şükela:  tümü | bugün
  • arkadaşımın başına gelmiş rezalettir. kendi cümlelerini direkt buraya yazıyorum.

6 aralık 2019 19:50'de thy belgrad uçağına skyscanner üzerinden trip.com aracılığıyla gidiş biletimi aldım. dönüş biletimi ise thy çağrı merkezi aracılığıyla 8 aralık 2019 için mil kullanarak aldım. gidiş biletim için online check-in işlemini sorunsuz bir şekilde thy'nin sitesinden yaptım ve mobil biniş barkodumu aldım. 6 aralık 2019 günü 17:30 gibi havalimanındaydım. 18:30'dan itibaren de a1b kapısında kapının açılmasını bekliyordum. 18:40 gibi sıraya girdiğimde pasaportlara bakan kadın dönüş biletim olmadığı için uçağa alınamayacağımı söyledi. durumu bildirmek için beni beklediklerini belirtti ama ne bir anons ne de telefon araması yapıldı. sadece sırada beni görmeyi bekliyorlardı. dönüş biletimin çıktısını gösterdim ilgili birimleri aradı ve gidiş dönüş biletim aynı pnr koduna sahip olmadığı için uçuşa alınamayacağımı söyledi. yetkili biriyle görüşmek için yukarı çıkmam gerektiği belirtildi. acele etmek ve uçağı kaçırmamak için el valizimi oraya bırakma talebim reddedildi. elimde valizlerle yeniden üst kata çıktım. burada sırbistan giriş kuralları gereği aynı pnr olmadan uçamayacağım söylendi. ne bilet aldığım skyscanner’da ne de ona bağlı acente olan trip.com'da böyle bir ibare yer almıyordu. sistem check-in e de izin veriyordu. ayrıca dışişleri bakanlığı sitesinde de böyle bir kural yazmadığını belirterek itiraz ettim. başka bir arkadaşımın thy'den aynı havalimanından belgrad'a pnr numarası farklı biletle uçtuğunu belirttim. itirazım asla dinlenmedi ve elimizden bir şey gelmez dendi. çözüm sunulmadı ve sinirlendiğim için şova dönüştürmeyin dendi. pnr değiştirme teklifinde bulundum, bizim görevimiz değil denilip başka birime yönlendirildim. burada da pnr değişimi yapılamayacağı uçağın kalkış saati çok yaklaştığı için artık bu uçağa yeni bilet alsam bile binemeyeceğim istersem 30 dolara sabah uçağına binebileceğim bu kararı da 19:30 a kadar vermem gerektiği söylendi. şansımı son kez denemek için çağrı merkezini aradım, ilk görüştüğüm kişi dönüş biletiniz varsa uçağa binebilirsiniz dedi bunu buradaki yetkililere aktarabilir misiniz dediğimde öyle bir yetkimiz yok başka bir müşteri temsilcisine bağlıyorum dedi. yeni temsilci pnr aynı olmadan binemezsiniz bileti bizim sitemiz üzerinden almadığınız için uyarma sorumluluğu bizde değil bileti aldığınız siteyle görüşün dedi. bu sırada 19:30'u kaçırmamak ve planımı bozmamak için yeniden bilet satışa gittim. ilk 30 dolar dedikleri ücretten vazgeçerek aynı pnr olması icin dönüş biletinizi de değiştirmeniz gerekiyor bunun için de gidiş dönüş 2800 tl ödemelisiniz dediler . 30 dolar demiştiniz daha 1 saat geçmedi dediğimde de öyle bir şey demedik dediler. bu süre zarfında personel sürekli olarak beni suçlayıcı ve kaba konustu. bileti almaktan vazgeçtiğimi dönüş biletimi de iptal etmek istediğimi aktardığımda iptali buradan yapamıyoruz burası transit bilet satış normal bilet satışa üst kata gitmelisiniz dediler. çıkış işlemlerini yaptım ve bu sırada pasaportuma bir de üstüne üstlük boş yere çıkış iptal mührü vuruldu. bilet ofisine giderken dönüş biletim business olduğu için yolda gördüğüm business class thy ofisine durumu anlattım en yetkili kişi müdürümüzdür, onunla görüşün dediler. ilk sırada ben vardım yanına gittiğimde telefonla görüşmesine devam etti. sorunu anlattığımda görevli personelin size garezi mi olacak neden uçağa almasın dedi. gidiş dönüş aynı pnr koduna sahip olmayan yolcular uçamaz yazan yönetmeliği görmek istediğimi belirttim. “arasam bulurum da onu mu arayacağım, şimdi öyle diyorlarsa öyledir “ dedi. işinin bu olduğunu ve o yazıyı bulmadan oradan ayrılmayacağımı belirttim. bu arada sıra bende olmasına rağmen arkamdakilerin sorunlarını dinlemeye başladı. bu duruma da karşı çıktım en son bana kendi iç maillerinden ilgili olduğunu iddia ettiği kısmı gösterdi. bu kısımda eğer yolcu gidiş dönüş uçak biletine sahip değilse, ekonomi sınıf dönüş biletine sahipse veya dönüş bileti aynı havayolundan değilse uçağa alınmaz yazıyordu. aynı havayolundan olduğunu burada pnr dan ya da rez kodundan bahsetmediğini söylediğimde gayet açık nasıl anlamıyorsunuz dedi. şikayet oluşturmak istediğimde başka birimin görevi dedi , bilet iptal işlemini de başka bir birimden yapabileceğimi söyledi. en yetkili kişi kısaca hiçbir şey yapmadı. elimde bavulumla bu sefer bilet ofisine gittim. burada da bileti aldığım kredi kartı yanımda olmadığı için bu işlemi yapamayacağım söylendi. bu bilgi en başta verilseydi bütün havalimanını yürümemiş olacaktım. şikayet etmek istedim sadece çağrı merkezi ve online'dan yapılabiliyor dendi. saat bu süreçlerin sonunda 22:00 oldu. en son çağrı merkezini tekrar aradım. burada görüştüğüm kişi de sorumluluk acentede dedi biletim thy olduğu için thy güvencesine güvenerek aldığımı bu nedenle sorumluluğun kendilerinde olduğunu belirttim. beyaz eşya alınca kime gidiyorsunuz bayiye değil mi dendi. garanti kapsamı firmada bayide değil dediğimde bir arayalım dediler. skyscannerle görüştüklerini ve böyle bir uyarı çıktığını söyledi fakat ben tekrar bilet almayı denedim ve uyarı çıkmıyordu. konuşmanın devamında da ankara havalimanını aradığını ankara havalimanındaki personelin uçuşa izin vereceğini bildirdiğini söyledi. farklı havalimanları nasıl farklı prosedürler uygular dediğimde böyle şeyler olabilir kapı numarasındaki personele göre bile değişebilir dendi. ankarayla yaptığı görüşmeyi de dosyama eklemesini istediğimde bunun iç görüşme olduğunu ekleyemeyeceğini ama benim uçağa binmek için ısrarcı olup sorumluluk alıp binmiş olmam gerektiğini söyledi. bunun için de müdürle görüsmem gerektiğini söyledi. havalimanında defalarca kez, uçağa bineyim eğer polis sınırdan almazsa sınır dışı edilmeyi kabul ediyorum dediğimi belirttim ve müdürle yaşadıklarımı da anlattım. acil çözüm olarak ertesi gün uçağına bilet talep ettim. kabul edilmedi inceleme sağlanacak denildi bugün hafta sonu bitti ve hala bir dönüş alamadım. dönüş ucak biletimi iptal etmek istediğimde süreciniz bulunuyor bekleyin uçuş saatine kadar 25 dolara iptal edebilirsiniz dediler. şikayet incelememi etkilememesi açısından henüz dönüşümü iptal ettirmedim umarım onda da sorun çıkarmazlar. sonuç olarak hiçbir yerde aynı pnr koduna sahip olmalı ibaresi bulunmamasına rağmen biletlerim aynı pnr koduna sahip olmadığı için tam 4 saat havalimanını bir uçtan diğer uca yürüdüm, bu süreçte en ufak bir güleryüz bir yardım ve destek görmedim. tüm personel birbirinden farklı ve çelişen ifadelerde bulundu.
  • 6 aralık 2019 tarihinde yaşanan rezaletin neden şimdi paylaşılması?
  • thy mi trip.com rezaleti mi karar veremedim.
    aynı pnr da olmasını isteyen sırbistan ise thy'nin suçu ne?
    thy gerçekten uyduruyorsa bu kuralı o zaman rezalet puanım 10/10
  • rezervasyon ile ilgili kurallara bir sey diyemem ama yillarca bu isi yapmis biri olarak, boardingdeki arkadaslar dogru islem yapmislar diyebilirim.

bu kurallarin yazdigi bir sistem var, ismi timatic. genellikle oradan takip edilebilir bunlar basit bir internet aramasiyla. fakat bu kurallarin haricinde sinir polisinin bazi ulkelerden istedigi ozel durumlar olabiliyor. tipki bu durumda oldugu gibi, kurallarda yazmaz ama sinir polisinin donus biletini ayni pnr’da istedigine dair bir e mail hatirliyorum. bu kurala uymayan yolcu gonderildiginde ise, hem yolcuyu almayip, hem de yuklu miktarda ceza kesmislikleri vardir defalarca.

rezervasyon ve bilet kurallari benim alanim disinda ama ucusunuzu engellemeleri dogru karar, gecmis olsun.
  • kural kaide thy çağrı merkezinde bilet alınırken hele ki business bilet alınırken (mil falan fark etmez) söylendiyse, "bakın sırbistan'ın böyle bir politikası var" dendiyse, sorumlu kişi yolcudur. fakat söylenmediyse kesinlikle thy'dir. hatta çağrı merkezindeki kişi bu durumu söyleyip bilet satmamalıdır. diyecek ki "x bey/hanım, sırbistan pasaport polisi aynı pnr kodlu olmayan gidiş-dönüş biletiniz varsa, sorun çıkartacaktır". ha şimdi diyeceksiniz ki, satışçı "bu adam belki başka ülkeden belgrad'a gelip öyle dönecek, orada böyle bir kural yok ya da var olan biletini değiştirecek" o da işte müşteri memnuniyeti denen şey oluyor. sen müşterini mağdur etmemek için "x bey/hanım, eğer sırbistan'a istanbul'dan gelecekseniz, aynı pnr kodlu gidiş-dönüş biletiniz olmalı" demeli. her şey satış değil. ama müşteri hala almak isterse, bu artık bilet satanın sorumluluğunda değildir.

sırbistan'ı bilmem ama, italya yunanistan ingiltere gibi ülkelere gittim. hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım. ki ingiltere gibi kılı kırk yaran, uçak kapısına gelmeden önce 8676768 kez kontrol eden bir ülke bile bunu yapmıyorsa, sırbistan kim köpek amk?

ulan şu dünyada gerçekten insan gibi hissettiğim anlardan biri, iki şengen ülkesi arasında geçiş yaparken kimsenin pasaport kontrolü bile yapmadığı andı...
  • (bkz: paragraf)
    (bkz: durumumuz yoktu okuyamadım) ama geçmiş olsun.
  • rezalet puanı koca bir sıfır olan durum...

yukarıda bir arkadaş bahsetmiş, 3. şahıs sitelerden alınan biletlerde o siteler kendilerini koruyacak ibareler eklerler ve sen onları okumadan yaw he he der geçersin.

ışte üç kuruş kar edecez derken...

bu arada trip.com ne amk? business bilet (bkz: ucuza kaçmayan adam bileti) havayolunun kendinden başka yerden alınır mı?