• refah seviyesi yüksek bir ülkede ya da petrolün oluk oluk aktığı yerlerde yaşayan birisi için gayet normal bir durum. sadece amerika diye düşünmeyin. ortadoğu'da, kuzey afrika'da ve hazar gölü çevresindeki bir çok ülkede yüksek ccli araçlar yaygın bir şekilde kullanılmakta. bunun en büyük sebebi de petrolün çok olması. türkiye'de durum farklı. pahalılığın sebebi petrol azlığı değil vergilerin aşırıya kaçmış olması. bizdeki fiyatlar baştan aşağı saçmalık ama yurtdışında da böyle araçların kullanılmasının en büyük sebebi bunlar.
  • cadillac escalade sürüyor olması muhtemeldir.
  • kendinize su soruyu sorun

altinizda 6 bin motor araba olacak ama deniz olmayacak okyanus tan baska careniz olmayacak. okyanus deniz gibi degil adam gibi yuzemiyorsunuz kopekbaligi var ayrica abd nin her yerinde suya girmeye calistim miami dahil asla turkiye nin denizleri gibi degil. koy kasaba yok o yuzden koydeki kasabadaki yemekler yok bir kebapci kofteci durumcu yok yani arabayla gidecek bir yer yok. benim yasadigim yerde denize girmek imkansiz rengi siyahimtrak ve insan eti yiyen bakteri var (flesh eating bacteria) sonra bizdeki gibi balikcilar yok cunku taze balik yok zaten okyanustan cikan baliginda bir tadi yok.

simdi tr ye donelim. diyelimki altinizda 1996 model renault broadway var zengin degilsiniz ızmir de yasiyorsunuz. bu arabayla ne yapabilirsiniz?

aman allahim ne yapamazsinki? hocam ne yapamazsin? dunyanin amina korsun. yapacak gidecek sikecek yiyecek yuzecek gorecek o kadar cok sey varki. yazsam internetin kapasitesi yetmez.

eee noldu? hani biri 6 bin motor oburu 1600 motor? ne is?

demekki ne ogrendik? arac degil amac onemli. arabanin hicbir onemi yok onemli olan arabayla nereye gittigin.
  • şanslı o...çocu
  • 2000cc’nin altında araç kullanılmayan bir ülkede normal olan bir durum. hatırlatmakta fayda var, benzinin galonu 1.8 dolar civarı.
  • pompacının kendisine ve akaryakıt ile ilgili hersere hunharca küfretmesini sağlayan olaydır. bir çok kez görülmüş ve duyulmuştur.
  • petrol 100 $ ı vurup, amerika vergilerini arttırınca g.tlerini göreceğim vatandaşlar
  • (bkz: eğleniyor muyuz gençler)

motorin 5.10 lira olmuş. bak 5 lira 10 kuruş diyorum. türkiye'de diyorum. siz burada zevzeklik peşindeyken o adamın aylık benzin masrafı ancak türkiye'de 1.6 araç kullanan gariban orta sınıf kadardır. aracının yıllık vergisi de muhtemelen bizim 1.6 araç kullanan garibanın ödediği vergiyi geçmez.
  • 16.000 $’a 3.000 $ pesinatla aylik yaklasik 220$ a binebilecek amerikalidir. türkiye maaş hesabına vurursak vergiden arındırılmış kılçıksız 3000 tl maaş alan birisinin (abd şartlarında 3000$ ortalama ve ortalamanın biraz altı maaş diyebiliriz. yani türkiye’de 3000 lira civarı) 3000 lira peşinat verip 200 tl aylıkla 6 yıllığına türkiye’de binebildiğinizi düşünün.
  • şuna biniyor olabilir. https://www.ramtrucks.com/ram-3500.html
    yalnız bunu keyif için sürebileceği gibi, fatih kamyon yerine de kullanıyo olabilir. bundaki motor bizim evi yerinden söker herhal.

şimdi biraz matematik:

depo hacmi: 31 galon (117.35 litre). an itibari ile mid-amerika’da bir eyalette benzin 2.39 $/gal. yani depo 74.09 dolara doluyor.
    bunun dizeli türkiye’de olsa deposu 117.35 x 5.13 = 602 liraya dolar. o da an itibari ile 155.81 dolar eder.
    matematik ne garip, sayılar falan...

edit: benzini benzinle karşılaştır dedi arkadaşlar. biz de eyvallah diyoruz. türkiye’de benzin an itibari ile 5,61 lira/litre. yani depo 658.33 liraya dolar. o da tam şu anda 170.39 dolar eder.

bu arada yukarıdaki abd benzin fiyatı 87 oktan için. 93 (evet, 95 değil) oktan fiyatı 3 dolar civarı. yani bir depo eder 93 dolar.
    iki katı olmuyomuş ya, merak etmeyin.
    ha bu arada oklahoma’da 87 oktan 2.10 $/gal muş.

durmadan sayı veriyorum ki kafanız falloş olsun, benzini iyi kafayla alın diye.
hesabın var mı? giriş yap