şükela:  tümü | bugün
 • refah seviyesi yüksek bir ülkede ya da petrolün oluk oluk aktığı yerlerde yaşayan birisi için gayet normal bir durum. sadece amerika diye düşünmeyin. ortadoğu'da, kuzey afrika'da ve hazar gölü çevresindeki bir çok ülkede yüksek ccli araçlar yaygın bir şekilde kullanılmakta. bunun en büyük sebebi de petrolün çok olması. türkiye'de durum farklı. pahalılığın sebebi petrol azlığı değil vergilerin aşırıya kaçmış olması. bizdeki fiyatlar baştan aşağı saçmalık ama yurtdışında da böyle araçların kullanılmasının en büyük sebebi bunlar.
 • cadillac escalade sürüyor olması muhtemeldir.
 • kendinize su soruyu sorun

  altinizda 6 bin motor araba olacak ama deniz olmayacak okyanus tan baska careniz olmayacak. okyanus deniz gibi degil adam gibi yuzemiyorsunuz kopekbaligi var ayrica abd nin her yerinde suya girmeye calistim miami dahil asla turkiye nin denizleri gibi degil. koy kasaba yok o yuzden koydeki kasabadaki yemekler yok bir kebapci kofteci durumcu yok yani arabayla gidecek bir yer yok. benim yasadigim yerde denize girmek imkansiz rengi siyahimtrak ve insan eti yiyen bakteri var (flesh eating bacteria) sonra bizdeki gibi balikcilar yok cunku taze balik yok zaten okyanustan cikan baliginda bir tadi yok.

  simdi tr ye donelim. diyelimki altinizda 1996 model renault broadway var zengin degilsiniz ızmir de yasiyorsunuz. bu arabayla ne yapabilirsiniz?

  aman allahim ne yapamazsinki? hocam ne yapamazsin? dunyanin amina korsun. yapacak gidecek sikecek yiyecek yuzecek gorecek o kadar cok sey varki. yazsam internetin kapasitesi yetmez.

  eee noldu? hani biri 6 bin motor oburu 1600 motor? ne is?

  demekki ne ogrendik? arac degil amac onemli. arabanin hicbir onemi yok onemli olan arabayla nereye gittigin.
 • şanslı o...çocu
 • seni sömürüp biniyor o arabaya...
 • 2000cc’nin altında araç kullanılmayan bir ülkede normal olan bir durum. hatırlatmakta fayda var, benzinin galonu 1.8 dolar civarı.
 • (bkz: redneck)
 • (bkz: eğleniyor muyuz gençler)

  motorin 5.10 lira olmuş. bak 5 lira 10 kuruş diyorum. türkiye'de diyorum. siz burada zevzeklik peşindeyken o adamın aylık benzin masrafı ancak türkiye'de 1.6 araç kullanan gariban orta sınıf kadardır. aracının yıllık vergisi de muhtemelen bizim 1.6 araç kullanan garibanın ödediği vergiyi geçmez.
 • 16.000 $’a 3.000 $ pesinatla aylik yaklasik 220$ a binebilecek amerikalidir. türkiye maaş hesabına vurursak vergiden arındırılmış kılçıksız 3000 tl maaş alan birisinin (abd şartlarında 3000$ ortalama ve ortalamanın biraz altı maaş diyebiliriz. yani türkiye’de 3000 lira civarı) 3000 lira peşinat verip 200 tl aylıkla 6 yıllığına türkiye’de binebildiğinizi düşünün.