldım ve çikolatayı takdim ettim. eliyle olmaz işareti yaptı ve "servisteki çalışan arkadaşlara dağıtın bunu." dedi.
    .......

28 yıl öncesinden ve kamuya ait bir hastaneden bahsediyorum. nereden nereye...
  • öncelikle geçmiş olsun, gerçek bir rezalettir. bu tarz hastaneler işletme mantığında çalıştığı için siz hastadan önce her zaman müşteri oluyorsunuz.

devlet 18 yaşına kadar tüm bireylerin hayati risk taşıyan hastalıklarda ya da kazalarda ücretsiz tedavi hakkını karşılıyor, öncelikle bunu bilmek gerekir, bebekler için küvez ve ateşli hastalıklar dahil.

hastaneler son zamanlarda genel anlamlarda gereksiz masraflar göstererek devletten ücret alıyorlar, mesela bizim ikizler 8 gün kaldılar küvezde ama gayet sağlıklı ve iyi görünüyorlardı ve kilo boy oranları tek doğum yapanlara eşti yinede doktorumuz istersek çıkarabileceğimizi ama onlara göre kalmaları gerektiğini söyledi, mecburen kaldılar. hastanede kaldığımız dönemde verdiğimiz sütlerin gelişi güzel kullanıldığını tahmit ettim ve bunu ıspatlayacak bir delile ulaşamadım, çocukların kaldığı yere günde 15 dk girme hakkımız vardı.

gerekli şikayetleri çekinmeden yapın ve herhangi bir ücret ödemeyin. yavrucaklar inşallah iyidirler.
  • 2012 yılında istanbul göztepe medical park'ın organ nakli ruhsatı benzer ihmalkârlık yüzünden iptal edilmişti. orada sağlıklı bir donörü ihmal yüzünden öldürdüler.

aylarca hizmet veremediler, şikâyetçi olmaktan vazgeçmeyin.

tanım: plânlı doğum adı altında yaşatılan rezaletin daniskasıdır.