şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
  • ön edit: alexandraarzat, londonphile'ye uçurulmadan önce güle güle paşam, demiş, yani uçurulduktan sonra dalga geçme maksatlı değil. ispatı; görsel, (bkz: #113875239) burdan belirtmek isterim ki bu konuda, kendisinden özür diliyorum ama kanzuk denen o dürüm adam, sorularımıza cevap versin, ekşi sözlük yazarlarını görmezden gelmesin.

kanzuk'un 5 ekim 2020 ekşi sözlük boykotu başlığına sabitlenen birinci entrysinde yaptığı açıklamalardır. (bkz: #113937000)

şahsen beni hiç tatmin etmeyen bir açıklama. bilinen ve tanınan kısımları ayrı ayrı yarmıştır. kanzuk yanlışı savunmayı tercih etmiş, kendisi bilir...

londonphile'nin uçurulma gerekçesi olarak moderasyon tarihçesi gösterilmiş ancak, nedense sözlük, londonphile'nin nefret söylemlerini alexandraarzat'ı uyardığında görmüştür.

açıklamada daha saçma kısımsa nefret söylemlerinde bulunan kişiler sözlük yönetiminden birileri ile polemiğe girmeden demek ki fark edilemiyor! kendinize şunu sorun; londonphile,alexandraarzat ile polemiğe girmeseydi, şuan aramızda mı olurdu, yoksa uçurulmuş mu olurdu?

yani aşırı komik bir açıklama bu.

--- spoiler ---

merhaba,

yaşananlar ve yansıtılanlar üzerine oluşan kanaat neticesinde açıklama yapmak isteriz. londonphile nick'li yazarın uçurulma sebebi moderasyon tarihçesidir. daha önce nefret söylemi sebebiyle çaylak edilen yazar, sonrasında da nefret söylemine devam etmiş fakat bu sebeple tekrar silinen entry'sine yönelik olması gereken uçurulma işleminin uygulanmadığı fark edilmiştir. ayrıca, yazar kendi tercihiyle hesabındaki entry’leri silip tek entry’sini bırakarak hesabını "yetersiz entry profili" haline getirmiştir. bu doğrultuda, hesabı iddia edildiği üzere kişisel sebeplerle değil yetersiz entry profili ve tarihçe sebebiyle kapatılmıştır.

torpille yazar alımı olarak ifade edilen konu ise ekşi sözlük'e emek vermiş kişilerce referans verilen, bilinen ve tanınan kişilerin yazarlığa kabulü 2004 yılından bu yana var olan bir durumdan ibaret.

ekşi sözlük, her kesimin düşüncelerini özgürce dile getirdiği bir oluşum ve biz de bunu koruyabilmek adına çok dikkatli çalışmaya gayret ediyoruz. bu sorumluluğun her zaman bilincinde hareket ettiğimizi paylaşmak isteriz.

--- spoiler ---

edit: alex, ucuruldugu icin degil, londonphile hesabımı siliyorum diye edit girdigi için güle güle paşam yazmış diyenler var, yorum sizin.

edit 2 : arkadaşlar, bir karmaşa var, o karmaşa da şu ki; bazı yazar arkadaşlar ve alexandraarzat'ın kendisi, alexandraarzat'ın, uçurulan yazar londonphile'nin ben gidiyorum, minvalindeki entrysine binaen, güle güle paşam, dediğini, uçurulmayı kast ederek böyle birşey demediğini, uçurulmanın sonradan gerçekleştiğini iddia ediyor. bazı yazar arkadaşlar ise alexandraarzat, güle güle paşam, dedikten sonra uçurulma eylemin gerçekleştiğini iddia ediyor. sözlük yönetimi londonphile'nin ne zaman uçurulduğunu açıklayarak bu anlam karmaşasına son verebilir.
  • (bkz: hahaha siktir)

tanım: saçma sapan bir açıklama. resmen kafa sikmeyin tadında bir şeyler söylemiş. gerçekten yazık.

edit: referansla yazar alımını ilk defa duyuyorum. bence bu daha büyük bir mesele. alınan yazarlardan kaç tanesi referansla alınıyor? kimler referansla yazar alma hakkına sahip? benim kız arkadaşımı da referansımla yazar yapabilir misiniz? iyi yazar valla, öyle paşam maşam diye sokak ağzıyla da konuşmaz.

edit2: çok fazla mesaj gelmiş. yazan herkese teşekkürler, ayrıca da şaşırtıcı, ilk defa anama bacıma sövülmemiş bu kadar mesaj içinde, şaşırdım*. söylemek istediğim aslında algoritma onayı ve sıra bekleme olayı geldikten sonra referans ile yazar alındığı ile ilgili bir bilgi yok.
  • kanzuk 15 senedir ilk defa tutarlı ve mantıklı bir açıklama yapmış. sözlükte yazarlık almayı kpss benzeri bir şey sanan z kuşağı "torpil dönüyo heayyy" diye ağlayadursun yaşı yetenler referans muhabbetini hatırlayacaktır. uçurulan tip de uçurulmaya müsait bir zat.
  • boş beleş bir açıklamadır.
    özrü kabahatinden beter.
  • ekşi sözlük için verdiği emeklerden bir kaçını sıralayınız.
  • madem açıklama biz suser'lara yapılmış, bazı şeyleri sorgulamak da hakkımız.

iddia: londonphile nick'li yazarın uçurulma sebebi moderasyon tarihçesidir.
    soru: londonphile'in moderasyon tarihçesi nedeniyle uçurulmasının, alexandraarzat hakkında entry yazdığı güne denk gelmesi normal midir?

iddia: ...tekrar silinen entry'sine yönelik olması gereken uçurulma işleminin uygulanmadığı fark edilmiştir.
    soru: bundan birkaç ay önce moderasyon işlemini ciddiye alıyoruz açıklaması yapılmıştı. bu moderasyon sözlük veya sözlük patronlarıyla ilgili bir konu olunca mı hatasını fark etmektedir? nefret söyleminin temizlenmesi için illa işin ucu sözlük veya sözlük patronlarına mı dokunmalıdır?

iddia: ayrıca, yazar kendi tercihiyle hesabındaki entry’leri silip tek entry’sini bırakarak hesabını "yetersiz entry profili" haline getirmiştir. bu doğrultuda, hesabı iddia edildiği üzere kişisel sebeplerle değil yetersiz entry profili ve tarihçe sebebiyle kapatılmıştır.
    soru: formatla ilgili gösterilen hassasiyet konu alexandraarzat olduğunda neden göz ardı edilmektedir? formata uygun olmayan entry girmesine rağmen neden her yeni yazar gibi çaylak ilan edilmemiştir? ekşi sözlük format kuralları sözlük patronları ve çevresine uygulanmaması olağan bir davranış mıdır?

iddia:torpille yazar alımı olarak ifade edilen konu ise ekşi sözlük'e emek vermiş kişilerce referans verilen, bilinen ve tanınan kişilerin yazarlığa kabulü 2004 yılından bu yana var olan bir durumdan ibaret.
    soru: ekşi sözlük'e emek vermiş kişi kimdir? emek vermiş kişi olmak için hangi kıstaslar karşılanmalıdır. yıllardır hiçbir karşılık beklemeden binlerce entry giren yazarlar emek vermiş kişi kategorisinde değil midir?

iddia:ekşi sözlük, her kesimin düşüncelerini özgürce dile getirdiği bir oluşum ve biz de bunu koruyabilmek adına çok dikkatli çalışmaya gayret ediyoruz.
    soru: binlerce kez favorilere eklenen entry'yi debe'ye sokmamak düşünce özgürlüğünü korumak mıdır?
  • londonphile kendisi mi gitti, uçuruldu mu sorusuna cevap vermiş açıklamadır.
  • tatmin etmeyen açıklamadır.
    1- yazarın uçurulmadığını fark etmeniz, torpil yapıldığı iddia edilen kişiyle yazışması sonrasına mı denk geldi?
    2- "torpille yazar alımı olarak ifade edilen konu ise ekşi sözlük'e emek vermiş kişilerce referans verilen, bilinen ve tanınan kişilerin yazarlığa kabulü 2004 yılından bu yana var olan bir durumdan ibaret." cümlesinde bahsedilen emek vermiş kişiler kimlerdir?

site sana ait, istediğini yapmakta özgürsün ama uçurulma konusunda haksız olduğunu kabul et be kanzuk!!

edit: @cicekacanpapagan uyardı, bahse konu alexandraarzat'ın 7 entry si var, kendisi yetersiz entry profili yüzünden uçurulacak mı?
  • "himmetçi" kelimesi yüzünden "götümüze girebilir" diyerek entry silenlerin yaptığı, sadece kendinin inandığı açıklama.

evet kanzuk herkesin fikrini yazabildiği bir platform burası. siz silene kadar.
  • malumun ilamı olan açıklama...

--- spoiler ---

torpille yazar alımı olarak ifade edilen konu ise ekşi sözlük'e emek vermiş kişilerce referans verilen, bilinen ve tanınan kişilerin yazarlığa kabulü 2004 yılından bu yana var olan bir durumdan ibaret
    --- spoiler ---
    bilinen ve tanınan kişilerin yazarlığa kabulü diyor. bilinen ve tanınan kişi? hanımefendi'nin bilinirliği ve tanınırlığı nereden icap ediyor? ben eş durumu dışında bir bilinirlik bilmiyorum. biz de bunu diyoruz işte.

edit: ekşi sözlük'e emek vermiş kişilerce referans verilen, bilinen ve tanınan kişiler denmek istenmiş şeklinde uyarı yapan yazar arkadaşlara teşekkür ederim. evet adam ben tanıyorum bu da yeter demek istemiş.
    o durumda da bana yetmedi.. dürümler yetmedi durumlar da sahiplenildi....
hesabın var mı? giriş yap